Укр Рус
, випускова редакторка
, експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього

Масштабний блекаут у Центральній Азії: в чому причина та чи можливий такий сценарій в Україні

Електроенергія
Фото: Depositphotos

У вівторок зранку, 25 січня, одразу в трьох державах – Казахстані, Узбекистані та Киргизстані – стався блекаут, або ж масштабне відключення електроенергії.

Ці три країни Центральної Азії перебувають у єдиній енергосистемі (єдиному енергокільці). Раптове припинення електропостачання призвело до зупинки метрополітену та наземного громадського транспорту, призупинення роботи аеропортів, перебоїв з інтернетом та мобільним зв’язком, а також до перебоїв із опаленням та водопостачанням.

Факти ICTV поцікавилися в експерта з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріана Прокіпа, що могло спричинити блекаут у цих країнах та чи можливий подібний сценарій в Україні.

Зараз дивляться

Причини раптового блекауту

Пояснюючи причини раптового масового відключення електроенергії, в Міністерстві енергетики Узбекистану заявили, що блекаут пов’язаний із великою аварією в єдиній електромережі Центральної Азії.

У пресслужбі казахського енергетичного оператора KEGOC також заявили, що відключення електроенергії відбулося через “значний аварійний дисбаланс, створений енергосистемою Центральної Азії”.

Як пояснив у коментарі Фактам ICTV експерт з енергетики Андріан Прокіп, схоже на те, що в якийсь момент стався дисбаланс виробництва і споживання електроенергії.

– Відповідно, в системі почала падати частота, і автоматика, по суті, відключила частину регіонів. Це рядова ситуація в межах позаштатних ситуацій. Коли генерація електроенергії не відповідає споживанню, починається падіння частоти в мережі. Відповідно, автоматика, для того щоб не почала каскадно падати система, по суті відключає якусь частину мережі, – розповів експерт.

Андріан Прокіп уточнив, що причиною, через яку виник дисбаланс виробництва і споживання, могла, наприклад, бути якась аварія на енергоблоці.

Читайте також
У Казахстані, Узбекистані та Киргизстані стався блекаут: що відомо про масштабне відключення світла
Електроенергія

Чи можливий подібний сценарій в Україні

У коментарі Фактам ICTV Андріан Прокіп пояснив, що подібна ситуація в Україні не виключена. Він назвав це “абсолютно реальним сценарієм”.

Експерт звернув увагу на той факт, що в Україні недостатня кількість вугілля. Крім того, може виникнути ситуація, коли раптово припиняє роботу якийсь блок АЕС.

Наприклад, сьогодні Хмельницька АЕС відключила від енергомережі перший енергоблок через спрацювання захисту. А на Запорізькій АЕС відбулося планове відключення енергоблоку від мережі на кілька днів (для усунення газової нещільності турбогенератора).

У подібних ситуаціях, за словами Прокіпа, потужності, які раптово відключилися від мережі, потрібно чимось замістити. Наприклад, до роботи в об’єднаній енергосистемі України підключають теплові електростанції (ТЕС), які працюють у резерві.

– Чи може бути така ситуація (з блекаутом. – Ред.)? Така ситуація може бути всюди… Звичайно, що в умовах, коли в нас немає достатньо вугілля, коли газ дорогий, щоб його палити, мазуту теж немає, ніхто в гарячому резерві блоки не тримає. Відповідно, відбувається запит на аварійну допомогу. Тобто сусідня держава починає за якимось графіком постачати електроенергію. Якщо, наприклад, ніхто не може надати аварійну допомогу в такому обсязі, в якому вона потрібна, тоді справді проводиться відключення якихось споживачів або вводиться графік обмеження споживання. Ризик цього є – особливо в умовах, коли немає достатньо палива, як у нас, або коли немає в резерві генераційних потужностей, – пояснив Прокіп.

Загроза кібератак та диверсій

Коментуючи можливість блекауту в Україні внаслідок кібератаки, Андріан Прокіп наголосив, що для нашої держави це не є чимось новим, адже подібне вже відбувалося в попередні роки.

Експерт нагадав про ситуацію з Прикарпаттяобленерго. Так, у ніч на 23 грудня 2015 року російські хакери здійснили атаку на внутрішню мережу цього обленерго. Через це було вимкнено до 30 підстанцій, а близько 230 тис. жителів залишилися без світла.

Зловмисники отримали доступ до корпоративної мережі Прикарпаттяобленерго через зараження комп’ютера співробітника компанії трояном BlackEnergy.

Ще одна атака на енергосистему України сталася в грудні 2016 року. Тоді було повністю знеструмлено підстанцію Північна (с. Нові Петрівці). Залишилися без світла частина споживачів Києва та області.

Як зазначив Андріан Прокіп, позитивним моментом є те, що відтоді в Україні здійснювалася робота із захисту критичної інфраструктури енергетичних компаній від кібератак.

– Це був такий кейс, який розглядався в багатьох країнах як приклад того, якими можуть бути наслідки кібератаки на енергетичну інфраструктуру. З одного боку, вкладалися кошти і була донорська підтримка, зокрема США, щоб запобігати таким речам у майбутньому. З іншого боку, рівень інформатизації українських енергокомпаній є не таким високим. Тобто на багатьох станціях немає таких систем управління, як на сучасних станціях. І це теж виступає захистом. Але 2016 рік показує, що все ж є вразливість, – розповів експерт.

Андріан Прокіп додав, що не варто забувати й про загрозу фізичних диверсій в українській електромережі, враховуючи те, що наша держава перебуває в стані війни з Росією.

– Тобто, теоретично, можливі випадки, коли хтось просто фізично зумовлює аварію. А в умовах, коли наступного місяця ми повинні працювати кілька днів в ізольованому режимі як частина етапу від’єднання від енергосистеми Росії та приєднання до європейських енергосистем, тут не можна виключати такі диверсії з боку Росії, – заявив експерт.

Водночас Андріан Прокіп наголосив, що ймовірність такого сценарію є вкрай низькою.

А щоб убезпечити українську енергосистему від можливих загроз, потрібно захищати критичну інфраструктуру та мати достатню кількість потужностей і палива.

– По-перше, фізичний захист об’єктів критичної інфраструктури, друге – це достатня кількість генеруючих потужностей і палива. І тоді все буде гаразд, – переконаний Прокіп.

Читайте також
Чи готова Україна до кібердиверсій та які об’єкти передусім треба захищати
Микита Книш

Відключення електроенергії, Кібератаки, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка