Яких економічних збитків зазнає Україна через тривалі повітряні тривоги – пояснення Гетманцева

Україна має значні економічні збитки через тривалі повітряні тривоги, зокрема, коли відбувається зліт російського винищувача МіГ, який є носієм аеробалістичної ракети Кинджал.
Очільник Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що ще рік тому збитки від тривог становили 7 млрд грн на день.
Якщо рахувати збитки у прив’язці до валового внутрішнього продукту, тоді вони постійно збільшуються. Але потрібно враховувати номінально зростаюче ВВП. За оцінками Національного банку України, ВВП цього року становитиме 6,63 трлн грн.
– Якщо припустити, що під час тривоги зупиняється половина економіки, збитки за чисту добу тривоги умовно становитимуть 9 млрд грн, – зазначив Гетманцев.
Цей підхід до розрахунків є приблизним і може змінюватися за регіонами України. Важливий факт, що значна частина тривог припадає на нічний час. Однак оцінити орієнтовний масштаб втрат у валовій доданій вартості все ж можна.
Наприклад, за останні чотири тижні тривалість повітряних тривог становила:
- Київський регіон – 2,5 доби;
- Дніпровщина – п’ять діб;
- Харківщина – п’ять діб;
- Львівщина – одну добу.
Всі податки в зведеному бюджеті (разом з ЄСВ) займають близько третини ВВП (у 2022 році – 34% ВВП). Тому втрати податків від зупинення економічної діяльності для бюджету становлять 3 млрд грн на добу вимушеного простою.
За дві доби на місяць втрати зведеного бюджету і Пенсійного фонду можуть сягати 6 млрд грн на місяць. За його словами, це значна сума. Він навів приклад з плановим фінансуванням:
- дошкільної освіти – це 4,4 млрд грн на місяць;
- середньої освіти – 13 млрд грн на місяць;
- програми медичних гарантій – 14 млрд грн на місяць.
Проте Гетманцев наголосив, що неправильно зводити питання повітряних тривог лише до негативного економічного ефекту. На його думку, першочергово йдеться про безпеку та життя людей.