Укр Рус
, випускова редакторка

Гарантії безпеки дадуть змогу Україні зафіксувати позаблоковий статус – Чалий

Олександр Чалий
Фото: УНІАН

Договір про гарантії безпеки для України може стати дипломатичним форматом закінчення повномасштабної війни в нашій державі. В обмін на гарантії пропонується зафіксувати позаблоковий статус України.

Про це розповів за підсумками переговорів із російською делегацією в Стамбулі (Туреччина) колишній заступник міністра закордонних справ України, дипломат, член української делегації Олександр Чалий.

– Договір про гарантії безпеки – це можливий дипломатичний формат закінчення війни. Це можливість відновити дипломатичними засобами територіальну цілісність і безпеку України, – зазначив він.

Чалий пояснив, що ключова вимога, яку висуває українська сторона до цього договору, це чіткі гарантії безпеки для України, які повинні мати юридично зобов’язуючу силу. Ці гарантії будуть аналогічними статті 5 Північноатлантичного договору про колективну оборону країн-членів НАТО.

Зараз дивляться

– Це чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки для України, які за своїм змістом і формою повинні бути аналогічними статті 5 НАТО. Тобто якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії, чи будь-якого військового нападу, чи будь-якої військової операції, ми маємо право впродовж трьох днів вимагати негайних консультацій.

І якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного вирішення проблеми, країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, озброєння і навіть закрити повітряний простір над Україною. Зробити все можливе, щоб відновити безпеку України. І це є ключовою нашою вимогою, – наголосив Чалий.

Україна ж готова взяти на себе зобов’язання:

• не розміщувати іноземні військові бази, військові контингенти інших держав на своїй території;

• не вступати у військово-політичні союзи (тобто фактично відмовляється від членства в НАТО);

• проведення військових навчань на території України відбуватиметься за згоди країн-гарантів.

– Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення (щодо надання гарантій безпеки, – Ред.), то Україна буде в позиції фактично зафіксувати свій сьогоднішній статус позаблокової та без’ядерної держави в формі постійного нейтралітету. Що історично вже зафіксовано в нашій Декларації про суверенітет, ухваленій 16 липня 1990 року, – пояснив Чалий.

Він додав, що ще один принциповий пункт українських пропозицій полягає в тому, що у майбутньому договорі не заперечуватиметься право на вступ України до Євросоюзу. І країни-гаранти повинні взяти на себе зобов’язання сприяти цим процесам.

Чалий уточнив, що протягом найближчих двох тижнів триватимуть переговори з російською стороною. Паралельно розпочалися консультації з усіма країнами-гарантами.

– Я думаю, що через два тижні вже буде можливість запросити країни-гаранти до участі в багатосторонніх переговорах. До цього часу повинно відбутися погодження найбільш принципових розбіжностей на найвищому політичному рівні… Якщо на найвищому політичному рівні будуть знайдені ці остаточні домовленості, тоді буде готуватися багатостороння конференція, в якій візьмуть участь вищі посадові особи країн-гарантів, і буде підписаний цей багатосторонній договір, – розповів дипломат.

Як уточнив під час брифінгу глава української делегації на переговорах з РФ, нардеп Давид Арахамія, українська сторона вважає, що підготовлено вже достатньо матеріалів для організації зустрічі президентів України Володимира Зеленського та РФ Володимира Путіна. Пропозиція щодо такої зустрічі вже спрямована російській стороні.

Як поінформував на цьому ж брифінгу радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, міжнародний договір про гарантії безпеки для України має бути погоджений на референдумі. Українцям нададуть можливість висловити свою позицію щодо цього документа.

Довідка. Північноатлантичний договір був підписаний 4 квітня 1949 року у Вашингтоні (США). Він став установчим документом створення НАТО. В 5-й статті договору прописано принцип колективної оборони, який полягає в тому, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Відповідно всі країни НАТО вживатимуть заходів, щоб допомогти члену Альянсу, який зазнав агресії.

Читайте також
Україна запропонувала підписати міжнародний договір про гарантії безпеки: ключові пункти
Давид Арахамія

Безпека, Війна в Україні, НАТО, Російська агресія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка