
Чи є право?
Жителі Криму і Донбасу теж зможуть їздити до Євросоюзу без віз. Це стосується тільки тих громадян, які зберегли українське громадянство та мають біометричні паспорти.
Однак, що очікує тих місцевих, які мають подвійне громадянство (російське та українське)?
Закон пояснює, що позбутися українського громадянства можна з власної ініціативи. Для цього треба написати заяву на ім’я президента України. При цьому датою припинення громадянства вважається дата видання відповідного президентського указу.
Таким чином, вважається, що Російська Федерація не може ухвалювати будь-яких рішень стосовно припинення громадянства України кримчан. Тобто, жителі півострова, які офіційно не відмовились від громадянства України, навіть якщо і отримали російські паспорти, вважаються громадянами України. А отже, можуть користуватися всіма набутками України.
Читайте: Угоду про безвізовий режим між Україною та ЄС підписано
За двома зайцями
Після псевдореферендуму в 2014 році, в соцмережах з’явилося чимало фотографій та відео привселюдного знищення українських паспортів жителями Криму. Наприклад, як ось цей треш:
Зараз багато кримчан намагаються відновити документи.
Деякі турфірми пропонують свої послуги з оформлення біометричних паспортів без виїзду на підконтрольну Києву територію, а також послугу по відновленню пошкоджених або втрачених українських паспортів.
На офіційному сайті Державної міграційної служби жителі АР активно цікавляться, як їм можна відновити втрачені або пошкоджені паспорти.
– Всі громадяни України, згідно Конституції, рівні в своїх правах. Тільки суд може точно сказати, що людина в чомусь винна. Не наша функція судити. Тому, не залежно від того, яку прописку має людина чи які в неї погляди, якщо в неї є певний пакет документів, необхідний для оформлення біометричних паспортів, то ми не можемо їй відмовити в цьому праві, – пояснює прес-секретар Державної міграційної служби України Сергій Гунько.
За словами Сергія Гунька, процедура оформлення паспортів для виїзду за кордон є однаковою для всіх громадян України.
Єдина відмінність для осіб, які зареєстровані на окупованих територіях чи ОРДЛО, це строк їх оформлення. Адже працівники міграційної служби не мають доступу до паперових носіїв, які зберігаються в картотеках на непідконтрольних Україні територіях. Через це іноді буває важко ідентифікувати людину. Тому при оформленні біометричних паспортів, у людини просять якісь інші документи, видані українськими державними органами, для підтвердження особистості. Це можуть бути старі закордонні паспорти, водійські права тощо.
– Технологічна відмінність лише в тому, що може виникнути невелика затримка в оформленні документів. І все. Ніякий моральний чи інший бік питання не розглядається. У нас немає функції перевіряти подвійність громадянства, – пояснює Сергій Гунько.
- По-перше, подвійне громадянство не має прямої заборони.
- По-друге, немає ніякої відповідальності за подвійне громадянство.
- По-третє, подвійне громадянство не є прямою перешкодою для оформлення паспорту для виїзду за кордон.
За даними державної міграційної служби, з січня 2015 року кримчанами оформлено близько 47 тис. закордонних паспортів.
В цю цифру входять як внутрішньо-переміщені особи, які проживають на території України, але мають кримську прописку так і ті люди, які постійно проживають на півострові.
Читайте: Без віз в ЄС: як їхати з дитиною
Європа не проти
Питання того чи поїдуть до Європи без віз українці, які мають “паспорти” “ЛДНР” чи Росії, які підтримують сепаратизм, не розглядається і представниками Євросоюзу.
– Це лише питання моральності та відповідальності українських органів влади, правоохоронних органів чи судів. Саме вони повинні перевіряти хто і як порушив законодавство України. А підтримка сепаратизму та посягання на територіальну цілісність – це порушення Конституції, – каже прес-аташе представництва Євросоюзу в Україні Давід Стулік.
Проти таких людей повинна бути відкрита кримінальна справа і вони повинні бути оголошені в розшук. Тоді в міжнародних базах вони також значитимуться як люди, які вчинили правопорушення і знаходяться в розшуку. І це вже буде сигналом про недопущення цих громадян на територію тієї чи іншої європейської країни. Але прикордонники не мають робити ту роботу, яку повинні виконувати поліція та органи прокуратури України, – підсумував Давід Стулік.
Раніше Факти ICTV писали про те, що робити кримчанам та жителям Донбасу та чи зможуть вони їздити до ЄС без віз.
Яна Міланова.