Валентина Летяк, редакторка стрічки
Викидають продукти і зазнають збитків: як виживають магазини під час вимкнень світла
Аномальна спека та тривалі відключення світла стали справжнім викликом для магазинів, які змушені масово викидати зіпсовані продукти і рахувати збитки.
Генератори іноді ламаються, а холодильники не витримують. В одному із супермаркетів Києва на підлозі калюжі, морозилки у конденсаті, всередині напівпорожні, бо допродують залишки. Проте коли дають світло, ситуація не краща.
Холодильники з овочами потекли, калюжі у відділі з ковбасами, а у рибному – взагалі майже порожньо.
Як виживають маленькі магазини під час відключень світла
Сергій Бабак із Дніпра, який з дружиною тримає маленький магазин біля дому, рятує свій виторг, як може. Раніше продавали молочні продукти, рибу та м’ясне. Зараз вітрини напівпорожні. Ковбасу, що лишилася, буде викидати.
– Вона запакована і вакуумована, але температурний режим не дотримувався, тому це не можна продавати, – розповідає чоловік.
Світла немає по 8 годин, що не збігається з графіком. Зараз магазин знову в темряві, на вулиці працює генератор, і по черзі Сергій підключає до нього холодильники. На пальне ідуть усі вторговані гроші. Вже місяць не закуповує морозиво та заморожені напівфабрикати, оскільки не може щось планувати, коли відключення не відповідають графікам.
– Покупці нас розуміють, але вони теж не можуть чекати – їм потрібна сметана, молоко, морозиво… А у мене страх, що я можу це все втратити, тобто зараз закупити і втратити, – скаржиться власник магазину.
Тому, за його словами, потрібен нехай навіть дуже жорсткий, але чіткий графік.
На зіпсовані харчі в магазинах люди скаржаться в Держпродспоживслужбу, побільшало випадків отруєнь, але нині важко визначити, товар зіпсувався у магазині чи вдома, бо без світла – всі.
Яка ситуація у великих торгових мережах
В Асоціації ритейлерів кажуть, що великі мережі забезпечені генераторами, але часом і вони не рятують. Важко працювати і пекарням.
– Коли відбувається відключення світла і підключення генератора, проходить десь 10 хвилин, і по суті все тісто, як стоїть у печах, вже непридатне для подальшого випікання, то вже збитки, – пояснює виконавча директорка Українського фудритейл-альянсу Наталія Петрівська.
Від спеки і безперервної роботи генератори ламаються, бо ж розраховані на аварійну допомогу, а не постійне використання. А резервні є не у всіх.
Проте ритейлери хочуть продати якісний, свіжий товар, тож скорочують асортимент товарів, які швидко псуються, прискорюють логістику, регулярно перевіряють товар, докупляють генератори.
Два потужні генератори стоять у цьому київському супермаркеті. Світла тут немає по 7-8 годин щодня. З мережі все перемикається десь за хвилину від моменту вимкнення електроенергії, каже керівниця сектору людських ресурсів Auchan Яна Єфімчук-Синенька. Усі холодильники заживлені.
Кулінарію тут печуть і готують здебільшого, коли є світло з мережі, бо від стрибків напруги обладнання може ламатися.
Що дві години ветлікарі перевіряють холодильники і температуру в них.
А вночі у супермаркеті також чергують працівники і стежать, щоб все працювало.
– Навіть якщо щось ламається, ми маємо можливість, не втрачаючи оцього ланцюжка холоду, перекласти цей товар, – каже вона.
Частину відкритих холодильників модернізували, встановили дверцята. У разі потреби туди можна покласти спецзасоби, щоб довше тримали холод.
– Логістичні ланцюжки були переглянуті, щоб товар швидше доходив до кожного магазину. Деякі холодильники ми відключили, оптимізували розподіл товарів, щоб не витрачатися додатково, бо це і фінансова сторона, – зауважує Єфімчук-Синенька.
Збитки від такої роботи у супермаркеті поки не рахували. А покупці нині беруть і молочку, і м’ясо, і заморозку, щоправда, тепер не великими партіями на тиждень, а маленькими – на день-два.
Робота на генераторі, витрати на пальне обходяться магазинам десь втричі дорожче, ніж електроенергія з мережі. Тож ритейлери вже говорять про підвищення цін на харчі. Бо на генераторах працюють і виробники, і це неминуче закладатимуть у ціну товару.