PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Конфлікт Індії і Пакистану: проблема штату Кашмір, вплив США, Росії та Китаю

На сьогодні інцидент між Індією та Пакистаном майже вичерпаний. Бої на спірному кордоні пішли на спад. Вони були найбільшими за останні 40 років між цими країнами, з застосуванням авіації та важкої техніки на рівні розмежування в спірному штаті Кашмір.

Наразі думаю, що все остаточно врегулюється. Вчора прем’єр-міністр Пакистану сказав, що на знак доброї волі передасть Індії полоненого пілота. Він заявив у своєму посланні до народу те, що сторони мають розуміти наслідки повномасштабної війни між собою, оскільки дві країни є ядерні.

Звісно нікому не хочеться війни, яка може вийти з-під контролю.

Думаю, що все владнається і сторони знову повернуться до статусу-кво, який був до цих подій. Конфлікт нікуди не дінеться та, думаю, що це не останній спалах на кордоні.

Проблема штату Кашмір загострюється останні роки з декількох причин.

Перша причина – екологія – зміни клімату, дуже сильне забруднення води та повітря в обох країнах, що загострює проблему водної кризи.

На території штату Кашмір починаються чотири річки, які забезпечують повноводність річки Інд, яка є головною для іригаційних систем Індії та Пакистану.

Останніми роками Індія і Пакистан  є країнами з найбільшою чисельністю населення. Зростає населення – зростає споживання води. Їм все більш тісно в Кашмірі та постає питання, – кому більше потрібно давати води? 

Угоди, які дві країни уклали ще у 1950-х роках, про розподілення ресурсів річок, вже не є актуальні. Змінилося населення та екологічна ситуація, яка скорочує ресурси цих країн.

Друга причина – вплив міжнародного арбітра США зменшується. Америка завжди була посередником між Індією та Пакистаном, який у разі якихось повномасштабних бойових дій намагався схилити їх до переговорів і не давати ситуації вийти з-під контролю.

Зараз вплив США зменшується через риторику Дональда Трампа та його певні дії, які свідчать про небажання втягуватися в конфлікти і посилювати свою присутність в регіонах.

В тому числі – рішення вивести війська з Афганістану, які прямо зачіпають інтереси сусідніх країн Індії і Пакистану, які бачать в цьому можливість заповнити вакуум впливу і розширити свій вплив на Афганістан.

Все це загострює конфлікт між двома країнами, оскільки немає арбітру, ніщо не стримує та можна вирішувати всі питання самостійно.

Вакуум впливу США заповнюють інші гравці – Росія і Китай. Але вони не є посередниками, а навпаки, займають конкретні позиції. Росія зближується з Індією, а Пакистан потрапив під орбіту впливу Китаю. Це так само поглиблює конфлікт між Індією та Пакистаном.

Всі ці проблеми загострюються роками. Власне цей епізод був останньою краплею того, що накопичилось роками. Потрібен був лише привід.

Привід був доволі гучний та трагічний – теракт 14 лютого на території штату Кашмір – вбивство поліцейських. Звісно, у відповідь на це індійське суспільство почало вимагати, щоб їхній прем’єр відреагував, адже це найбільший теракт в історії Кашміру.

Враховуючи те, що у нього попереду в травні парламентські вибори, то він не міг відреагувати так, щоб це не було перемогою та не підняло його рейтинги.

Так він і зробив – два індійських літаки залетіли на територію Пакистану і завдали повітряного удару по території. Вперше з 1971 року.

Це спричинило дуже позитивне враження на індійців, але негативне на пакистанців, які сказали, що потрібно відповісти, бо не можна залишати без відповіді такий нахабний вчинок Індії. Так і почалися бої, які ми спостерігали ці дні.

Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка