Укр Рус

Незабаром українці відзначатимуть так зване свято приходу весни і підготовку до Великого посту – Масницю. Цього року вона розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Перед святом традиційно актуальним стає питання — Масляна чи Масниця: як правильно?

Масляна чи Масниця: як правильно говорити

В українській мові побутують декілька назв цього свята — Масляна, Масниця, Масляниця. Такі форми слова зафіксовані, зокрема, у Словнику української мови Б. Грінченка.

В Академічному тлумачному словнику (1970 – 1980) (СУМ) та Великому тлумачному словнику сучасної української мови трапляються варіанти Масляниця (розмовний варіант, який вживається рідко) та Масниця.

Водночас українські історики наполягають, що українці називали свято Масницею або ж взагалі Колодієм. А термін Масляна побутував лише на землях, територіально близьких до Росії.

– Етнографічні джерела із записами XIX – початку ХХ століття свідчать, що назва “Масляна” серед українців не побутувала, а була лише Масниця або Колодій, – пояснив, зокрема, кандидат історичних наук Сергій Білівненко.

Масляна чи Масниця як правильно

Свято має ще й багато регіональних назв: Колодій, Запусти, Сирний тиждень, Сиропуст, Сирна седмиця, Масничка тощо.

Тож Масляна чи Масниця? Зважаючи на частоту вживання термінів та аргументи істориків, доречніше буде називати слово саме Масниця.

Масляна, Правопис, Українська мова
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка