Незабаром українці відзначатимуть так зване свято приходу весни і підготовку до Великого посту – Масницю. Цього року вона розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.
Перед святом традиційно актуальним стає питання — Масляна чи Масниця: як правильно?
Масляна чи Масниця: як правильно говорити
В українській мові побутують декілька назв цього свята — Масляна, Масниця, Масляниця. Такі форми слова зафіксовані, зокрема, у Словнику української мови Б. Грінченка.
В Академічному тлумачному словнику (1970 – 1980) (СУМ) та Великому тлумачному словнику сучасної української мови трапляються варіанти Масляниця (розмовний варіант, який вживається рідко) та Масниця.
Водночас українські історики наполягають, що українці називали свято Масницею або ж взагалі Колодієм. А термін Масляна побутував лише на землях, територіально близьких до Росії.
– Етнографічні джерела із записами XIX – початку ХХ століття свідчать, що назва “Масляна” серед українців не побутувала, а була лише Масниця або Колодій, – пояснив, зокрема, кандидат історичних наук Сергій Білівненко.
Свято має ще й багато регіональних назв: Колодій, Запусти, Сирний тиждень, Сиропуст, Сирна седмиця, Масничка тощо.
Тож Масляна чи Масниця? Зважаючи на частоту вживання термінів та аргументи істориків, доречніше буде називати слово саме Масниця.