Окупаційні війська Росії намагаються не дати українським Силам оборони форсувати Дніпро за допомогою коригованих авіабомб, однак це навряд чи зупинить ЗСУ.
Про це у своєму блозі написав австрійський військовий аналітик Том Купер, який спеціалізується на історії бойової авіації.
Факти ICTV наводять переклад його спостережень за ситуацією на Півдні України за 30 жовтня, зокрема на лівому березі Херсонської області. Нижче також наведено відповідь на коментарі його підписників, де є деякі уточнення щодо ситуації на річці Дніпро.
Херсонська область
На лівому березі та островах перебуває близько тисячі українських солдатів. Просування українських військ сушею полегшує утримання островів за ними. Насправді це серія дій невеликих підрозділів, підтримуваних безпілотниками та артилерією. Щоразу, коли росіяни збирають 200 піхотинців або 4 танки для наступу, вони потрапляють під удар артилерії та безпілотників. Україна, з іншого боку, не має такої щільності військ, яка могла б стати головною артилерійською мішенню.
Україна веде бої на північно-східному напрямку Олешок. Під покровом туману українські війська перетнули відкриті поля і витіснили росіян з Підстепного. Якщо ви подивитеся на наступне відео, то побачите ліс навколо села Кринки, в який українці відразу ж перебралися після несподіваної переправи минулого тижня. Маломотивованим і погано навченим росіянам буде важко витіснити їх звідти.
На захід від села Кринки горить невеликий російський склад. Зверніть увагу на густий ліс. Українська піхота краща за російську, а густа місцевість – це те місце, де піхоті найкраще.
У Кринках українці розширилися в довколишній ліс, їх активно підтримує артилерія і безпілотники. Щоразу, коли російські війська починають наступ, вони потрапляють під удар DPICM (західні касетні боєприпаси, – Ред.), а безпілотники заважають їм отримувати боєприпаси та евакуювати поранених.
Уточнення Купера
Куперу поставили декілька запитань щодо ситуації на Херсонщині та обстановки на річці Дніпро. Факти ICTV наводять переклад питань і відповідей:
– Як ЗСУ можуть встановлювати понтони (через Дніпро) в умовах щоденних численних ударів УМПК (універсальних модулів польоту і корекції)?
– Може, тому що планерні бомби МПК/УМПК недостатньо точні для ураження понтонного мосту. Звісно, було б краще, якби цю загрозу можна було придушити – наприклад, шляхом розгортання ЗРК, який би не дозволяв винищувачам-бомбардувальникам ПКС досягати позицій, з яких вони можуть випускати планерні бомби. Це необхідно, тому що, незважаючи на свою неточність, російські планерні бомби потрапляють раз за разом. І навіть коли вони промахуються, скажімо, на 50-100 метрів, вони все одно завдають шкоди.
– Чи є у ЗСУ сили і засоби для відкриття ще одного фронту (на Дніпрі)?
– Наскільки мені відомо, саме в цьому полягала суть планування літнього контрнаступу ЗСУ, розпочатого в червні. Тобто планувалося форсувати Дніпро і завдати удару в глибокий російський тил. Цей план був зіпсований, коли росіяни вчинили воєнний злочин, замінувавши і підірвавши Каховську дамбу. Оскільки Генштаб України справді складається з професійних військових (хто б і що б про них не думав), саме ця інстанція оцінила, що в неї достатньо сил для такої операції – і це ще в червні цього року. Попри всі втрати, яких вона зазнала відтоді, сил для такої операції має вистачити і зараз.
Зовсім інше питання – чи мають ЗСУ достатньо техніки для такої операції. За моєю оцінкою, ні, і саме тому зараз на плацдармах на лівому/південному березі Дніпра діють лише легкі сили. Їхнє завдання – розширити плацдарми, щоб витіснити звичайну російську артилерію за межі дальності, з якої вона може обстрілювати будь-які понтонні мости. Мета — захист дефіцитного обладнання, після того як його буде встановлено.
