PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Катерина Одарченко

Різниця сепаратистських рухів Каталонії та України

В Каталонії нових обертів набирають сепаратистські настрої. Причиною акцій протесту стало проведення в Барселоні засідання Ради міністрів Іспанії, яке зазвичай проходить по п’ятницях у Мадриді. Декілька тисяч протестувальників вийшли на вулиці міста, а через декілька годин мітинг перейшов у заворушення.

Сепаратистські настрої тут існують з того моменту, як Каталонія втратила власну незалежність у 1714 році. Останній референдум про визнання незалежної Каталонії відбувся у 2017 році. Тоді понад 92% людей, що прийняли в ньому участь, проголосували за відділення від Іспанії.

Але, по-перше, референдум носив лише консультативний характер, тобто не мав жодної юридичної сили. По-друге, явка на референдумі склала лише 42%. За різними оцінками, ідею незалежності в Каталонії підтримує не більше 50% населення.

ЄС критично налаштований до галасу каталонських сепаратистів. Оскільки юридична доктрина європейської спільноти не передбачає можливість народів на самовизначення шляхом відділення від вже існуючих суб’єктів ЄС. Незалежна Каталонія неможлива у прив’язці до законодавства європейської спільноти, тому Європа підтримає цілісність Іспанії.

Основним аргументом прихильників відокремлення від Іспанії  є здобуття фінансової і соціальної незалежності та спрямування податків у місцевий бюджет. Децентралізація та реформа органів місцевого самоуправління, ініційовані Мадридом, можуть задовольнити каталонську буржуазію, яка є основним підбурювачем сепаратистських настроїв.

Коли деякі експерти та політики порівнюють ситуацію в Україні та Каталонії, потрібно чітко розуміти відмінності цих ситуацій. На відміну від референдумів, які проводились в ОРДЛО, ініціатором в Іспанії виступила каталонська нація, яка має свою древню культуру та власну мову.

Ні про які древні народи Луганщини та Донеччини мова, як ви розумієте, йти не може. Загострення конфлікту на сході України було ініційоване зовнішнім втручанням Москви, з чітким планом переходу конфлікту до кровопролитного збройного протистояння.

Сепаратиські настрої в Каталонії мають циклічний характер, а сепаратиські настрої зелених чоловічків на сході України були завезені з сусідньої країни – РФ.

Принциповою різницею між волевиявленнями в Каталонії та ОРДЛО є наявність зовнішнього впливу.

Протести в Каталонії не перетнули межу неповернення лише через те, що каталонці поводили себе стримано, поважаючи свою землю та історію, не маючи конкретного сценарію по захопленню поліцейських відділків та державних установ. В Україні протестувальники в ОРДЛО, за підтримки російських спецслужб, відразу ж почали вдаватися до насильства.

Автор: Катерина Одарченко, політтехнолог, партнер компанії SIC Group Ukrainе, Member of International association of political consultants (IAPC).

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка