PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Дмитро Горєвой

Відновлення Київського патріархату: чому Філарет піде на від’єднання

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет наполягає на відновленні Київського патріархату.

Подібні заяви провокаційні, оскільки зараз Православна церква України об’єднана навколо свого предстоятеля митрополита Епіфанія, і якщо буде відновлено Київський патріархат, то церква буде роз’єднана.

Чому виникли протиріччя

Київський патріархат, колишня Автокефальна церква та Московський патріархат в грудні 2018 року об’єднались в єдину Православну церкву України та обрали собі нового предстоятеля.

Відповідно, три структури стали однією. Відбувся певний транзит влади, а справи перейшли від колишніх очільників до нових.

Наприклад, митрополит Макарій (представник УАПЦ), митрополит Симеон (представник УПЦ МП) передали владу, і лише Філарет не бажає передати гілку правління та хоче керувати церквою.

Він апелює до домовленостей, які були перед Собором, що начеб-то Епіфаній представлятиме церкву зовні, а Філарет керуватиме зсередини. Однак це повністю суперечить Томосу та статуту.

Ці домовленості – не жест широкої волі від Варфоломія чи від Порошенка. Це сам Філарет, шантажуючи зривом Собору, вимагав собі таких повноважень.

15 грудня 2018 року на Об’єднавчому соборі у Києві ієрархи довго не могли ухвалити рішення. Тоді ніхто не міг зрозуміти, в чому справа. Тепер все стає зрозумілим.

Вочевидь, Порошенко та Епіфаній дали Філарету певні усні обіцянки, аби Собор все ж таки відбувся, а Україна змогла отримати Томос. Тепер відбувається апеляція до цих обіцянок.

Проте Філарет, вимагаючи справедливості, забув про те, що писав патріарху Варфоломію листа, в якому вказував, що не претендує на будь-які керівні посади в ПЦУ, та постанову про ліквідацію та розпуск Київського патріархату.

Читайте: Немає підстав забирати Томос: Філарет пояснив чому На запрошення Філарета до Володимирського собору відповіли 4 єпископи Відокремлення УПЦ КП: кому вигідно і чи не заберуть Томос

Чи зможе Філарет відновити КП

Відновлення Київського патріархату можливе. Тут питання в тому, що саме Філарет мав на увазі: чи окрема від ПЦУ структура, тобто нове релігійне обєднання, чи Київський патріархат як наступний рівень розвитку ПЦУ.

Якщо Філарет захоче розвивати нову церкву, окрему від Православної церкви України, то він піде на це. Оскільки йому не звикати до розколів та формування нових інституцій. Аналогічно він поводився у 1992 році, коли обіцяв піти у відставку, а потім, вийшовши з однієї церкви, почав будувати нову.

Тоді його підтримав Леонід Кравчук, наразі він не двояко говорить про те, що його підтримує Зеленський та Коломойський.

Читайте: Чи є розкол у ПЦУ: Філарет скликає архієреїв, Епіфаній попереджає про втрату томосу

Інша справа, якщо Філарет захоче будувати Київський патріархат в рамках ПЦУ. Це менш драматичний сценарій, однак для розбудови ПЦУ та перетворення її на патріархат повинні бути здійснені певні кроки. Це те саме як вступати в університет, не маючи атестату про середню освіту.

Першочергово має відбутись об’єднання ПЦУ з Московським патріархатом в Україні. Церква, яка претендує на патріархат, має становити релігійну більшість. Якщо цього немає, патріархат неможливий.

Наразі Філарет хоче наскоком здобути все, поставити себе на чолі та мати визнання.

Автор: Дмитро Горєвой, релігієзнавець.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка