Цей день в історії: Берлінський мур (ВІДЕО)

Сьогодні рівно 55 років як майже чотириметровою стіною була розділена повоєнна Німеччина – на Східний та Західний Берлін. Мур був одним із найвідоміших символів Холодної війни.
Оссі та вессі – так називали німців, поділених після Другої світової війни переможцями. Дві частини Німеччини пішли різними шляхами. Дуже скоро рівень життя сходу та заходу почав відрізнятися. І поки кордон між ФРН та НДР був відкритий, люди масово почали тікати від комуністичних реалій.
Щоб зупинити звели Берлінський мур, просто по живому перерізавши місто. Стіну спорудили за одну ніч. 100 тисяч поліцейських, за підтримки радянської армії натягнули колючий дріт через все місто та закрили кордон. Були вихідні, більшість німців у відпустках. Спецоперацію готували заздалегідь, і західні спецслужби її проґавили.
Стіну добудовували й зміцнювали до 1975 року. Берлінський мур перетворився на складний комплекс барикад та пасток.
Зі сходу конструкція виглядала так: бетонна стіна заввишки 3-4 м з колючим дротом і з сигналізацією. За нею – смуга сталевих балок. Далі знову загорожа колючого дроту висотою 2 м. Потім бункери та сторожові вежі, всього понад 300. Далі – озброєний прикордонний патруль із собаками, на одну зміну заступали 14 тисяч охоронців. Наступна перешкода – рів завглибшки від 3 до 5м. Остання пастка – освітлена ліхтарями смуга піску. І нарешті – стіна висотою понад 3 м.
Читайте: Грандіозна “Стіна” на кордоні з РФ заросла лісом бур’янів
Однак багатьох охочих перебратися у ФРН ніщо не зупиняло. Аби подолати мур, робили підкопи, перелітали на дельтапланах та повітряних кулях, стрибали з вікон будинків, навіть таранили стіну броньовиком. Лише деякі спроби були успішними.
Берлінський мур проіснував майже 30 років. Наприкінці 80-х радянський режим захитався. Кордони з Австрією відкрила Угорщина, потім Чехія, це звільнило дорогу у ФРН для східних німців. Берлінський мур втратив сенс, а 9 листопада 1989 НДР відкрила кордон з ФРН.
Нині об’єднана Німеччина – основа євроспільноти та локомотив її економіки, однак Берлінський мур назавжди залишиться трагічною та жахливою сторінкою в історії країни.