Парламент Грузії подолав вето на закон про “іноагентів” – реакція Єврокомісії

Парламент Грузії 28 травня подолав вето президента країни Саломе Зурабішвілі на закон Про прозорість іноземного впливу, який охрестили законом про “іноземних агентів”.
Як повідомляє Ехо Кавказу, проти мотивованих зауважень президента виступили 66 депутатів, за подолання вето Зурабішвілі проголосували 84 депутати, проти – 4.
Згідно з грузинською Конституцією, тепер закон протягом трьох днів передається президенту Грузії. Зурабішвілі протягом п’яти днів може підписати й опублікувати його.
Якщо вона відмовиться від підписання, закон у п’ятиденний термін підпише й опублікує голова парламенту – Шалва Папуашвілі. Тож скандальний закон у Грузії може набути чинності вже на початку травня.
Реакція Єврокомісії на подолання вето
На рішення парламенту Грузії відреагувала Єврокомісія.
У заяві органу ЄС йдеться, що Брюссель “глибоко шкодує”, що були проігноровані юридичні аргументи Венеціанської комісії, яка чітко рекомендувала скасувати цей закон.
— ЄС неодноразово наголошував, що закон, ухвалений грузинським парламентом, суперечить основним принципам і цінностям ЄС. Його ухвалення призведе до відступу щонайменше від трьох з дев’яти кроків, викладених у рекомендації Єврокомісії для отримання статусу кандидата, схваленої лідерами ЄС, і негативно вплине на шлях Грузії до ЄС, – йдеться у заяві.
У ЄС закликали грузинську владу змінити цю тенденцію і твердо повернутися на шлях до ЄС. Там додали, що “ще є час, щоб змінити динаміку”.
Закон про “іноагентів” у Грузії
Парламент Грузії ухвалив закон про “іноагентів” у третьому читанні 14 травня. Після цього Зурабішвілі наклала вето.
Через цей закон ще з березня у Грузії відбуваються багатотисячні масові акції протесту. Його також називають проросійським, а мітингарі розцінюють його як загрозу демократичним свободам і прагненням вступити до Євросоюзу.
Венеційська комісія Ради Європи у терміновому висновку, опублікованому 21 травня, “наполегливо рекомендувала” Тбілісі скасувати закон у нинішньому вигляді. Але провладна партія Грузії звинуватила держави Заходу у нібито тиску.