
Ескізи української валюти зявилися ще 1992 року, бо треба було виходити з рубльової зони. Але тоді шаленіла гіперінфляція, купоно-карбованці знецінювалися неймовірними темпами.
І як тільки урядовці збалансували бюджет – запровадили гривню, одну замість 100 тисяч купоно-карбованців. Тоді Україна могла пишатися співвідношенням нової валюти до долара, зелений коштував 1 гривню 88 копійок.
Тоді віце-прем`єр Віктор Пинзеник зберіг усі зразки купюр, які підписали президент Леонід Кучма, прем`єр Павло Лазаренко, голова Нацбанку Віктор Ющенко.
1 вересня 20 років тому голова нацбанку та віце-премєр виступили по телебаченню і оголосили обмін старих грошей на гривню.
Перші два тиражі гривні надрукували у Канаді та Великобританії і привезли кораблями до України. Міцною гривня протрималася 2 роки. 1998-го після дефолту у Росії, обвалилася майже утричі, 2008-го ще на 40%, а 2014-го – впала утричі.
Читайте: Ювілей української гривні
20 років тому за 100 гривень можна було купити 10 кілограмів гречки, стільки ж свинини та картоплі – та й ще залишалося. 2008-го після чергового просідання гривні – по 2 кілограми цих харчів. А нині -100 гривень просто кишенькова дрібниця – максимум кіло свинини та картоплі і півкілограма гречки.
Знецінив гривню – політичний популізм, корупція на всіх рівнях, та економічні прорахунки- сходяться на цій думці аналітики. Адже зарплати і пенсії росли як правило до виборів , а не завдяки економіці. Збитки наближених до влади приватних банків покривала держава, золотовалютні резерви розтринькували. І через усе це вмикали друкарський верстат.
За 20 років гривня додала хіба що у дизайні і ступенях захисту. Банктони стали цікавішими, додали більше орнаментів та історичних символів.
Але ті, хто дав гривні життя – хочуть аби вона більше не втрачала, а була для українців надійним засобом заощадження. 1996 го року банківські вклади українців сягали 560 мільйонів гривень, нині – 409 мільярдів.