
Микола та ще троє дітей під Маріуполем підірвались на снаряді з протитанкового гранатомета. Тоді загинув його брат, а хлопцеві відірвало частину руки та обидві ноги. Лікарі заборонили йому згадувати те, що було.
Смертельних сюрпризів повно у полі – поруч з селом Новолуганське. Неподалік – лінія фронту.
Ці поля поруч із селом зараз метр за метром розміновують представники міжнародної організації The Halo Trust.
Сапери з цієї організації працюють у 23 країнах, де відбувалися бойові дії. Її місію, як і загалом розмінування в Україні, фінансують держави ЄС та Велика Британія.
На території Донбасу досі сотні тисяч гектарів землі, на які не ступала нога сапера і які залишаються смертельно небезпечними для людей, що живуть поруч.
На розмінування ділянок у Донецькій та Луганській областях знадобиться від 10 до 15 років. Мінами та вибухонебезпечними предметами тут всіяні близько 7 тисяч квадратних кілометрів, і це тільки на підконтрольній території. Ймовірна вартість робіт з розмінування становитиме понад 8 мільярдів гривень.
В уряді вже лежить лист від послів 6 країн-донорів, в якому вони погрожують зупинити фінансування. Завезення з-за кордону спецтехніки ,координація дій, видача ліцензій на знищення боєприпасів – все це в Україні досі поза законом.
Дивіться: Санкції США проти російських олігархів: найболючіше попереду
Військовий аналітик Дмитро каже, таке враження, що ситуація навмисне кимось гальмується.
Вже створюються фірми, які намагаються, як кажуть, сісти на потоки. Бо 800 мільйонів доларів на розмінування – це не просто гроші. А ще й замовлення на десятиліття вперед.
В Україні розміновування, після якого ті ж аграрії зможуть спокійно вийти в поле, закінчиться ще не скоро.
Поки чиновники з депутатами не можуть ніяк домовитися, одні фермери виходять на поля на власний ризик. Кажуть, треба заробляти гроші, аби вижити.
Натомість агроном зазначає, знає чимало прикладів, коли фермери просто домовлялися зі структурами, що відповідають за розмінування, аби прискорити процес. Не на камеру місцеві кажуть, існують неофіційні розцінки – 200 доларів за гектар.
До слова, змагання кулеметників провели нещодавно на одному з полігонів у районі відведення у зоні АТО.