Укр Рус
Статті
Статті
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

Ласий шматок земельного пирога, або кому заважає робота українського виробника Фанплит?

Ласий шматок земельного пирога, або кому заважає робота українського виробника Фанплит?

Міській владі постійно надходять скарги, мовляв робота підприємства заважає  мешканцям сусіднього із ним житлового кварталу Комфорт Таун забрудненістю повітря та надмірним шумом. У відповідь на це мер Києва Віталій Кличко поставив ультиматум підприємству, пригрозивши закриттям Фанплиту.  Цікаво, що за кілька десятиліть  роботи заводу жодних нарікань на його виробництво не було…донедавна.

Зараз   скарги на підприємство не припиняють надходити навіть  тоді, коли воно не працює. Постає питання: чи справді це турбота про довкілля, чи умисний  тиск на підприємство через ласий шматок землі, на якому воно розташоване?

Ласий шматок земельного пирога, або кому заважає робота українського виробника Фанплит? Фото 1

Зараз дивляться

У нещодавньому  інтерв’ю на каналі Newsone мер міста Віталій Кличко наголосив, що Фанплит має працювати цивілізовано і безпечно для мешканців столиці, в іншому разі – не працюватиме взагалі. При цьому він навів нібито дані Київського лабораторного центру, що рівень шумового навантаження у зоні розміщення виробництва перевищено у 4 рази, а рівень забрудненості повітря – у 6 разів. На підприємстві стверджують, що ці дані не відповідають дійсності, а мера  міста умисно вводять в оману,  надаючи недостовірну інформацію та підштовхуючи до закриття українського виробника.

Перевищення рівня шуму (і не в 4 рази, а близько 10%) фіксувалось в одній з найближчих до Фанплиту квартир Комфорт Тауну і причиною можуть бути сотні джерел шуму: підприємство Укрвторчермет, залізниця, автотранспорт, люди, як на вулиці, так і в сусідніх квартирах. Але цапом-відбувайлом визначили Фанплит і в його найважливіших джерелах шуму були встановлені шумозахисні бар’єри.   А щодо забрудненості повітря, то викиди підприємства  ніколи не перевищували встановлених вимог.

– За останні півтора року у нас на підприємстві було щонайменше 5 перевірок, – коментує ситуацію генеральний директор ПрАТ Фанплит Палладій Горбатюк. – Усі недоліки виявлені в роботі підприємства одразу були нами усунуті.  Це підтверджується приписом, виданим після проведення останньої екологічної перевірки. Ми доходимо одного висновку – хтось не хоче, щоб Фанплит існував в принципі, незалежно від того – порушує він щось чи ні, адже до початку цього тиску наше підприємство мало бездоганну репутацію та ніколи не відносилось до порушників екологічної безпеки. Виробництво на цьому місці справно працює не один десяток років,  сплачує податки, наповнює міський бюджет та дає можливість людям жити і працювати вдома,  а не шукати кращої долі за кордоном. Тому ситуацію, що склалася навколо Фанплиту ми розцінюємо як умисні спроби дискредитувати підприємство, підірвати його репутацію і в результаті – використати займану ним територію під забудову. Ми вважаємо, що мера Києва вводять в оману, підставляючи його та спонукаючи робити заяви,  що не відповідають дійсності.

А й справді, надмірна увага до підприємства протягом 2016-2018 років не може не викликати подив, адже до цього часу жодних нарікань на роботу заводу не було. Звичайно, можна зрозуміти мешканців Комфорт Тауну, які хочуть жити в комфортному та безпечному середовищі. Але безпечність навколишнього середовища залежить далеко не від Фанплиту.

Нагадаємо, що даний житловий масив був побудований на місці гумово-регенераторного заводу Вулкан, за словами його колишніх працівників, на території якого 10-літтями виливались в грунт резоли та важкі метали, у промисловій зоні, де також  функціонує Дарницька ТЕЦ. І тут  ми не можемо не враховувати дані Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака , що сьогодні  80% забруднення атмосферного повітря припадає саме  на  ТЕЦи.   А ще згадаймо сміттєспалювальний завод зі спалювання  твердих побутових відходів (поблизу метро Харківська), на який постійно надходять  скарги у Мінекології від мешканців того ж району. Чому ж закрити грозяться ПрАТ Фанплит?

Стверджують, що завод, з метою економії газу, почав незаконно спалювати залишки деревини.  Головний інженер ПрАТ Фанплит Ярослав Балич пояснив, що спалювання тріски відбулось на термомасляній установці Конус Кессела одноразово, лише протягом 36 годин, ще у 2016 році, коли на підприємстві вирішили випробувати можливість її спалення у якості альтернативного палива. Це було зроблено, як реакція на заклик вищого керівництва держави про впровадження альтернативних видів палива для зменшення залежності від російського газу.

– Звичайно цей експеримент проводився з відома райдержадміністрації та інших інстанцій. Наступного дня до нас завітала прокуратура та відкрила кримінальне провадження, наклавши  арешт на транспортер, що подавав тріску. Надалі термомасляна установка повернулась до роботи виключно на природному газі. Більше того, за ініціативою КМДА було встановлено веб-камеру,  спрямовану на рухому частину транспортера і будь хто у будь-якій частині світу може через інтернет пересвідчитись, що тріска як паливо на термомасляну установку Конус Кессела не подається, – пояснив Ярослав Балич.

На сьогодні єдиним “недоліком”, який зазначається в останньому приписі екологічної перевірки є нібито відсутність ОВНС (Оцінка впливу транспортера на навколишнє природне середовище, однак його виготовлення не передбачено діючим законодавством для подібного транспортеру) на сумнозвісну лінію подачі тріски, яка знаходиться під арештом і не використовується і яку Фанплит вже б давно розібрав, якби не накладений арешт.

Варто відзначити що у всьому світі спалювання деревини для енергетичних потреб заохочується екологами і називається “зеленою енергією”.

Опоненти Фанплиту замовили лабораторні дослідження, результати яких підтвердили перевищення концентрацій діоксиду азоту та формальдегіду у житловому кварталі. І все наче й очевидно, якби не той факт, що перевищення має місце незалежно від того – працює підприємство чи ні.

То звідки ж ці перевищення? Чи справді це турбота про довкілля, чи умисне вливання негативної інформації професійними активістами, які сіють страх серед мешканців житлового масиву та спонукаючи владу закрити виробництво.

За словами експертів у сфері екології та охорони довкілля вони вже не один рік б’ють на сполох через критичний вплив автомобільного транспорту на стан повітря у великих містах, і місто Київ не є винятком. Ці речовини викидаються у повітря в результаті неповного згорання пального, особливо низькоякісного. А житловий квартал Комфорт Таун знаходиться на перетині двох потужних транспортних магістралей – проспекту Соборності та Харківського шосе.

Ласий шматок земельного пирога, або кому заважає робота українського виробника Фанплит? Фото 2

Забруднення повітря  від транспорту у Києві (фото moygrad.kiev.ua)

Перевищення формальдегіду та діоксиду азоту фіксується у багатьох районах Києва, особливо поблизу завантажених автомобільних доріг. До прикладу торік  за даними постів спостереження Центральної геофізичної обсерваторії неодноразово фіксувалися перевищення формальдегіду від 1,3 до 4 ГДК с.д. на вул. Довженка, 8, вул. Попудренка, 50, пл. Бессарабській, бул. Лесі Українки, 29, пр. Оболонському, 14, пл. Деміївська, пр. Науки, 37, діоксиду азоту  від 3, 5 до 4,25 ГДК с.д. на вул. Довженка, 8, вул. Попудренка, 50, пл. Бессарабській, бул. Лесі Українки, 29, пр. Оболонському, 14, пл. Деміївська, оксиду вуглецю  від  1,3 до 2,0 ГДК с.д. на вул. Довженка,8, пл. Бессарабській, пр. Оболонському, 14, пл. Деміївська.

Зауважимо, що всі ці локації знаходяться далеко за межею можливого впливу ПрАТ Фанплит. На жаль самі екологи вважають, що сьогодні моніторинг атмосферного повітря здійснюється неналежним чином і що тут потрібно впроваджувати нову систему, яка б допомогла комплексно та якісно моніторити ситуацію із забрудненням повітря, враховуючи вплив усіх джерел забруднення.

 Нещодавно у засобах масової інформації з’явилась інформація про те, що у ПрАТ Фанплит з’явився нові власники. Вони вкрай стурбовані заявою мера Віталія Кличка  про закриття підприємства, адже, за їх словами, вони планують  модернізувати  та покращувати виробництво на Фанплиті. Вони готові донести своє бачення розвитку підприємства, в т.ч. в екологічному аспекті  до влади міста та встановити необхідні прозорі контакти з його керівництвом для уникнення непорозумінь у майбутньому.

Перша принципова позиція яка має об’єктивне підтвердження – підприємство працює виключно в межах діючого законодавства, в тому числі в екологічній сфері. Проте, нові власники усвідомлюють, що сьогодні будь-яке виробництво  має працювати на засадах соціально відповідального бізнесу, з турботою про населення, працівників та споживачів.

Тому безумовно готові працювати над зменшенням впливу на довкілля. Але вивчивши ситуацію, що склалася довкола підприємства, є всі підстави вважати, що таким чином зацікавленні особи чинять тиск на ПрАТ Фанплит, подаючи недостовірну та спотворену інформацію владі міста та спонукаючи  мера Києва до радикальних дій, спрямованих на задоволення їхніх  інтересів до земельної ділянки, на якій розміщене підприємство. Адже це ласий шматок для забудови.

Сьогодні перші особи держави майже одноголосно стверджують, що лише залучення інвестицій та розвиток вітчизняного виробництва є основою для стабілізації та розвитку української економіки. Однобічне та упередження ставлення влади до українського виробника на користь окремих “зацікавлених осіб” є одним з важливих свідчень того, чому інвестори не стоять в черзі, промисловість занепадає, а експортує Україна переважно людей.

 Валентина  Ковальчук

Фанплит
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка