PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Секс за згодою: новий закон і як не стати насильником

З 11 січня набув чинності закон, який посилює покарання за злочини на сексуальному ґрунті. Факти ICTV дізналися, що приносить новий закон і чи дійсно потрібна “розписка” на секс.

Згвалтування

Що трапилося

З 11 січня в Україні набув чинності закон №2227-VIII Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству над жінками та домашнього насильства і боротьбу з цими явищами.

Новим законом вводиться кримінальна відповідальність за секс без добровільної згоди. За такі дії передбачається покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до п’яти років.

Що вважається зґвалтуванням

Починаючи з 11 січня цього року, зґвалтуванням вважатиметься будь-який статевий акт без добровільної згоди партнера. Норми не відносяться до однієї статі, тому зґвалтованим може бути й чоловік.

У законі не прописано, якою саме має бути згода. Але для того, щоб проблем точно не виникло, адвокати жартома радять зробити письмову згоду, а ще краще – завірити її нотаріально.

Не застраховані від звинувачень у зґвалтуванні й подружні пари. Таким чином, дружина може подати в суд на чоловіка.

Однак жертвам зґвалтування мало одних слів. Їм доведеться довести, що вони не відчували бажання займатися сексом в конкретній ситуації.

Чи завжди відмовляють у небажаному сексі

Інколи навіть при небажанні вступати у статевий акт, люди все ж погоджуються на нього. І це далеко не через те, що їх змушують або їм погрожують.

Згідно з опитуванням, яке провела ГО Центр Жіночі перспективи, чоловіки та жінки погоджувалися на небажаний секс оскільки:

  • вважали, що мають певний обов’язок перед партнером – 51%;
  • не хотіли переживати образи і звинувачення через відмову – 23%;
  • не хотіли втратити партнера – 16%;
  • були залежними від ініціатора статевого акту – 7%;
  • їм погрожували або застосовували силу – 8%;
  • були інші причини – 16%.

Покарання за зґвалтування

Перший випадок зґвалтування каратиметься позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Якщо ж статевий акт без згоди був здійснений повторно або особою, яка вчиняла злочини, то покарання збільшується до 5-10 років позбавлення волі.

Групове зґвалтування або зґвалтування неповнолітнього карається позбавленням волі на 7-12 років. Якщо вступали в сексуальний контакт з особою, що не досягла 14 років, то, незалежно від згоди, передбачається позбавлення волі на 8-15 років.

Якщо будь-які описані вище дії спричинили за собою тяжкі наслідки, то покарання збільшиться до 10-15 років позбавлення волі.

Примушення до статевого акту з особою, від якої потерпілий матеріально або службово залежить, каратиметься штрафом 17 тис. грн або обмеженням волі на два роки.

Читайте: ДНК Роналду: поліція видала ордер у справі про зґвалтування

Також злочином в Україні став і примус до шлюбу, спільного проживання або їхнього продовження без згоди на те іншої особи. За такі дії можуть покарати арештом на шість місяців або ж позбавленням волі до трьох років.

Таке ж покарання настає й у випадку примусу до переїзду в іншу країну з вищевказаними цілями.

Ризик шахрайства

Новий закон, здавалося б, відкриває нові способи для шахраїв, однак не все так просто.

Як і раніше, у випадках заяв про зґвалтування діятиме презумпція невинності. Це означає, що стороні обвинувачення доведеться довести, що не було згоди на статевий акт.

Докази базуватимуться на поясненні сторін, висновках експертиз (біологічної, судово-медичної, судово-хімічної) та обставинах, які можуть охарактеризувати потерпілого і підозрюваного.

Тобто, потрібно розуміти, що у випадках, коли ви маєте справу з шахраями, які загрожують піти в суд, але не мають ніяких істотних доказів, вони нічого не зможуть зробити.

До слова, Факти ICTV писали про те, скільки українців піддаються домашньому насильству і як можна себе від нього захистити.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка