PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Домашнє насильство в Україні: масштаби та як себе захистити

Українське суспільство має багато недоліків, проте одним із монументальних, на жаль, можна назвати домашнє насилля.

У Нацполіції відзвітували, що за 11 місяців 2018 року надійшло 107,2 тисячі заяв та повідомлень щодо насилля в сім’ї. У 2017 році надійшло 102,9 тис. звернень.

За словами президента міжнародного жіночого правозахисного центру Ла-Страда Україна Катерини Левченко, ці цифри можна помножити на 10, аби отримати реальну картину. До поліції звертається лише 10% постраждалих і, як правило, у крайніх випадках

У свою чергу постійний представник президента України в парламенті Ірина Луценко розповідала щорічно в Україні 3 млн дітей стають свідками або жертвами домашнього насилля. Проте підрахувати точні цифри дуже важко, адже далеко не всі звертаються за допомогою.

Насилие в семье

В ООН заявили, що близько 1,1 млн українок страждає від фізичного, сексуального насилля та тиску в сім’ї.

Варто згадати не малу кількість випадків, коли домашнє насилля закінчувалося вбивством.

Останній випадок стався на Кіровоградщині, де 40-річний чоловік напідпитку облив бензином свою дружину та підпалив. Жінка змогла врятуватися, однак отримала понад 70% опіків тіла.

Сестра постраждалої розповіла, що чоловік заливав бензин навіть до рота.

У Вінниці жінка на ім’я Ольга розповіла, що навіть після розлучення продовжує терпіти побої від чоловіка. Останні відвідини чоловіка закінчилися тим, що він покусав колишню дружину до кровавих ран. До слова, колишній чоловік Ольги Олег працює психіатром.

У той день чоловік прийшов забрати дітей до себе, на очах яких почалася сімейна сварка. Тепер жінка хвилюється і за безпеку дітей, які часто залишаються з батьком.

Не побоями єдиними: від яких видів насилля потерпають українці

Навіть у Законі України Про запобігання та протидію домашньому насильству зазначається, що жертва насильства в сім’ї – це член сім’ї, який постраждав від фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства з боку іншого члена сім’ї.

Що таке фізичне насильство, в принципі, знають всі: нанесення тілесних ушкоджень, що можуть призвести до смерті, порушення фізичного або психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності людини.

Сексуальне насильство – це протиправне посягання на статеву недоторканість особи. До слова, в сім’ях буває від такого насильства з боку дорослих страждають діти.

Останній випадок трапився в Київській області. Правоохоронці затримали чоловіка, який ґвалтував своїх неповнолітніх дочок – 14 і 15 років. Порнографічні відео за участю дівчат він продавав в інтернеті.

Крім того, чоловік здавав своїх дочок в сексуальну експлуатацію, як іноземцям, так і громадянам України.

Психологічне насильство здійснюється шляхом образ, погроз, переслідування, залякування, якими навмисно завдають шкоди психічному здоров’ю.

– Я дорослий і сильний чоловік, тому про таке намагаюся не говорити зайвий раз. Коли ми ще були в шлюбі з колишньою дружиною, то вона постійно шантажувала мене дитиною. Від самого простого до глобального. Наприклад: не купиш путівку до Туреччини – заберу дитину і піду до мами. Шантажувала тим, що вона мати і суд буде на її боці, – розповідає підприємець Віталій, відмовляючись назвати своє прізвище.

За словами чоловіка, такий пресинг тривав 2 роки, потім він таки подав на розлучення і пішов, залишивши колишній дружині 4-кімнатну квартиру.

До слова, суд дійсно залишив дитину з матір’ю, яка в той момент навіть не працювала, а ще деякий час жила лише за рахунок колишнього чоловіка.

До економічного насильства відноситься умисне позбавлення житла, іншого майна або коштів, на які постраждалий має передбачене законом право.

Наприклад, якщо дружина відбирає всю зарплату у чоловіка, а відсутність коштів спричинило за собою збитки його психологічному або фізичному здоров’ю.

Підбиваємо підсумки, щоб винного притягнути до відповідальності повинен наступити один з цих наслідків:

 • фізичні або психологічні страждання
 • розлади здоров’я
 • втрата працездатності
 • емоційна залежність
 • погіршення якості життя потерпілого

Мовою закону

Як правило, домашнє насильство не виникає на порожньому місці – це наслідки конфліктів і психологічних травм у сім’ї. Що потрібно робити, якщо ви стали потерпілим від домашнього насильства.

– В першу чергу, якщо у членів сім’ї ще залишилося бажання і можливість зберегти шлюб або людські відносини, то з цією проблемою необхідно звернутися до психолога. Якщо ж наслідки домашнього насильства зайшли занадто далеко (завдано значної шкоди здоров’ю. – Ред.), то слід звертатися в правоохоронні органи і притягати винних осіб до відповідальності, – зазначив Фактам ICTV адвокат Максим Ярмаков.

За його словами, судові розгляди в подібних питаннях, як мінімум, призводять до розірвання шлюбу і розділу спільно нажитого майна. При наявності ознак кримінальних або адміністративних правопорушень, пов’язаних з застосування домашнього насильства, винні особи можуть понести відповідне покарання.

Домашнє насильство: закон України і що робити

В Україні вже діє відповідний закон, який регламентує не лише покарання для агресора, а й захист для жертви.

Підбиваємо підсумки. Щоб винного притягнули до відповідальності, повинен наступити один з цих наслідків:

 • фізичні або психологічні страждання;
 • розлади здоров’я;
 • втрата працездатності;
 • емоційна залежність;
 • погіршення якості життя потерпілого.

З 11 січня в Україні вступив в дію закон Про запобігання та протидію домашньому насильству. Згідно з новим законом за вчинення домашнього насильства передбачено покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або ж арешт на шість місяців.

Також можливе обмеження волі до п’яти років, або позбавлення волі до двох років. Також суд має право вводити заборони листування, дзвінки та наближення до потерпілого.

Також нововведенням в законі є й кримінальне покарання за примус до шлюбу. У такому випадку злочинцю загрожує арешт на шість місяців, обмеження або позбавлення волі до трьох років.

Домашнє насильство: закон України і що робити

Якщо ви живете із загрозою домашнього насильства, але не можете залишити кривдника через якісь причини, то прислухайтеся до деяких порад:

 • не зачиняйтеся в собі і не мовчіть про свою проблему. Розкажіть про це близьким, зверніться до фахівців;
 • знайдіть місце, куди ви можете сховатися у випадку нападу;
 • зверніться до сусідів, аби ті у випадку криків викликали поліцію;
 • тримайте у швидкому наборі номера екстрених служб;
 • уникайте суперечок на кухні або ванній, де є гострі предмети.

Однак такі заходи можуть вас захистити лише на деякий час. Якщо ви боїтеся за своє здоров’я і життя, то краще підготувати підгрунття, як психологічне, так і економічне, аби почати нове життя.

Звідки береться насильство в сім’ї, чому жінки його терплять, яка роль держави й як його перемогти – у наступному матеріалі Фактів ICTV.

Верховна Рада ухвалила законопроект, який посилив покарання за педофілію.

Фото: dreamstimeunsplash, patrolpolice_ua

Євгенія Шапоренко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка