PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Як обрати професію і не програти конкуренцію роботам – інтерв’ю з Іллею Кенігштейном

Питання, як обрати правильну професію, щоб потім не жалкувати все життя – це те, що турбує сучасних випускників та їх батьків.

Абітурієнти закінчують здавати ЗНО і незабаром понесуть свої документи до університетів. І якщо деякі вже знають, чим хочуть займатись, то для більшості вибір майбутньої професії – серйозна дилема.

Обираючи спеціалізацію, варто враховувати, що світ змінюється швидкими темпами. Те, що сьогодні престижно і затребувано, через п’ять років може стати непотрібним.

Читайте: Чи існує в Україні якісна освіта

Експерти погоджуються, що через 10-15 років машини, роботи та штучний інтелект замінять людей у десятках професій.

Вже сьогодні Японія відмовляється від таксистів, водіїв, офіціантів, хостес та адміністраторів. А бухгалтера невеличкої кампанії може з легкістю замінити бот.

Журналістка Фактів ICTV Анна Боль звернулись за порадою до українського громадського діяча та підприємця Іллі Кенігштейна. Він – один з найвідоміших людей у ІТ-сфері, засновник бізнес-простору Creative States.

Кенігштейн розповідає, як обрати професію майбутнього та які якості потрібно в собі розвивати.

Дивитись на світ ширше і використовувати можливості сучасної освіти

Перед сьогоднішніми випускниками відкриваються безмежні можливості. Це і відносна доступність навчання за кордоном, і можливість онлайн-навчання.

– Світ “стиснувся” – якщо раніше, щоб потрапити в іншу точку планети, витрачали величезну кількість часу, то сьогодні протягом дня можна облетіти практично всю земну кулю.

Абітурієнтам більше не потрібно орієнтуватися на заклади, які знаходяться в їх місті/області/країні. До того ж сьогодні можна безкоштовно опановувати онлайн-курси Стенфорду, Берклі, Оксфорду.

– Потрібно відійти від концепції освіти як закладу, куди потрібно їхати, а сприймати її як концепцію, в якій ти можеш досягти певних результатів, знаходячись у Києві, Львові, Дніпрі. Це ті можливості, які дає сьогодні онлайн-освіта.

Знайти те, що відрізнятиме тебе від робота

Машини розвиваються швидкими темпами. Якщо сьогодні більшість з них примітивні, то завтра вони мислитимуть і генеруватимуть ідеї швидше, ніж людина.

Читайте: Сергій Бабак про майбутнє школи: вчителі-фрілансери та підручники-вікіпедії

Тому потрібно володіти тими якостями, які відрізнятимуть вас від роботів.

Кенігштейн

Водіїв, турагентів, логістів, касирів, копірайтерів та ще багатьох замінять роботи, а люди, які вміють займатись винятково цим, стануть непотрібні.

– Коли бізнес зрозуміє, що йому вигідніше замінити людину роботом, який не хворіє, не йде у відпустку, не вимагає зарплатню, не йде на обід і працює 24 години, він це зробить.

Одна з якостей, яка відрізняє людину від машини – креативне, а не лінійне мислення.

– Найголовніше – це навчитися “перевинаходити” себе щоразу, коли виникає нова індустрія, де необхідна людина, – радить Кенігштейн.

Розвивати емоційний інтелект

Емоційний інтелект – це те, чого не мають сучасні роботи. За словами Кенігштейна, вони не володітимуть ним ще років 10.

– Емоційний інтелект – це вміння сприймати навколишню інформацію таким чином, щоб перетворювати її в практичну користь для себе або для компанії, на яку ти працюєш. З іншого боку, керувати емоціями інших людей.

Вміння поєднувати раціональне та емоційне – це і є емоційний інтелект.

Розвивати когнітивну еластичність

Когнітивна еластичність – це те, що дає можливість керувати пам’яттю та її розмірами.

– Це вміння керувати своїм мозком як флешкою, – пояснює експерт.

Людська пам’ять не безрозмірна. Замість того, щоб набивати її сміттям і непотрібною інформацією, варто сконцентруватись на корисних речах та обирати, що запам’ятовувати.

Сконцентруватись на одній професії

Краще робити щось одне, але якісно, ніж розпорошуватись на декілька напрямів і бути однаково посереднім, радить Ілля Кенігштейн.

– Майбутнє за тими людьми, які вміють робити щось конкретне. Потрібно володіти абсолютно чіткою практичною професією. І навколо цієї професії намотувати ті якості, про які я говорив вище.

Як показує практика, не завжди люди працюють за тією спеціальністю, на яку вчились. Втім, якщо ви помилились з професією, вишем або роботою – ще не пізно все змінити. Наш експерт, наприклад, знайшов себе лише після 40 років.

– Знайти себе означає зрозуміти, що краще тебе цю роботу ніхто не зробить. Тоді ти отримуєш неймовірний потік енергії і велике задоволення від того, чим займаєшся. І найголовніше – ти приносиш користь і максимально викладаєшся.

В цій статті немає відповіді на запитання, чим вам займатись та яку конкретну професію обрати. Ми не можемо радити вам ставати ІТ-спеціалістами, нейробіологами або проектувальниками роботів, бо це все індивідуально.

Креативне мислення, емоційний інтелект, когнітивна еластичність – це універсальні навички, які не будуть зайвими, яку б спеціальність ви або ваші діти не обрали.

Орієнтуватись на перспективи майбутнього – це те, від чого потрібно відштовхуватись у виборі професії.

Фото: Ilia Kenigshtein

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка