Укр Рус
Ексклюзив
, редактор стрічки
, політолог, політичний консультант
, Політолог

Над Трампом висить привид Афганістану: чого чекати від Рамштайну та яка буде роль США

Рамштайн 24
Фото: Міноборони

У середу, 12 лютого, відбудеться перше засідання Контактної групи з оборони України за участі нового очільника Пентагону Піта Гегсета.

Цей Рамштайн стане унікальним ще й тим, що зустріч, яка проходитиме у Брюсселі, вперше буде очолюватись не США, а Великою Британією.

Новий глава Пентагону Піт Гегсет візьме участь у Рамштайні

Гегсет у заяві, в якій підтвердив участь у Контактній групі, заявив, що на своєму першому засіданні обговорить з іншими членами і партнерами по НАТО необхідність збільшити оборонні видатки в Альянсі.

Зараз дивляться

Крім того, очільник Пентагону заявив, що очікуватиме збільшення безпекових зобов’язань перед Україною з боку Європи.

Також разом із колегами Гегсет планує обговорити розширення оборонно-промислової бази по обидва боки Атлантичного океану.

Згідно з повідомленням Міноборони США, Піт Гегсет також “підтвердить відданість президента Трампа дипломатичному припиненню війни в Україні якнайшвидше” та “наголосить на необхідності посилення європейського лідерства у наданні безпекової допомоги Україні”.

Водночас Гегсет планує протягом тижня відвідати Німеччину та Польщу.

Про засідання Рамштайну 12 лютого раніше повідомило британське представництво в НАТО.

Перед цим очільник Міноборони ФРН Борис Пісторіус казав, що наступна зустріч у форматі Рамштайн відбудеться в Брюсселі перед початком Мюнхенської конференції з безпеки, яка проходитиме з 14 до 16 лютого.

У минулому сторони домовились, що частину функцій, які виконувались у рамках Рамштайну, вже були передані під координацію НАТО. Цим в межах Альянсу буде займатись місія NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), що розташована у німецькому місті Вісбаден. Водночас наразі місія не ініціює засідань та не скликає міністрів чи представників країн-учасників Контактної групи на зустріч.

Читайте також
США цього тижня обговорять майбутнє допомоги Україні – Волц
Майк Волтц

Чого очікувати від Піта Гегсета на Рамштайні

У коментарі Фактам ICTV українські політологи одностайно вважають, що для США за президентства Дональда Трампа засідання у форматі Рамштайн 12 лютого стане ознайомчим, оскільки Піту Гегсету, який очолює Пентагон, потрібно буде увійти в курс справ.

– Я не думаю, що ми побачимо чи почуємо якісь конкретні пропозиції від США. Для Гегсета це буде більше ознайомча історія: буде спостерігати, увійде в стан справ, поспілкується зі своїми колегами. Сподіваюсь, що вони (міністри оборони, – Ред.) мають переконати Гегсета в певних речах, якщо в нього були якісь сумніви щодо того, кого треба в цій війні підтримувати, і хто в цій війні є країною-агресором, – каже політолог Ігор Рейтерович.

Він додає, що навряд варто очікувати від цього Рамштайну якісь нові пакети підтримки від США.

– Врешті-решт, це і не обов’язково зараз, бо підтримка від Сполучених Штатів надходить, і вона буде продовжуватися до того часу, доки не вичерпається, виходячи з тих рішень, які ухвалювала ще адміністрація Байдена. Це буде достатньо тривала історія, так що в цьому плані ми можемо бути спокійні, – каже політолог.

Водночас, вважає експерт, наразі для Європи існує “дуже гарна можливість продемонструвати своє лідерство та взяти на відповідальність” щодо того, куди рухатись у питанні підтримки України.

Позитивним сигналом для Києва є те, що США не відмовляються від формату Контактної групи і беруть у ньому участь, попри те, що лідерство в Рамштайні тепер покладено на Велику Британію.

– Зараз на Великій Британії буде весь аналітичний апарат, вони будуть відповідати за організацію, проведення, аналітику тощо, – каже політолог Олег Саакян.

Ігор Рейтерович вказує, що важливим є й те, що уряд Дональда Трампа вирішив не відмовлятися від людей, які займались роботою щодо Рамштайна, попри те, що в самих Сполучених Штатах триває масове скорочення співробітників федерального уряду.

– Вони бояться поки від цього формату відходити, бо над Трампом висить все той же привид Афганістану (йдеться про вивід військ США з Афганістану у 2021 році, – Ред.). Він дуже боїться, що щось подібне може відбутися щодо України, оскільки це буде на його відповідальності й цього оминути не вийде, – каже Рейтерович.

Щодо питання підтримки України з боку США, то тут з Рейтеровичем погоджується політолог Олег Саакян. За його словами, наразі Сполучені Штати навряд чи будуть постачати військову допомогу, а провідну роль в Рамштайні на себе вже взяла Велика Британія.

На сам кінець, кажуть політологи, рішення США щодо подальшої політики щодо взаємодії з Росією та Україною буде вирішуватись з огляду на те, як Вашингтон буде проводити переговори з Києвом та Москвою.

– Все ж буде залежати від того, яке рішення прийме Трамп, як він буде реагувати на ті чи інші дії зі сторони РФ і до чого це власне зможе привести. Тобто для них зараз це ознайомча історія. Коли вони більш-менш ознайомляться, тоді вже будуть змінювати свою думку, позицію і, можливо, брати на себе більше зобов’язань, – каже Рейтерович.

Політолог Ігор Рейтерович резюмує, що США можуть повернутись у формат Рамштайну як у форматі ленд-лізу для України, так і у взаємодії через “бартер”, коли Київ буде компенсувати витрати на допомогу рідкісноземельними металами, зацікавленість у яких раніше проявляв Трамп.

Читайте також
Зеленський і віцепрезидент США зустрінуться на конференції в Мюнхені – ЗМІ
Джей Ді Венс

Війна в Україні, військова допомога, Підтримка України, Рамштайн, США, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка