Скасування стипендій: найгірша ідея або ідея, яка змусить українців думати?

У Міністерстві фінансів запропонували ліквідувати стипендію для більшості студентів з 1 січня 2017 року.
З такою рекомендацією відомство звернулося до розпорядників бюджету.
Факти ICTV запитали діячів освіти і дізналися, чи добре це – позбавляти студентів стипендії.
Кому хочуть залишити стипендію?
Міністерство пропонує залишити стипендію тільки сиротам, інвалідам I-III групи, дітям, позбавлених батьківського піклування, та дітям з малозабезпечених сімей.
До слова, в Міносвіти заявили, що не підтримують цю ініціативу.
Скільки платять зараз?
Студентам-бюджетникам із середнім балом 5.0 після останньої сесії щомісяця виплачують приблизно 930 гривень, а ті, хто має середній бал від 4.0 до 4.9 – близько 830 гривень.
Студенти-сироти можуть розраховувати на 1960 гривень, якщо у них середній бал 5.0. А ті, хто навчаються в категорії добре, отримують приблизно у 1860 гривень.
Але є і так звані бонуси – спеціальні підвищені стипендії для тих, хто відзначився.
Президентська стипендія – 1200 гривень, стипендія Кабміну – 1100 гривень, стипендія Верховної Ради – 1200 гривень.
Читайте: Студентів просять влаштувати бунт проти скасування стипендій
Чому так скасовувати – це погано?
– Це великий соціальний і матеріальний мінус, – вважає доктор філологічних наук, професор Ярослав Козачок.
– Не бачу плюсів. Можна було зрозуміти нововведення, якби ми знали мотивацію цього кроку, аргументи. Поки лише чуємо про скорочення бюджетних витрат, – розповів Козачок.
Професор вважає, що, для прийняття такого рішення потрібен системний аналіз ринку праці, державного замовлення та бюджету взагалі.
Для початку потрібно визначити правила скасування. Так вважає проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат філософських наук, професор Володимир Бугров:
– Якщо просто скасувати стипендію і не визначити правила, за якими вона надається, то це шлях країн третього світу.
– Рівень життя студентів дуже низький. Особливо це стосується вихідців з районних центрів, сільської місцевості. Для них навіть сьогоднішня стипендія є вагомою, – говорить Бугров.
Завідуюча кафедрою журналістики НАУ, доктор філологічних наук, професор Елліна Циховська переконана, що стипендія – це стимул і матеріальне заохочення, які точно повинні бути у студентів.
– Пропозиція Мінфіну про ліквідацію стипендіального забезпечення на 2017 рік занадто несподіване, щоб бути сприйнято позитивно освітньою спільнотою, – розповідає Циховська.
А засновник освітнього онлайн-проекту Prometheus Іван Примаченко вважає, якщо зекономлені гроші будуть банально викачані з освіти, то це шлях в нікуди.
І що робити?
У дискусії повинні брати участь представники освітньої сфери, економісти і суспільствознавці, щоб визначити ризики від таких спонтанних рішень, переконана професор Елліна Циховска.
За її словами, потрібно змінити концептуальний підхід і тоді вже виплачувати стипендію лише за високі досягнення. І вже точно не 800 гривень, як зараз.
Професор Володимир Бугров зазначає, що якщо реформувати освітню сферу, то робити це комплексно.
Наприклад, випускники середньої школи не отримують якісної освіти через вчителів, які працюють без морального і матеріального стимулу.
– Суспільство розглядає вчителя в школі як лузера. Сьогодні це “невдаха”, який “вимушено” викладає в школі. Як ви думаєте, він буде якісно працювати?, – розмірковує професор.
А як тоді скасовувати?
Якщо зекономлені гроші перенаправити в освіту, тоді ця ідея може стати проривним рішенням, вважає Іван Примаченко:
– По-перше, можна забезпечити вільний доступ до вищої освіти тим, хто потребує, і при цьому не просто виплачувати стипендії всім підряд.
По-друге, реально стимулювати тих, хто показує видатні успіхи, а не просто присутній на лекціях і семінарах
По-третє, університет перестане бути соціально прийнятним місцем, де можна 6 років “просидіти” між закінченням школи і початком роботи.
Абітурієнти почнуть набагато ретельніше думати над тим, чи потрібен їм університет, і якщо так, то яка спеціальність.
Богдан Амінов.