5 правил: що робити, якщо стався теракт

Тероризм – одна з найнебезпечніших світових загроз, проти якої бореться весь цивілізований світ.
Навіть не дивлячись на всі ці зусилля, терористам все одно вдається підривати публічні місця, наїжджати машиною на натовп і стріляти оточуючих.
Факти ICTV підготували 5 правил, які можуть врятувати життя під час теракту.
Як зрозуміти, що терорист залишив бомбу
Вибуховим пристроєм може бути все що завгодно. На що варто звернути увагу:
- незвичайне розміщення виявленого предмета (наприклад, дорога сумка в урні);
- на підозрілому предметі можуть бути джерела живлення (батареї);
- безхазяйні портфелі, валізи, сумки, ящики, коробки;
- невідомий предмет може видавати дивний звук (клацання, цокання годинника);
- люди, які дивно поводяться, нервують і намагаються сховатися від камер спостереження можуть бути терористами-смертниками.
Про всі підозрілі предмети та людей варто повідомляти спецслужбам або адміністрації.
Що робити, якщо почув вибух
Ні в якому разі не потрібно цікавитися джерелом вибуху. Найкраще – бігти у протилежний бік, але не занадто швидко, щоб ви не викликали підозри.
Відкиньте паніку. Постарайтеся не піддатися паніці оточуючих. Відразу ж виберіть місце, до якого вам потрібно прибігти, щоб знаходиться у безпеці.
Головна мета — вижити і не постраждати. Якщо вибух звалив вас з ніг – встаньте і озирніться: небезпека є? Якщо ні – огляньте постраждалих і викликайте спецслужби. Але якщо вас “понесло” разом з натовпом – не чиніть опір, йдіть у той же бік.
Якщо після вибуху є ризик обвалу конструкції або інші небезпеки – слід негайно покинути місце теракту. Не оглядайте пошкодження та рани, а відразу ж пересувайтеся туди, де безпечно.
Як реагувати, якщо почали стріляти
Тільки-но почалася стрілянина – миттєво падайте на землю і прикривайте голову руками. Найкраще зайняти місце під прикриттям. Це може бути машина, бордюр, колона, стіни, меблі тощо.
Не намагайтеся викликати спецслужби або знімати те, що відбувається на камеру, якщо є небезпека. Як правило, терористи відразу звертають увагу на таких потерпілих.
Якщо небезпека надто велика – прикидайтеся мертвим. Це врятувало життя багатьом під час теракту.
Що робити, якщо став заручником
Терористи часто використовують метод захоплення заручників з метою шантажу. Якщо ви виявилася серед них – перше, що слід запам’ятати: не панікуйте.
Не треба намагатися втекти або боротися з терористами. Колишні заручники розповідають, що таких відразу ж розстрілювали.
Також не варто заводити контакт, а тим більше сперечатися з терористами. В ідеалі, потрібно стати невидимим заручником – не розмовляти, не панікувати і не дивитися в очі злочинцям. Якщо вас попросять щось зробити – не вступайте в конфлікт.
В жодному разі не намагайтеся домовитися. Це тільки зменшить ваші шанси на збереження життя. Якщо справа дійде до обміну або часткового звільнення – вас, швидше за все, залишать. Терористи будуть тримати в заручниках найдовше лише найбільш цінних (у кого є гроші і зв’язки).
Що робити, якщо опинився у натовпі, що біжить
Біжіть! Разом з іншими, тільки не зупиняйтеся. За першої можливості постарайтеся залишити натовп. Як відомо, під час теракту багато людей можуть постраждати або навіть загинути під час тисняви.
Ні в якому разі не нахиляйтеся за речами, які упустили, і не намагайтеся повернутися, якщо перебуваєте у натовпі, який рухається. Якщо впали – спробуйте вскочити максимально різко.
Якщо бачите розв’язані шнурки або краватку, яка зачепилася за щось – позбавтеся від цих речей. Усе зайве – залиште.
У натовпі потрібно тримати руки зігнутими перед собою, щоб уникнути тиску на грудну клітку. Під час бігу варто поступово зміщуватися у бік, щоб спробувати вискочити з натовпу.