Інна Гуріненко, журналістка програми Вікна-новини
Система коштує від $5 тис.: коли ціни на сонячні станції впадуть та що потрібно придбати
З підготовкою до зими і ймовірних відключень електроенергії обладнання для сонячних електростанцій зникає, як роса на сонці. Продавці перебирають покупцями.
– На жаль, у більшості ОСББ коштів немає, і вони їх збирають або додатковими внесками, або беруть кредити. У нас кошти були на рахунку, і я постачальнику показав виписку. (Він, – Ред.) сказав: “Добре, я вас резервую, я розумію, шо ви реальний покупець”, – каже голова правління в Асоціаціі ОСББ Солом’янського району м. Києва Валерій Пиндик.
Що в країні сонячні панелі й обладання до них – дефіцит, підтверджують продавці.
– Склади усіх постачальників, які завозять на територію України (ці товари, – Ред.), так само, як і у нас – пусті, – говорить технічний директор компанії постачальника і будівника сонячних електростанцій Олександр Ковпак.
Якщо постачальнику заплатити за сонячні панелі й обладнання до них сьогодні, то привезуть їх щонайшвидше на початку осені.
– Люди, які закуповували два тижні тому, місяць тому – їх монтаж буде у серпні. У більшості інсталяторів, які системно працюють, вересень-жовтень уже розписані, – розповідає Ковпак.
Чому виник дефіцит сонячних електростанцій
З травня через масові відключення електроенергії українці почали учетверо більше купувати сонячних електростанцій для домашніх потреб. Попит зріс так швидко, що менш як за місяць ось таких панелей і обладнання до них на складах просто не лишилося.
А не лишилося, пояснюють постачальники, бо нових партій не замовляли. Адже на складах лежало ще те, що завезли у першу зиму енергетичного терору росіян.
– Воно лежало на складах всіх дистрибюторів, всі дивилися на товар і не знали, куди весь 2023 рік (його дівати, – Ред.). Вони в мінус віддавали навіть на початку року, – розповідає голова комітету домашніх сонячних електростанцій Асоціації сонячної енергетики України Сергій Ручко.
А щойно охочих купити сонячні електростанції набігла черга – то й ціна скочила, порівняно з цінами, що були ще взимку.
Хто купує сонячні електростанції
Половину сонячних електростанцій нині в країні купує бізнес. Задля економії кіловатів. Другу половину – господарі додому. Щоб не залежати від знеструмлень мережі, до фотомодуля мусять під’єднати інвертор та акумулятор.
– Вартість такої системи з модулями з усім стартує від $5 тис. до $7,5 тис. Тобто це такий базовий комплект. Одна панель десь коштує біля $200, вони різної потужності. Якщо ми кажемо про станцію з фотомодулями з інвертором і АКБ, це десь близько $1200-1500 тис. за кіловат, – пояснює Олександр Ковпак.
Майже втричі дешевше купують такі ж самі сонячні панелі європейці.
– Перед війною вартість була близько 30 центів за кожен ват. Тепер вона коливається в межах 0,2-0,25 залежно від постачальника, але насправді в Європі вартість панелей – 10 центів за ват, – говорить Сергій Ручко.
Побороти дефіцит комплектування для сонячних електростанцій має новий закон. Народні депутати проголосували, президент підписав. Тепер постачальники увозити в країну обладнання для вітрової та сонячної генерації будуть без мита. А от за торгівлю в середині держави податок платити, як і раніше, будуть.
Відміна мита на обладання зеленої генерації, передбачають законодавці, має спрцювати так само, як з генераторами у 2022 році.
– Тоді був страшенний дефіцит, і законодавець встановив безмитний ввіз генераторів. Це не вплинуло на ціну, але вплинуло на швидке розмитнення, тому що не портібно було платити ввізне мито, насичення ринку цими генераторами і втримання ціни, – говорить народна депутатка України Ольга Василевська-Смаглюк.
Коли стабілізуються ціни на сонячні панелі
Більше товару на ринку в середині країни і стабільної ціни, каже Сергій Ручко, член асоціації сонячної енергетики, варто очікувати хіба на початок зими.
– Це є довгий ринок з контрактами, ціни законтрактовані завчасно, люди замовляли завчасно і домовилися про ціну. Тому стрімкого подешевшання обладнання я би не очікував, – зауважує він.
Радить заощадити гроші до весни і вже тоді купувати сонячні панелі і все потрібне до них -експерт з енергоефективності Святослав Павлюк.
– Якщо ви їх вже зараз не поставили, а очікуєте у вересні, коли вони будуть реально ефективними там до жовтня, а після жовтня ефективність впаде, то я би гроші вкладав швидше в акумуляторну систему з інвертором, ніж в сонячні системи зараз, – каже він.