Старі штольні на Вінниччині: метрові розломи у ґрунті, зсув будинків (ВІДЕО)

На Вінниччині село Сапіжанка буквально йде під землю. Зсувається ґрунт над колишніми вапняковими шахтами.
Про небезпеку влада села заговорила у 2014 році, коли у 8-метрові ями провалилися три будинки, тоді, на щастя, ніхто не постраждав, і про інцидент забули. Але видобуток вапняку кустарним способом триває.
Читайте: Опозиційний уряд назвав головні шляхи виходу з кризи
У селі Сапіжанки черговий півтораметровий розлом у ґрунті. Причина – старі штольні. У них останніми роками вапняк видовбують кустарним способом, без дотримання жодних технологій.
– Вертикаль, яку має зберігати дах, щоб ніде не просіло відповідно до стандартів, має становити 4,6 метрів, на даний випадок, де провалилось, вона становить 0,70 сантиметрів, – розповідає Сапіжанський сільський голова Петро Фомишин.
Вапняк у Сапіжанці добували понад 60 років. Родовище займало 100 гектарів. Тут можна було б і далі видобувати цінний ракушняк, але потрібні сучасні технології, які б убезпечили шахти від просідання. А ще точне дослідження територій. Адже штольні сягають десятків кілометрів завдовжки. Тож для нелегалів тут є де розгулятися. Тим більше, що господаря у копалень фактично немає.
Дивіться: У Києві готують офіцерів для співпраці з населенням зони АТО
– Не велись укріплення цих штолень. Не діючі штольні не засипались ґрунтом. Відповідно утворились умови, коли ґрунт продавлює перекриття і просідає вниз, – коментує керівник прес центру ДСНС у Вінницькій області Олександр Кутовий.
У сільській раді підрахували – аби засипати одну яму, потрібно щонайменше мільйон гривень. У селі таких проваль десятки, а з часом може бути і сотні. Місцева влада грошей на це все немає, охороняти кожну штольню теж не можуть. Єдине на що спроможні – випроваджувати із Сапіжанки охочих до дармового будматеріалу. Та спіймати таких горе-копачів важко.
А також на Вінниччині з пліснявою на стінах та в постійній мокроті, уже п’ятий рік поспіль, живуть десятки родин у Крижополі.