Укр Рус

Чому падає гривня: думки та прогнози експертів

Чому падає гривня: думки та прогнози експертів

В Україні триває падіння гривні – сьогоднішні торги на міжбанку відкрилися зниженням курсу національної валюти.

ФАКТИ ICTV зібрали думки експертів з приводу причин девальвації гривні, а також прогнози фінансистів щодо подальшого курсу долара. 

Що сталося?

Зараз дивляться

У другій декаді серпня в Україні почалося різке падіння гривні – з 24,7 грн. за долар національна валюта подешевшала до 25,3/$1. На чорному ринку курс сягав 26 грн. за долар.

Причини падіння

Фінансисти вважають, що здорожчання валюти спровокували одразу три чинники одночасно. Ключовий — раптовий прилив гривні на валютний ринок.

– 10 серпня відбувся різкий стрибок у залишках коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків з 34 млрд. грн на початок 10 серпня до 43,7 млрд грн на початок 11 серпня. Різке зростання гривневої маси одразу ж почало тиснути на курс, — розповіла UBR.ua голова правління UniCredit Bank Тамара Савощенко.

Читайте: The Economist: долар в Україні має коштувати 7,74 грн.

Другий чинник має більш психологічний характер, і його пов’язують з нещодавніми подіями в Криму, і загостренням політичного протистояння між Україною і Росією.

– Не варто виключати хоч і невеликий, але негативний психологічний вплив на ринок, що мали неоднозначні висловлювання з боку РФ на адресу України. Серйозних панічних настроїв, як це було в минулому і позаминулому роках ні на готівковому, ні на безготівковому ринках немає. Але при цьому, звісно ж, такі ситуації викликають певну настороженість пщодо подальшого розвитку подій, які згодом здатні позначитися на загальному стані фінсектору й зокрема на валютному ринку, — зазначив директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний. 

Третій нюанс пов’язаний з нещодавнім дозволом Нацбанку на виведення дивідендів з країни.

– Цей дивідендний попит тиснув на ринок, додатково підстьобуючи зростання курсу долара. Адже пропозиція долара сьогодні трохи зменшилася, — сказав начальник управління дилінгових операцій Райффайзен банку Аваль Юрій Гріненко. 

Також однією з причин різкого зростання безготівкового курсу долара і падіння гривні є дії експортерів, вважає фінансовий експерт Станіслав Верхградський. 

Тим часом у самому Нацбанку ослаблення гривні останніми днями пояснюють загостренням зовнішньополітичної ситуації.

– Національний банк уважно стежить за ситуацією на ринку і, у разі необхідності, має всі можливості не допустити надмірних коливань обмінного курсу, – запевнили в НБУ.

Прес-служба регулятора зазначає, що ситуація на внутрішніх і зовнішніх ринках залишається сприятливою завдяки стрімкому падінню темпів інфляції, високому врожаю зернових і позитивній кон’юнктурі на світових ринках сталі та залізної руди. Водночас зниження цін на нафту та підвищення енергоефективності економіки України призвело до скорочення імпорту. 

Прогнози на осінь і наступний рік

Рейтингове агентство Fitch Ratings прогнозує, що за підсумками 2016 року курс гривні підстрибне в середньому до 26 відносно американського долара.

Втім, на думку аналітиків, наступний рік може принести ще більше падіння.

– Наш прогноз – 28 гривень за долар в 2017 році, – зазначили експерти.

Аналітики Dragon Capital передбачили падіння гривні на кінець 2016 року на рівні 27 грн/дол.

У ForexClub вважають, що гривня ризикує ослабнути взагалі до 27,2 грн/дол. через можливий спекулятивний попит.

А виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко налаштований менш оптимістично – експерт назвав сценарій, при якому гривня може впасти до 30 грн/дол.

Головний аналітик UniCredit Bank Андрій Приходько вважає, що восени тиск на курс гривні посилиться.

– Початок підготовки до опалювального сезону почне чинити підвищувальний вплив на курс гривні вже у вересні. Можна сказати, що динаміка курсу буде повторювати сценарій минулого року, коли курс почав зростати у вересні і досяг піку в лютому 2016 року, коли споживання енергоресурсів було максимальним, – сказав він.

Директор казначейства банку Кредит Дніпро Олег Курінний вважає, що глибокої девальвації курсу гривні восени не буде.

– Курсові коливання почнуться восени. Але ми не очікуємо критичного зростання курсу інвалюти. Поки що ситуація складається таким чином, що коливання будуть адекватні традиційним економічним показникам, – сказав він.

При цьому банкір додав, що в цілому економічно ситуація для валютного ринку залишається цілком сприятливою: у другому кварталі цього року зростання економіки становило 1,3%, зростає частка українського експорту в країни ЄС, що відбивається на збільшенні надходження іноземної валюти в країну.

Експерти вважають, що очікуване виділення Україні третього траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ) може надати позитивний психологічний ефект для курсу гривні.

– На наш погляд, очікуване виділення третього траншу МВФ помітного впливу на курс гривні не зробить, оскільки отримана валюта безпосередньо на ринок не надійде. Ця подія, швидше за все, матиме позитивний психологічний ефект, який допоможе заспокоїти розігріті останніми днями девальваційні очікування, – сказав С. Верхградський.

Нацбанк України традиційно відмовляється коментувати майбутній курс нацвалюти, посилаючись на те, що його завдання – працювати з інфляцією. Її за підсумками року у НБУ очікують на рівні 12%, що вище за “літні” значення.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка