Велика війна в Україні: 15 думок про наступ Росії

Серпень можна сміливо називати місяцем нагнітання навколо теми продовження активних бойових дій з Росією.
Хтось із читаних вами і цитованих нами експертів активно доводить, що Росія ось-ось почне масштабне вторгнення в Україну, втім, багато хто говорить, що у Володимира Путіна плани зовсім інші.
Буде війна чи ні – Фактам ICTV, звичайно ж, невідомо, але ми зібрали в один текст аналітику з цього приводу, розділивши її на дві категорії – війна буде і війни не буде.
Хто матиме рацію – розсудить майбутнє.
Війна буде
Нагадаємо, криза в стосунках України і Росії помітно загострилася з 10 серпня. Тоді ФСБ повідомила про нібито терористичний акт з боку України на території окупованого Криму.
– На мій погляд, Росія нам забезпечила бурхливе майбутнє на десятиліття. Що треба Путіну сьогодні: міст через Керченську протоку не відбувся, але треба натиснути на Україну і зробити суходільний прохід до Криму через Донецьку, Запорізьку, Херсонську області, вибити в України одну залізничну колію, – вважає колишній начальник Генерального штабу ЗСУ, екс-перший заступник міністра оборони України Анатолій Лопата.
Експерти активно реагували на двозначне заяву Володимира Путіна, який після кримської провокації заявив, що Росія “повз такого проходити не буде”.
Ось, наприклад, професор Джорджтаунського університету Філіп карбер заявив, що Москва атакує Україну у найближчі шість тижнів.
Карбер зазначає, що за весь період війни Росії проти України кількість російських військ на кордоні ще ніколи не була такою високою, як зараз.
У Росії теж є прихильники прогнозу, що Володимир Путін все-таки розв’яже активні бойові дії в Україні. Фінансист і блогер Слава Рабинович вважає, що провокація з українськими “диверсантами” в Криму була зроблена спецслужбами РФ, щоб почати вторгнення в Україну і зробити надземний прохід на півострів.
Європа не відстає. Голландський експерт з питань безпеки Марсель Ван Херпер назвав два сценарії, серед яких є війна в Україні у ролі найгіршого варіанту розвитку подій:
– Найгірший сценарій – нові атаки з боку Росії. Другий сценарій – Путін хоче вплинути на переговори навколо Мінська-2.
А в Німеччині навіть закликали дати Україні зброю. Німецькі політики з правлячої партії Християнсько-демократичного союзу заявили, що Україні потрібно надати більше зброї для оборони, щоб запобігти ймовірний російський наступ.
У США теж помітили, що атака Росії можлива. Американський аналітичний центр Інститут вивчення війни вважає, що ймовірність відкритої війни Росії з Україною стрімко зростає, а підготовка до конфлікту посилюється з обох сторін.
І, звичайно ж, найбільш ймовірна дата наступу Росії для прихильників прогнозу про те, що війна почнеться, – День незалежності України, 24 авугста.
Наприклад, так вважає аналітик компанії HISMarkit Алекс Кокшаров.
І у народного депутата України Юрія Берези аналогічний прогноз: атака бойовиків може бути 24 серпня, у День незалежності України. Але народний обранець пішов ще далі – назвав точку, звідки будуть атакувати – напрямок Дебальцевській дуги.
Війни не буде
Один з аргументів чому “ні” – економіка Росії.
– Дії Кремля, звичайно, складно прогнозувати, враховуючи, що досить часто він приймає неадекватні рішення, які йдуть в розріз з інтересами Росії. Тому ризик повномасштабного наступу виключати не можна. Однак це малоймовірно, оскільки Росія зараз дуже слабка в економічному плані, – заявив військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.
Версію про те, що війни не буде, підтримує одне з російських ЗМІ, посилаючись на свої наближені до Міноборони РФ джерела.
Силові відомства Росії не розглядають можливість нанесення військових ударів через загострення конфлікту в Криму і на Донбасі, пишуть Ведомости.
А перестати турбуватися про те, що наступ буде, тому що бойовикам постійно підвозять військову техніку, закликав народний депутат України Антон Геращенко.
– У них (російських військових на Донбасі. – Ред.) кожен день або через день проходять дислокації. Якщо кожне відео (з проїздом військової техніки по окупованим територіям України. – Ред.) аналізувати на тему “завтра війна”, можу сказати відверто – ніякої війни найближчим часом і нападу з боку РФ на Україну не передбачається.
Путін зрозумів, що подальший захоплення території України не призводить його до досягнення результатів. Стратегія Путіна така: торгуватися з Україною за повернення Донбасу з умовою, що він повертає нам Донбас, а ми відмовляємося від Криму назавжди. Більше він нічого захоплювати не планує.
У статті всесвітньо відомого видання The New York Times журналіст Майкл Фішер пише, що Володимир Путін лише наганяє страх війни, але насправді не планує ніяких вторгнень.
– Деякі задаються питанням, чи планує Москва чергове вторгнення, оскільки почалася ескалація на сході України, так само, як це було перед вторгненням у серпні 2014 го. Але ця удавана паралель може бути створена для того, щоб вселити страх військових дій, а не бути реальною загрозою, – йдеться в статті.
А представник від України на Мінських переговорах Ольга Айвазовська впевнена, що все нагнітання навколо провокації в Криму робиться тільки заради перемоги на виборах. Адже в Росії у вересні 2016 року парламентські вибори, а в 2018-му – президентські.
У широкомасштабний наступ не вірить і заступник міністра у справах окупованих територій Георгій Тука:
– До повномасштабних військових дій Росія не готова і вистачає залишків здорового глузду цього не робити. Що стосується провокаційних дій, тактичних дій з метою захопити будь-якої населений пункт – це я допускаю.
Екс-учасник Мінських переговорів від України Роман Безсмертний назвав ще одну причину – Росія не готова з точки зору комплекту озброєнь і сил, які знаходяться на оперативній дистанції.
Схожу заяву зробив і військовий експерт Олег Жданов тиждень тому:
– Є підрозділи, які на 40% не укомплектовані людьми і технікою. Це говорить про те, що ні про які наступальні дії зараз мови бути не може.
До слова, Факти ICTV наводять ще 7 аргументів про те, чому Росія не розпочинатиме широкомасштабний наступ.
Також пропонуємо почитати матеріал про те, чому Мінськ – загроза Росії, і як Володимир Путін тікає від переговорів.
Богдан Амінов