
Головним здобутком України на сьогодні – є наша армія. Це українські бійці щодня демонструють на передовій.
Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала одне з найпотужніших угруповань військ у Європі: 780 тисяч особового складу, 6,5 тисяч танків, майже 7 тисяч бойових броньованих машин, до 1,5 тисячі бойових літаків, понад 350 кораблів, 1272 стратегічних ядерних боєголовок міжконтинентальних балістичних ракет та майже 2,5 тисячі одиниць тактичної ядерної зброї.
Та вже за 2 десятиліття українська держава втратила цей потенціал, опинившись фактично беззахисною. Ядерну зброю 1994 -го ми обміняли на гарантії суверенітету від Великобританії, США та Росії, уклавши з ними Будапештський меморандум.
Піку свого занепаду українське військо досягло за президента Януковича. Тодішній міністр оборони – росіянин Саламатін запропонував скоротити особовий склад до мізерних 70 тисяч. Скасували регулярний призов, знищили інженерні війська, нову техніку не купували , стару не ремонтували. Принились регулярні тренування високомобільних десантних військ, перетворивши спецпризначенців фактично на піхоту. За відсутності перспектив з мізерною зарплатою бути українським військовим стало не пристижно.
– Поштовх народженню нового українського війська дала війна на сході, – каже командувач ВДВ Михайло Забродський. Тоді 2014-го він був командиром 95-ї окремої аеромобільної бригади. Після звільнення Слов’янська цей підрозділ разом із десантниками 25-ки та бійцями окремої механізованої 30-ї бригади здійснили найдовший рейд у військовій історії світу по тилах ворога.
Читайте: День Незалежності України: військовий парад 2016 (ФОТО, ВІДЕО)
Прорвавши лінію оборони терористів на східному кордоні поблизу Савур Могили, вони пробили коридор 3-тисячному угрупованню наших військ, яке тривалий час було в оточенні біля кордону з Росією. Паралельно на півдні в районі Тельманового бойове хрещення проходили бійці 79-ї, які, попри вогонь з гармат та градів з території росії, героїчно виконали поставленне завдання.
На старій техніці, без сучасного озброєння, але з бажанням захистити рідну землю українські військові та добровольці зустріли російського окупанта.
Героїчні бої за Луганський та Донецький аеропорти, оборона Дебальцевого та звільнення десятків міст Донбасу сформували кістяк нової армії.
Українські військові вперше у складі міжнародної бригади разом із литовцями та поляками взяли участь у престижних навчаннях Анаконда-2016. За новою воєнною доктриною загроза тепер не із заходу, а з Росії. Головний союзник – НАТО.
Політики ж додають – саме нині у військовому плані Україна сильна, як ніколи.
Нагадаємо, до 25-річчя незалежності України журналісти Фактів ICTV вирішили пригадати найголовніші етапи становлення української держави.