PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Денис Монастирський

Чи стануть євробляхери новим автомайданом?

Всі ми протягом останніх двох років стали свідками формування нового громадського руху. Спершу потрібно оцінити кількість євроблях і мітингарів, які власне можуть бути активною частиною.

До активної частини цього руху, а саме осіб, готових брати участь у акціях громадської непокори, відносять десь біля 20 тис. автовласників, а до пасивної частини цифри доходять до 2-3 млн. осіб – це близько 700 тисяч фактичних власників євроблях і близько 1,5-2 млн. членів їх сімей. Відповідно всі ці люди постійно реагують на будь-які новини по темі євроблях.

Ці люди є активною частиною суспільства, переважно це дрібні підприємці, яку можна використовувати, з точки зору політтехнологів. Власне на це націлені ці акції, на мою думку.

В першу чергу, спрямовані не на досягнення ефекту в сьогоднішній Верховній Раді – перегляд закону відповідно до вимог мітингуючих, а на досягнення політичного ефекту саме в наступному скликанні – отримання політичних дивідендів з цього руху у вигляді кількох місць в прохідному списку парламентської політичної партії.

Щодо реальності перегляду прийнятого Радою закону, я таких перспектив сьогодні не бачу.  Може бути два варіанти.  Перший – це закон буде швидко підписаний президентом і ближчим часом виникне “вікно” для розмитнення євроблях, другий – це політтехнологи президента порадять йому якомога довше утриматись від підпису і залишити все як є на даний час.

З моєї точки зору, реальнішим сьогодні є перший варіант – закон запрацює ще до нового року. У цьому випадку, вже у найближчі 3-4 місяці щонайменше на половину зменшиться кількість єврономерів і від 2-3 мільйонного руху, яким цікава ця тема, залишиться кількасот тисяч громадян.

Як мінімум половина автовласників євроблях мають нормальне бажання отримати українські номери і встигнуть у “вікно” розмитнення (до 90 днів), яке запропоновано в законі, прийнятому Верховною Радою на минулому пленарному тижні.

Читайте: До 170 тис. грн штрафу. Як зникнуть євробляхи - все про нововведення Легалізація євроблях принесе бюджету 1 млрд грн - Кабмін Новий протест євробляхерів: заблоковано прикордонний перехід на кордоні з Білоруссю

По-перше, ці акції носять тепер більше політичний характер, ніж націлені на лобіювання конкретних змін до законів.

По-друге, всі розуміють, що за 3-4 місяці масштаб цих акцій може бути значно менше, оскільки зменшиться база протестувальників. Багато сьогоднішніх активних мітингувальників завтра будуть в перших рядах на отримання українських номерів для своїх авто.

По-третє, не вірним буде стверджувати, що рух євробляхерів зникне. Адже, на сьогодні є вже десятки тисяч автомобілів з іноземною реєстрацією, які незаконно знаходяться на території  України (прострочили терміни транзиту або тимчасового ввозу).

Для пільгового розмитнення – потрібно спочатку сплатити штраф у сумі 8,5 тис. грн., а потім вже отримати можливість для розмитнення. Враховуючи початкову вартість купленого автомобіля (1-2 тис. євро), суму штрафу і подальшого розмитнення, думаю, що не всі з власників виявлять бажання та зможуть це зробити. Люди, які не встигнуть або не забажають розмитнити свої авто, будуть продовжувати робити подібні акції протесту.

Автор: Денис Монастирський, експерт програми реформування правоохоронної та судової систем Українського інституту майбутнього.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка