PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Яна Примаченко
Автор: Яна Примаченко

День пам’яті та примирення: коли варто святкувати

24 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 8 і 9 травня днями пам’яті та примирення та закликала всі держави-члени ООН щорічно у ці дні віддавати пошану загиблим у Другій світовій війні. При цьому Генасамблея визнає право кожної країни мати свої святкові дні.

Україна вперше долучилася до цієї ініціативи у 2014 році.

Згідно з законом України Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років, 8 травня є Днем пам’яті та примирення, тоді як 9 травня відзначається державне свято – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

З 2015 року в Україні щорічно 8 травня о 23.01 проводиться акція Перша хвилина миру. Саме в цей час набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини. Таким чином Україна долучилася до європейської практики святкування закінчення війни.

Новими символами свята перемоги стали червоний мак та гасло Ніколи знову.

Читайте: Привітання з Днем перемоги над нацизмом Нічні вовки не проїдуть: на кордоні напередодні 9 травня посилено охорону День пам'яті та примирення: як відзначає Україна (ОНЛАЙН)

Червоний мак як символ пам’яті з’явився після Першої світової війни. Цей образ використав у своєму вірші На полях Фландрії канадський військовий лікар Джон МакКрей. Згодом представниця Християнської асоціації молодих жінок Мойні Майкл написала вірш Ми збережемо віру, обіцяючи носити мак у пам’ять про загиблих.

Поява в Україні нової традиції відзначення перемоги над нацизмом пов’язана не тільки з європейським вибором, але є закономірною відповіддю на російську агресію, під час якої було задіяно символічний капітал Другої світової війни.

Використання Росією гвардійської/георгіївської стрічки як маркера “русского мира” призвело до остаточної дискредитації цього символу.

Наразі в Україні пам’ятні заходи, присвячені перемозі над нацизмом, тривають два дні – 8 і 9 травня. Таким чином впровадження нових меморіальних практик співіснує зі старою традицією святкування 9 травня.

Останнє продиктоване пошаною до ветеранів та мільйонів українських громадян, для яких 9 травня лишається сакральним днем.

Автор: Яна Примаченко, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка