PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Подорожній
Автор: Юрій Подорожній

Контракт на транзит російського газу укладено: чи вигідно це Україні

20 грудня Україна та Росія підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через українську територію і врегулювання взаємних вимог.

Як відомо, 31 грудня 2019 року закінчується 10-річний контракт на транспортування російського газу до Європи. Підписання нового транзитного договору є ключовим питанням, яке визначає стосунки між Україною, ЄС та Росією.

Україна підійшла до цих переговорів з послабленими позиціями, насамперед через будівництво Північного потоку-2. Але невдоволення цим шляхом транспортування російського газу до Європи висловлювали не тільки українські урядовці, – розповідає політтехнолог Юрій Подорожній.

Північний потік-2 став викликом для США, які відкрито заявляли свої претензії як Німеччині з Росією, так і компаніям, дотичним до будівництва. А з моменту ухвалення держбюджету США, 20 грудня 2019 року, почали діяти санкції щодо компаній, які беруть участь у будівництві його та Турецького потоку.

Навіть під час прес-конференції міністр Олексій Оржель відзначив особливу роль позиції США у можливості домовленостей щодо транзиту.

Читайте: Україна, Росія та ЄК досягли угоди щодо газу

Переговори щодо нового транзитного контракту розпочались у Берліні у тристоронньому форматі, а завершились підписанням протоколу у Мінську, де європейська сторона брала участь у режимі онлайн. Власне, контракт став предметом обговорення під час нормандської зустрічі.

Основним козирем у переговорах стало рішення Стокгольмського суду. Впродовж чотирьох років він розглядав провадження між Нафтогазом та Газпромом та ухвалив рішення на користь України. Згідно з цими рішеннями, Газпром не тільки не мав права претендувати на $80 млрд, а й навіть залишився без $3 млрд.

За словами міністра енергетики Олексія Оржеля та виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, контракт буде підписано на п’ять років з можливістю його пролонгації на 10 років.

Перший рік транзит складатиме мінімально гарантовані 65 млрд кубометрів газу, наступні роки – по 40 млрд. Така різниця пов’язана із сподіванням РФ на завершення будівництва та початком роботи труби Північного потоку-2.

За словами голови компанії Оператор ГТС Сергія Макогона, двосторонні переговори щодо транзиту продовжаться у Відні. Тому однозначно сказати, яким буде цей контракт, неможливо, враховуючи те, на які поступки у деталях йде Нафтогаз.

Читайте: Контракт з Газпромом передбачає скасування судових позовів у майбутньому

Підписання транзитного контракту, безумовно, вигідне українській стороні. По-перше, мир завжди краще за війну. І наявність контракту сприятиме порозумінню із Європейським Союзом щодо бажання знаходити консенсус.

По-друге, Україна отримує значно більші обсяги газу, ніж ті, про які говорила російська сторона.

Досягнути цього вдалось шляхом відмови української сторони від претензій подальших судових розглядів до РФ. Йдеться про близько $12 млрд. Можна по-різному оцінювати це рішення, але наявність таких позовів підсилювали позицію Нафтогазу у самих переговорах.

Читайте: Транзит на 5 років, але відмова від позовів: подробиці газового контракту України і РФ Вітренко назвав терміни укладання газових контрактів (ДОКУМЕНТ) Транзитний контракт: переговори з Газпромом продовжуються у Відні

Українська сторона заявляє про наявний протокол та пакетне розуміння подальшого транзиту. А в них йдеться про можливі прямі постачання газу від Росії.

Звичайно, можна бути упевненими, що транзит буде, а тому необхідно спостерігати за продовженням переговорів та деталями, на яких умовах цей контракт буде підписано.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка