PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Анна Солощенко
Автор: Анна Солощенко

Навіщо пити таблетки, якщо відмінно почуваєшся

Дуже часто лікарі асоціюються у нас з нещадними “призначателями хімії”, яка труїть. Люди не йдуть до лікарів, тому що бояться, що ті знайдуть у них якісь болячки та почнуть лікувати.

Результат виходить дуже сумний – хвороби виявляються вже на тому етапі, на якому сучасна медицина лікувати їх, як правило, не вміє. Що ще раз підтверджує міф про безпорадність лікарів. Виходить замкнуте коло.

Сьогодні хочу спробувати розімкнути це порочне коло та спробувати розібратися, що до чого. Зруйнувати міф та відійти від побитих доріг, якими ми прийшли до того, що маємо.

Пацієнти не вірять лікарям. Не вірять перевіреним схемам лікування, запускають своє здоров’я та живуть не тим життям, на яке заслуговують. А іноді і вмирають набагато раніше, ніж могли б.

Міф перший. Таблетки – це завжди лікування.

Це не так. Є таблетки для лікування. Їх призначить вам лікар на певний час. Здоров’я ваше покращиться, і курс лікування закінчиться. Наприклад, курс антибіотиків при ангіні або противиразкова терапія, щоб залікувати виразку шлунка.

Але є таблетки для профілактики. Більшість хвороб не виникають швидко і не виліковуються за короткий проміжок часу. До них відносяться цукровий діабет, гіпертонія, атеросклероз і багато інших.

Ці проблеми виникають внаслідок неправильного способу життя та генетичної схильності. Механізм триває роками або навіть десятиліттями, велика частина процесу нами ніяк не відчувається. Коли з’являються скарги, це вже верхівка айсберга, яка з’явилася на поверхні, але уникнути зіткнення з брилою можна не встигнути.

Якщо почати змінювати курс задовго до катастрофи, то можна обійтися просто корекцією способу життя, харчування та ін. Але якщо часу залишилося небагато, потрібні таблетки для профілактики. Щоранку і щовечора ми чистимо зуби, щоб попередити карієс. Але ніхто не звинувачує виробників зубної пасти у тому, що вони “садять” людей на чистку, щоб заробляти на них.

Навіть про виробників сигарет я це чую не так часто, як про фармакологічні компанії. Ви можете чистити зуби і не втратити їх. Ви можете пити таблетки і уникнути інфаркту або інсульту. Все це профілактика. Іноді вона має вигляд просто здорового способу життя. Але іноді вимагає прийому медикаментів.

Міф другий. Таблетки – це завжди хімія, вона завдає шкоди організму та викликає інші хвороби (одне лікуємо, інше калічимо).

У XXI столітті технології досягли великих висот. Вже продаються квитки на Марс та існує штучний інтелект, який бере на себе всі великі та складні завдання.

Фармакологічна промисловість теж не стоїть на місці і розвивається, сучасні процеси очищення та механізми дослідження якості дозволяють отримати безпечні препарати, які при правильному призначенні нічого не калічать.

Хімія – це скоріше засіб для чищення унітазу, але ніяк не те, що продається в сучасних аптеках.

Міф третій. Таблетки викликають звикання (лікарі садять нас на таблетки і без них ми вже не можемо).

Це не так. Так, у минулому були такі медикаменти. Наприклад, клофелін для зниження тиску або нітрогліцерин для зняття нападу стенокардії. Але більшість таблеток просто допомагають підтримувати в нормі ті показники, відхилення яких підвищує ризик захворіти.

З плином часу не підвищується потреба у них, не знижується чутливість, і якщо ви раптом перестанете їх пити, то просто повернеться ризик захворіти. Так, якщо ви весь час ходили підземним переходом, щоб не потрапити під машину, а потім раптом вирішили ризикнути і пішли прямо через шестисмугову трасу.

Міф четвертий. Лікар завжди призначає лікування.

У більшості з нас лікарі асоціюються з хворобами. Але такий погляд застарів. Лікарі, які тільки лікують, а пацієнти, які звертаються за допомогою тільки коли дуже припекло – давно вийшли з моди. XXI століття принесло з собою нові вимоги. Лікар повинен асоціюватися зі здоровим способом життя, з виявленням ризику, з рекомендаціями щодо профілактики, а не з хворобами та лікарнями.

Лікар – це той, хто вчився 10 років і продовжує вчиться все життя, тому набагато краще інтернету знає як уникнути хвороб, що саме варто внести у своє життя для здоров’я, як уникнути хвороб. 75% свого часу лікар повинен займатися профілактикою, а не лікуванням.

Міф п’ятий. Звертатися до лікаря потрібно тільки тоді, коли щось болить і зовсім припекло.

Така позиція може сподобається тільки страусові, який теж звик ховати голову у пісок, щоб не бачити небезпеку. Краще дізнатися про схильність до хвороби на тому етапі, коли вона ще не настала. І зробити все можливе, щоб не допустити, ніж отримати погану звістку вже тоді, коли вона панує у вашому тілі, і ви можете тільки зменшити симптоми, але ніяк не прогнати її повністю.

Це стосується хвороб нашого століття, від яких помирає або отримує інвалідність більшість людей – атеросклероз, гіпертонія, діабет. Але за допомогою профілактики, яка включає в себе здоровий спосіб життя й іноді медикаментозну підтримку, ми можемо знизити ризик захворіти у десятки разів. Чому б не дати собі шанс прожити здорове та довге життя?

Автор: Анна Солощенко, лікар-кардіолог Олександрівської лікарні, автор блогу Ваш кардіолог.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка