Вночі 3 січня в Ірані стався ракетний обстріл аеропорту Багдад, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом Корпусу вартових ісламської революції Кудс Касем Сулеймані.
Давайте відповім на кілька простих та важливих запитань щодо останніх подій в Ірані.
Хто такий Касем Сулеймані
Він командувач елітними підрозділами спеціального призначення Аль-Кудс у структурі Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) в Ірані. Це єдина структура, яка займається спеціальними операціями за кордоном.
Сулеймані відповідав за координацію діяльності проіранських (або симпатизуючим Ірану) сил у районі великого Леванту – це в основному Сирія, Ліван та Ірак. Йдеться про рух Хезболла у Лівані, іранських військових радників та проіранських бригад у Східній Сирії та про Сили народної мобілізації (Хашд Аш-Шааб) в Іраку.
Читайте: Генерала Сулеймані вбили за наказом Трампа
Для багатьох жителів регіону, Сулеймані – живий ідол, легенда, ветеран іраксько-іранської війни, бойовий генерал, про якого розповсюдилось так багато чуток, що вже мало хто пам’ятає, що з цього правда, а що вигадка. Він дуже непублічна особистість. Навіть його опоненти поважали думку генерала.
Окрім того, що Сулеймані відповідальний за зовнішні операції КВІР, він ще й один з архітекторів боротьби з Ісламською державою у Сирії та Іраку в 2013-2014 роках. Без нього все б розвалилося.
Що робив Касем Сулеймані в Іраку?
Він повертався з Дамаска у Багдад, де повинен був провести неформальні зустрічі з політичним керівництвом Іраку (прем’єр-міністр, президент, спікер парламенту) та керівництвом Сил народної мобілізації – спеціальних бригад у структурі Збройних сил Іраку, які Іран допомагав формувати у 2014 році для боротьби з ІД.
Він частенько бував у Багдаді, відколи там почалися протести та політична криза у жовтні 2019 року. Він прилетів до Багдада, де його зустрічав його старий друг та союзник Абу Магді Аль-Мугандес – командувач цих самих Сил народної мобілізації.
Чи послабить його загибель Іран?
У військовому плані – ні. Призначать іншого генерала, яких там багато.
Але смерть Сулеймані в ідеологічному плані лише посилила іранське керівництво, героїзувало його ще більше як великомученика. Тепер всі згуртувалися навколо жалоби щодо загибелі Сулеймані, і вимагають від іранської влади помсти.
Чому Трамп це зробив?
Є три причини:
- зміцнити свою позицію перед виборами 2020 року;
- перебити токсичний інформаційний шум імпічменту;
- лобізм з боку антиіранських яструбів-радикалів у Білому Домі та Пентагоні.
Як може відповісти Іран
Іран буде змушений відповісти. Населення тисне на Хаменеї та Роухані з тим, що вони помстилися за смерть одного з найпопулярніших генералів.
Читайте: У війну з Іраном потрапить й Ізраїль: наслідки вбивства генерал Сулеймані
Можливості у Ірану є. Наприклад:
- вдарити по американських військових в Іраку;
- розгорнути партизанську війну в Іраку та Сирії, як це було за часів Армії Махді;
- завдати удару по Ізраїлю через своїх проксі;
- політично паралізувати Ліван, Ірак, Йорданію, підняти повстання у Палестині;
- вдарити по Саудівській Аравії;
- перекрити Ормузьку протоку або зробити “випадкову аварію”;
- саботаж, вибухи, точкові вбивства, кібератаки;
- скасувати ядерну угоду 2015 року та піти ва-банк.
Чому ліквідація Сулеймані – це дурне рішення
Тому що його смерть не вирішує ніяких проблем, і тим більше не стримує Іран, а лише розохочує його, посилює режим та мобілізує його прихильників, як це було з виходом Трампа з ядерної угоди 2015 року.
Більш того, вбивства високопоставлених генералів та політиків (не забуваємо про смерть іракця Абу Магді Аль-Мугандеса) – це акт агресії на території іншої держави, які не тільки ламають регіональний порядок, сформований самими ж Штатами (нагадаю, що постсаддамівський Ірак після 2003 року був створений на базі американсько-іранського компромісу), але і підштовхує весь регіон до війни, яка нікому насправді не потрібна.
А черговий конфлікт або ускладнює старі на Близькому Сході – це удар по всіх, як би далеко Штати не знаходились. До того ж, війну не підтримує більшість американців, що позначиться на рейтингах Трампа, якщо буде продовження ескалації та напруженості.
Ну і, звичайно ж, це підстава для союзників Вашингтона – Ізраїлю, Йорданії, Єгипту, Саудівської Аравії, Еміратів, які начебто підтримують їхню антиіранську політику, хоча тепер думатимуть, а чи хочуть вони взагалі втягуватися у такий заміс.
Читайте: Посольство США в Іраку закликало американців покинути країну
А Ірак для Штатів остаточно втрачений. Не здивуюся, якщо там почнуться напади на американські військові об’єкти, посольства та консульства, а потім парламент ухвалить рішення про виведення всіх військ США з країни.
Автор: Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру Український інститут майбутнього.