PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Подорожній
Автор: Юрій Подорожній

Перемир’я на Донбасі: чи зможе Україна встановити мир

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що чергове перемир’я на Донбасі буде оголошено 20 або 21 грудня.

Окрім того, він анонсував, що до кінця року відбудеться обмін ув’язнених за формулою усіх встановлених на усіх встановлених, припинення вогню та доступ Червоного Хреста до окупованих територій.

Звичайно, ключовим тут має стати оголошення перемир’я. Але важко сказати, чи буде воно таким, як його назвав міністр: стійким, постійним та всеосяжним. Однак домовленості відбуваються, і це позитивний крок, принаймні можна говорити, що чергова домовленість про перемир’я є, – розповідає Юрій Подорожній.

Сьогодні влада з упертістю тестує російську сторону, намагаючись переконати насамперед себе у тому, що з ворожого боку є своє розуміння розвитку подій, яке не вкладається у рамки уявлень української влади щодо того, яким повинен бути мир.

Вадим Пристайко також підкреслив, що Україна, ймовірно, повернеться до ідеї введення миротворчого контингенту ООН, якщо не відчуватиме прогресу.

Читайте: Україна може повернутися до ідеї миротворців ООН на Донбасі – Пристайко

Досить важливою є заява про домовленість, що на окуповану територію мають потрапити представники Червоного Хреста для з’ясування долі майже 500 людей, що вважаються зниклими безвісти. Адже досі такого доступу організація, яка виконує важливі світові гуманітарні місії, не мала.

Для української сторони це стане маркером, наскільки можна довіряти домовленостям з Володимиром Путіним. Ймовірно, представники організації потраплять на окуповану територію, адже і росіянам важливо продемонструвати бажання домовлятись.

Звичайно, інтереси росіян нікуди не ділись. А тому говорити про те, що Москва піде на зміну своєї позиції щодо кордону, марно.

На прес-конференції за підсумками нормандської зустрічі російський президент кілька разів наголосив на необхідності виконувати Мінські домовленості. А тому він не вважає за потрібне обговорювати послідовність виконання цього документа.

Читайте: Буде складно, але Мінські угоди потрібно змінювати – Зеленський

Росіяни наполягають на тому, аби на Донбасі спочатку пройшли вибори, а тільки потім було встановлено контроль за кордоном. Українська сторона згодна на те, що вибори відбудуться тільки після встановлення контролю за українським кордоном.

Для Москви важливе стратегічне завдання – всадити за стіл перемовин українську владу з лідерами “Л/ДНР”. Це потрібно для того, щоб офіційно перевести конфлікт на Донбасі у статус громадянської війни, що зніматиме вагу звинувачень з Росії, а тоді чекати на вибачення від Заходу за санкції.

Наскільки готові росіяни просуватись вперед у вирішенні конфлікту на Донбасі, говорити складно, але події найближчих тижнів мають показати їхню позицію.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка