PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олег Саакян

Результати виборів: чому Схід за Бойка та Зеленського

Явка на східній Україні, принаймні те, що ми бачимо від ЦВК, залишається в прогнозованому коридорі й скоріше відповідає реальності.

Перш за все, на цих виборах в Україні з’явилася демонополізація образу “свого” для класичного індустріального виборця з промислового містечка. Електорат, який раніше вимушений був обирати між “своїм” проросійським і “чужим” проєвропейським, отримав свого проукраїнського.

Ми побачили, що дві третини виборців готові були проголосувати за свого, але не проросійського, принаймні в публічному позиціонуванні, і лише третина була готова саме за проросійського.

Також відпала геополітичне питання, всі змагалися навколо національноорієнтованого порядку денного.

Чому ці два кандидати набрали найбільше голосів у східній Україні? По-перше, є індустріальне голосування, традиція голосування індустріальних моно-містечок. Це певна естетика і етика, яка своїм корінням сягає ще дорадянської, а потім радянської доби.

Читайте: Вибори президента України - реакція Росії ЦВК підрахувала 70% бюлетенів: результати голосування Результати екзит-полу: чому Тимошенко може піднятися в рейтингу

В незалежній Україні Схід було віданно на відкуп фінансово-промисловим групам, тобто бандитам-олігархам, які були зацікавлені не в перебудові радянської вертикально централізованої системи, а в її збереженні. З одного боку, для витягування грошей з бюджету, а з другого – для забезпечення собі, за допомогою корпоративного ресурсу, великої кількості виборців, які голосують “по рознарядці”.

Це було вигідно Києву і політичній еліті, оскільки можна було отримати великий шмат прогнозованого виборця.

Фактично, на цих виборах ми побачили, що традиція залишається, але монополія на використання цього ресурсу переформатувалася, з’явився Зеленський та Бойко та інші особи, доходячи до Тарути, які змагалися.

Ми бачимо, що цей анклав, як Донбас, помер. І говорити в майбутньому про монолітне голосування регіону, як і по всій Україні, дуже складно. Зі стандартної моделі випали і Галичина, і Донбас, і південь України.

По-друге, багато в чому ці вибори стали протестом проти системи. Лідерство Зеленського та інших кандидатів – це референдум по невірі до Порошенка.

В другому турі переважна більшість буде голосувати за Зеленського. В цьому випадку буде змагання антирейтингів. Володимир Зеленський в східному регіоні є більш зрозумілим кандидатом і в нього є можливість перехопити електорат Бойка, чого не зможе зробити Петро Олексійович.

Автор: Олег Саакян, політолог. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка