PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Олександр Мусієнко
Автор: Олександр Мусієнко

Вибори 2019: чи будуть фальсифікації та чи довіряти соцопитуванням

28 березня – останній день, коли можна оприлюднювати результати опитування громадської думки щодо виборів. Соціологія завжди відігравала не останню роль і є надзвичайно впливовою.

Якщо опитування проведено професійною командою фахівців, яка здійснює свою діяльність в цій сфері не один рік і користується хорошою репутацією, то результати опитувань і безпосередні результати голосування можуть відрізнятись в рамках так званої соціологічної похибки від 1% до 3%.

Тобто, кандидат може набрати як на 3% більше, так і менше, ніж було заявлено в результатах соціологічних опитувань.

Разом з тим, на результат впливає явка виборців на дільницях, які можуть підтримувати якогось із кандидатів, що відображається в даних соціологічних досліджень, однак на виборчі дільниці в силу різних причин не приходять і безпосередньо не беруть участь в голосуванні.

Крім того, на те, що результати можуть відрізнятись впливають і виборці, які на момент проведення соціологічних досліджень ще не визначились із кандидатом, а таких є від 20% до 30%, котрі, зазвичай, визначаються за день до голосування, коли вже соціологічні опитування не проводяться.

Читайте: Вибори 2019: чому зміни можуть так і не настати День тиші перед виборами до Верховної Ради: заборони і покарання Рада біля виборчої кабінки. Як жити без покусаних ліктів

В цілому ж, не часто є велика різниця між прогнозами соціологів і безпосередніми результатами. Втім бувають різні випадки.

Наприклад, соціологічні опитування США прогнозували перемогу Гілларі Клінтон, а не Дональда Трама, у Великій Британії опитування показували, що протиників Brexit більше, аніж прихильників (щоправда, там результати опитувань були якраз в межах похибки), у Франції скептично оцінювали шанси, тоді ще кандидата на пост президента, Макрона.

Чи будуть фальсифікації

Певні фальсифікації на виборчих дільницях можливі, але не думаю, що вони будуть настільки істотними та масовими, щоби спотворити результати голосування. За такої кількості членів комісій і різноманітних спостерігачів це зробити надзвичайно складно і практично нереально.

Скоріш за все результати виборів схильніші оскаржувати і можуть оскаржувати Юлія Тимошенко і Володимир Зеленський. Петро Порошенко навряд, бо завжди найлегше звинуватити саме представників влади у фальсифікаціях, через те, що начебто можливостей для цього більше.

Та й об’єктивно буде меньше довіри представнику влади, що саме проти нього застосовувались фальсифікації, які унеможливили його обрання.

До сьогодні є відома і достатньо поширена серед різних кандидатів методика, так званого паралельного підрахунку голосів, коли, як правило, спостерігачі передають в центральний штаб кандидата дані з виборчих дільниць, одразу після закінчення підрахунку голосів.

Потім це все зводиться, рахується і отримується результат в цілому по Україні. Думаю такий паралельний підрахунок будуть вести не лише в штабі Зеленського, а й командами деяких інших кандидатів.

Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка