PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Як пережити самоізоляцію під час карантину – поради астронавта

Скотт Джозеф Келлі
Scott Kelly

Залишатись вдома може бути складним завданням.

Я прожив на Міжнародній космічній станції майже рік, це було непросто. Коли я лягав спати, я ще був на роботі. Коли я прокидався, я вже був на роботі.

Політ у космосі – це, мабуть, єдина робота, яку ви повністю не можете покинути.

Але я дізнався там про певні речі, якими хотів би поділитися. Наразі вони стануть у пригоді, адже ми всі перебуваємо на карантині, щоб допомогти зупинити поширення коронавірусу.

Читайте: В Україні з 6 квітня Кабмін посилив карантинні обмеження

Ось кілька порад щодо життя в ізоляції.

 • Дотримуйтесь розкладу

На космічній станції мій час був щільно спланований з моменту, коли я прокинувся, і до того як лягав спати.

Іноді це була космічна прогулянка, яка могла тривати до восьми годин. Іноді – п’ятихвилинне завдання – перевірка експериментальних квітів, які я вирощував у космосі.

План допоможе вам та родині налаштуватись на різні умови роботи та побуту. Коли я повернувся на Землю, мені було складно без того розпорядку, який був встановлений на станції.

 • Не поспішайте

Коли ви щодня живете і працюєте в одному місці, робота може зайняти увесь вас час, якщо ви цьому дозволите статись.

Живучи в космосі, я навмисно ходив один, бо знав, що перебуватиму тут довгий час – як і ми сьогодні. Знайдіть час для розваг: я зустрівся з товаришами по команді на ніч кіно та переглянув всю Гру престолів – двічі.

І не забудьте додати у свій графік здоровий сон.

Вчені NASA уважно вивчають сон астронавтів, коли ми знаходимось у космосі, і вони виявили, що якість сну пов’язана з пізнанням, настроєм та міжособистісними стосунками – все це важливо для проходження місії у космосі чи карантину вдома.

 • Виходьте на вулицю

Одна з речей, якої мені найбільше не вистачало, коли я жив у космосі, можливість вийти на вулицю та відчути природу.

Через місяць, обмежений невеликим простором, я, фактично, почав жадати природи – зеленого кольору, запаху свіжого повітря та відчуття теплого сонця на моєму обличчі. А експеримент з квіткою став для мене важливішим, ніж я міг собі уявити. Мої колеги любили відтворювати записи звуків Землі – як співають птахи та шелестять дерева. Це повернуло мене додому.

Для космонавта вихід на вулицю – це небезпечне завдання, яке потребує кількох днів підготовки, тому я ціную, що у сьогоднішньому складному становищі я можу вийти на вулицю у будь-який час, і мені не потрібен скафандр.

Дослідження показали, що проводити час на природі корисно для нашого психічного та фізичного здоров’я, як і фізичні вправи. Не потрібно це робити по дві з половиною години, як космонавти космічної станції, але невеличка прогулянка один раз на день має бути частиною вашого карантинного розкладу (просто тримайтеся на відстані не менше двох метрів від інших).

Читайте: На Донеччині зафіксували першу смерть від коронавірусу Посилення карантину: все, що потрібно знати про зміни з 6 квітня Ляшко розповів, чому в Україні рівень тестування на Covid-19 нижче, ніж в Європі
 • Знайдіть хобі

Якщо ви обмежені у невеликому просторі, вам потрібна віддушина, і це не робота чи підтримка вашого оточення.

Деякі люди були здивовані, дізнавшись, що я брав із собою у космос книги. Тиша та залучення, які ви можете знайти у фізичній книзі – те, що не спокушає вас сповіщеннями або не змушує відкрити нову вкладку – безцінні.

Наразі багато невеликих книгарень пропонують підібрати книгу та доставити вам додому, а це означає, що ви можете і підтримати бізнес, і з користю провести час поза мережею.

Ви також можете навчитись грати на інструменті, спробувати якесь ремесло або зайнятися мистецтвом.

 • Ведіть журнал

NASA вивчає вплив ізоляції на людину десятиліттями, і один з висновків, який вони зробили – цінність ведення журналу.

Впродовж моєї багаторічної місії я мав час майже щодня писати про свої враження. Якщо ви виявите, що хронікуєте події днів (які за певних обставин можуть повторюватися), спробуйте описати те, що ви переживаєте через свої п’ять почуттів або напишіть про спогади.

Навіть якщо ви не закінчите писати книгу на основі свого журналу, як я, описання днів допоможе поставити ваш досвід у перспективу і дозволить оглянути згодом те, що означав для вас цей унікальний час в історії.

 • Знайдіть час для спілкування

На борту космічної станції я ніколи не втрачав шансу провести відеоконференцію з родиною та друзями. Вчені виявили, що ізоляція шкодить не тільки нашому психічному здоров’ю, але й фізичному, особливо імунній системі.

Технології роблять все набагато простішим, ніж будь-коли. Підтримувати зв’язок варто, тому щодня виділяйте час для відео- чи телефонної розмови з кимось – це насправді може допомогти вам боротися з вірусами.

Читайте: Карантин в Україні – все, що потрібно знати, і останні новини

 • Слухайте експертів

Я зрозумів, що коли проблема стосується ракетобудування, то запитувати про неї варто у вченого з ракетобудування.

Життя у космосі навчило мене довіряти порадам людей, які знають більше, ніж я про їхні предмети: чи-то наука, інженерія, медицина чи дизайн надзвичайно складної космічної станції, завдяки якій я жив.

У такий момент, який зараз переживаємо, ми мусимо шукати знання у тих, хто про це найбільше знає, і прислухатись до них.

Соціальні медіа та інші погано перевірені джерела можуть бути передавачами дезінформації, так само як рукостискання передають віруси, тому варто шукати джерела фактів з хорошою та перевіреною репутацією, таких як Всесвітня організація охорони здоров’я та Коронавірусний центр Джонса Гопкінса.

 • Всі ми пов’язані

Поширення коронавірусу показує нам – те, що нас об’єднує, набагато потужніше, ніж те, що нас різнить.

Усі люди неминуче взаємопов’язані, і чим більше ми згуртовуємося для вирішення проблем, тим краще.

Наскільки безпорадними ми можемо почувати себе зачиненими у власних будинках, настільки й багато речей ми можемо робити, перебуваючи в ізоляції – я знаю людей, які читають дітям за допомогою відеоконференцій, займаються благодійністю через інтернет, допомагають літнім та хворим людям, виконуючи їхні прохання. Переваги для волонтера такі ж великі, як і для тих, кому вони допомагають.

Я бачив, як люди працюють разом, щоб подолати найважчі проблеми, і я знаю, що ми переможемо, якщо працюватимемо як команда. І часто мийте руки.

Джерело: NY Times

Автор: Скотт Джозеф Келлі, американський астронавт і відставний капітан ВМС США. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка