Укр Рус
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

Групи смерті у Вконтакте: хто і як доводить дітей до суїциду

Групи смерті у Вконтакте: хто і як доводить дітей до суїциду

Якщо ваша дитина має доступ до інтернету – вона вже може бути в небезпеці.

Про це пише російська Нова газета в матеріалі “Групи смерті”. Журналісти у розслідуванні стверджують: у мережі дітей доводять до самогубства. За останні півроку таким чином в Росії загинуло близько 130 підлітків.

Більше 30% “сторінок смерті” припадають на соціальну мережу ВКонтакте, де крім росіян зареєстровано і 13 млн українців, серед яких багато підлітків. Всі вони теж можуть стати жертвами так званих груп смерті.

Зараз дивляться

Адже маніякам, які доводять дітей до самогубства, неважливо, де живе дитина. Головне, щоб його свідомість піддавалась маніпулюванню.

А в Україні, як відомо, тільки в 2012 році померло понад 9 тисяч осіб від самогубств. Серед 40,5 тисяч загиблих українців від зовнішніх причин самогубство скоїв кожен п’ятий. Більшість тих, які вчинили самогубство – це підлітки у віці до 14 років.

Факти ICTV розібрались, хто і як вселяють підліткам ідею власної смерті.

Що трапилося?

У соціальних мережах все більшої популярності набувають так звані групи смерті. Їх аудиторія – діти, які після систематичного відвідування спільнот вирішуються на самогубство.

Нова газета публікує текст про те, що потрібно знати батькам, щоб не допустити трагедії в сім’ї.

Де небезпека?

В першу чергу, групи у ВКонтакте. Вони бувають як з закритим, так і відкритим доступами. Їх модератори – дорослі люди, які працюють зі знанням пристрастей і захоплень кожної окремої дитини. Простіше кажучи, дівчаткам навіюється думка, що вони “товсті”, а хлопцям – що ті “лузери”.

У назві груп найчастіше можна зустріти слова “Кити пливуть вгору”, “F57” або “Море китів”, наприклад.

Що їм кажуть?

Найбільш “нешкідливі слогани” – ось такі: “Кращі речі в житті з буквою “с” – Сім’я субота секс суїцид”.

Пісні типу: “… ми пішли у відкритий космос, в цьому світі більше нема чого ловити”.

Питання: “Скільки сумовитих буднів ти готовий ще так проіснувати?”.

Картинки: рейки, що насувається поїзд з написом «цей світ не для нас”.

Фото: діти на дахах з написом “ми діти мертвого покоління”.

Ось один із прикладів постів подібних спільнот в соцмережі.

Батьки загиблих дітей просто не помічали жодних змін.

Цей знак можна зустріти у всіх закритих, так і в багатьох відкритих групах, що приділяють багато уваги темі суїциду. Цей же знак журналісти бачили на стінах висотки, звідки випала одна з росіянок. Якщо уважно придивитися, читається по горизонталі слово “воно”.

“Симптоми”

Якщо ваша дитина несподівано почав активно малювати китів або метеликів, можливо, варто дізнатися в чому справа. Метелики живуть всього один день, а кити викидаються на берег, здійснюючи суїцид.

У ВКонтакте груп, в чиїх назвах присутнє слово “кит” – безліч. Крім уже названої “Кити пливуть вгору” є “Космічний кит”, “Білий кит”, “Китовий журнал”, “Море китів”, “Океан китів”, “Літаючий кіт” і т.д.

Ось фрагмент запису в одній з них, він зроблений за два дні до загибелі однієї дівчини з Росії: “Тобі ніколи не зрозуміти як це, жити, будучи таким величезним, таким величним. Кити ніколи не стануть думати про те, як вони виглядають. Кити мудріше людей. Вони прекрасні. Я бачила, як літають кити. Це неймовірно … Знаєш, від чого кити викидаються на берег? Від розпачу”.

Незрозуміло чому, але в фатальний день, коли діти зважилися на суїцид, знімали куртки перед вирішальним кроком. Напевно діти дотримуються закритих інструкцій груп. Матері дівчаток, що вбили себе, з Росії з’ясували, що їхні діти виконували завдання.

Слід додати, що діти, які замислюються про суїцид, часто говорять про смерть, роблять відповідні малюнки або пишуть твори. Серед особливостей поведінки може бути також роздача власних речей, агресивна і брутальна поведінка, відчуженість від близьких.

Підлітки, які хочуть себе вбити, можуть бути байдужими до улюблених занять, у них зникає апетит і змінюється графік сну. Серед інших ознак суїцидальної поведінки можуть бути втеча з дому, байдужість до свого зовнішнього вигляду або різка зміна поведінки (наприклад, активна дитина починає вести себе занадто спокійно).

Що роблять діти?

Модератори груп вміють залучати. Наприклад, діти можуть прокидатися посеред ночі на запланований чат. Як з’ясували журналісти Нової газети, деяким роздають якісь номери. Але їх отримають тільки ті, кого запросять: “Го в скайп”. Це один з етапів т.зв. відбору. А в кінці кожній дитині розкажуть, як саме потрібно себе вбити.

Видання apparat.cc роздобуло скріншоти листувань з закритих чатів.Втім, Нова газета стверджує, що журналіст переглядав відео, де одному з підлітків-суїцидників, який в останній момент передумав, “допомогли” впасти з моста.

Як готують дітей до Дня смерті?

Про те, що сьогодні “той самий день”, за наявною у журналістів інформацією, діти знають за 50 днів. Весь цей час вони виконують завдання в закритих групах. Наприклад, написати есе про Ріну (дівчина-самовбивця, яка стала культовою), намалювати малюнок або порізати руки.

Дітям забороняється говорити комусь про своє “захоплення”. Хто порушує правила – моментально вибуває з числа “обраних”. Організатори відбирають тільки тих, хто не задає зайвих питань і чітко слідує божевільним інструкціям.

Жертви в перебігу “останніх” 50 днів не сплять ночами – переписуються в чатах в соцмережі з іншими “обраними” або ж організаторами. Як наслідок, підлітки часто стають менш енергійними днем.

Поведінка “обраних” в соцмережах

У себе на сторінці діти часто публікують сумні пости, а на “стіні” з’являються картинки китів або метеликів. Діти можуть навіть прямо писати, що хочуть померти, і постити фотографії порізаних рук.

Суїцидники, швидше за все, мають друзів серед “обраних”, з якими ведуть переписку або навіть разом виконують завдання.

Хто допомагав померти дітям?

Видання apparat.cc поспілкувалося з адміністраторами груп, які впали під підозру. І ще apparat.cc добув скріншоти їх листувань з школярами.

Якийсь Філіп Лис, який є одним з творців подібних спільнот в соціальних мережах, стверджує, що загинуло до 10 осіб. Він не зізнався, що роздавав номера і говорив, хто як повинен померти, але у видання є цьому підтвердження.

Чому він і його соратники це робили пояснюється так: “Простір Всесвіту занадто забито. Ми чистимо світ від біосміття”.

Після публікації матеріалу Нової газети аккаунт Філіпа Лиса у ВКонтакте був видалений.

А в одному з пабліків ВК Море китів навіть прокоментували матеріал Нової газети, в якому є адміністратор з відкритою сторінкою:

– Подібні пабліки можуть підштовхнути хвору людини на самогубство. Але підлітки стають хворими в своїх сім’ях… В першу чергу це ви винні в тому, що ваша дитина наклала на себе руки. Це ви наплювали на його життя! Це вас хвилювали тільки п’ятірки в щоденнику! Це ви били його, душили самостійність і сипали образами! Це ви позбавили власних дітей тепла і сердечної любові! Діти прийшли сюди за допомогою, яку вони жодного разу в житті не отримали від вас. Нехай навіть в останній день їм знадобилася допомога, щоб піти з життя.

Як борються з цим?

Адміністрація ВКонтакте з листопада 2012 року видалили 9357 сторінок, на яких описані способи суїциду або заклики до самогубства.

Подібні групи видаляються назавжди, без права поновлення. Правда, на місці однієї віддаленої з’являється кілька нових.

У той же час, як пише Новая газета, батьки самогубців скаржаться, що слідчі неохоче розбираються в таких справах і не доводять розпочате до кінця.

Яка реакція суспільства?

Багато хто в Інтернеті розкритикував статтю, але знайшлися і ті, які мають іншу думку.

Так, Meduza пише, що в матеріалі Нової газети занадто багато емоцій і мало фактів. Автор часто користується особистою думкою як аргументом.

Медіаменеджер Василь Есманов написав пост в Facebook про те, що проблема підліткових суїцидів набагато більше пов’язана з рівнем життя в країні, ніж з якимись пабліком у ВКонтакте.

А російський блогер Аліса Зюс назвала матеріал Нової газети “підробкою” і “огидною тошнотною халтурою, яка спекулює на горі батьків”.

Але є і протилежна точка зору. Медіаексперт з Києва Андрій Бродецький прокоментував цей матеріал так:

– Здається, я один побачив в статті не “Жах, інтернет (взагалі) вбиває дітей (взагалі)”, а історію з загадковими спільнотами. Мене цікавить, яке саме відношення мають ці спільноти до конкретних описаним десяткам суїцидів. Чи давали підліткам завдання, хто, що і навіщо писав їм в закритих чатах, допомагали їм зважитися на самогубство. А так-то так, це Капітан Очевидність просто передає, що підлітки самоубіваются не через інтернету, а через багатьох різних причин. Але стаття не про це, повторюся, а в першу чергу про загадкове співтоваристві, ну мені так здалося, – пише експерт.

У той же час Андрій Бродецький визнає, що текст Нової газети написаний погано і його потрібно доопрацювати.

На момент написання тексту матеріал Нової газети переглянуло близько 1,5 мільйона користувачів.

Богдан Амінов

Фото: vk.com, facebook.com, apparat.cc

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка