Укр Рус
, випускова редакторка

В ЄС погодили пом’якшений план скорочення споживання газу на 15%

Газ ЄС-РФ
Фото: Depositphotos

Країни-члени Європейського Союзу погодили екстрений план скорочення споживання газу, який повинен пом’якшити наслідки можливого повного припинення імпорту блакитного палива з Росії.

Оновлено 14.35. Як поінформували в пресслужбі Ради ЄС, у вівторок, 26 липня, члени Євросоюзу досягли політичної домовленості про добровільне зниження споживання блакитного палива на 15% цієї зими.

План було затверджено більшістю голосів на спеціальній зустрічі міністрів енергетики країн ЄС у Брюсселі.

Зараз дивляться

– Країни-члени погодилися зменшити свій попит на газ на 15% порівняно з їхнім середнім споживанням за останні п’ять років, з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року, із заходами на власний вибір, – наголошується в повідомленні.

Мета такого кроку – заощадити газ напередодні зими, щоб підготуватися до можливих перебоїв із його постачанням з Росії, яка використовує енергоносії як зброю.

Зниження споживання газу буде добровільним, проте в разі різкого скорочення постачання стане обов’язковим. Так, узгоджений документ передбачає можливість оголошення “Союзної тривоги” в разі серйозної загрози для стабільності постачання. 

Для деяких держав ЄС передбачили винятки – їх звільняють від обов’язкового скорочення споживання блакитного палива. Йдеться про:

• країни, які не підключені до газових мереж інших членів Євросоюзу;

• держави, чиї електромережі не синхронізовані з європейською енергетичною системою та значною мірою залежать від газу для виробництва електроенергії;

• країни, які перевищили цільові показники заповнення газових сховищ, якщо вони залежать від газу як сировини для важливих галузей промисловості або якщо їхнє споживання газу збільшилося не менше ніж на 8% протягом року порівняно з середнім показником за останні п’ять років.

Держави-члени ЄС погодилися, що заходи зі скорочення споживання газу не повинні шкодити захищеним клієнтам, таким як домогосподарства, критичні об’єкти інфраструктури, охорони здоров’я та оборони.

Узгоджений сьогодні текст домовленості буде офіційно ухвалений за допомогою письмової процедури. Вона буде запущена та завершена найближчими днями.

Як поінформував міністр енергетики Люксембургу Клод Турмес, єдиною країною, яка голосувала проти пропозиції Європейської комісії щодо газу, була Угорщина. Проте для затвердження рішення було достатньо кваліфікованої більшості.

– Євросоюз об’єднався – домовилися про скоординоване регулювання попиту на 15% лише за тиждень! Скорочення нашого споживання газу на 45 млрд кубометрів – найкраща реакція на газовий шантаж Путіна. Лише Угорщина проголосувала проти, – зазначив міністр.

Відреагували на рішення Євросоюзу і в Офісі президента України.

– Країни Європейського Союзу досягли політичної домовленості щодо скорочення споживання газу на 15%, оскільки перспектива повного припинення постачання з РФ стає дедалі ймовірнішою, – написав у своєму офіційному Telegram-каналі керівник ОПУ Андрій Єрмак.

Як відомо, Москва цілеспрямовано використовує свої газові запаси як засіб шантажу та тиску на Європу, особливо після початку повномасштабної війни в Україні. У зв’язку з цим Євросоюз напрацював надзвичайний план, побоюючись повного припинення Росією постачання природного газу під час опалювального сезону.

Як поінформувало раніше німецьке видання Spiegel з посиланням на дані інформаційного агентства DPA, схему добровільного скорочення споживання газу на 15% рекомендувала Європейська комісія.

Водночас держави Євросоюзу погодили пом’якшену версію плану порівняно з тією, яку пропонувала Єврокомісія. Йдеться про низку винятків для тих країн-членів, котрі не підключені до газових мереж ЄС: Мальти, Кіпру та Ірландії. Згідно з планом, ці держави не будуть зобов’язані економити газ, доки вони не підключені до газової мережі іншої країни-члена ЄС.

Окрім цього, обов’язок економити блакитне паливо можуть послаблювати за певних обставин: наприклад, у разі заповнення газових сховищ, дефіциту електроенергії, а також промислового використання газу як сировини.

Від обов’язкової економії газу можуть звільнити деякі галузі, наприклад, металургію та хімічну промисловість. Крім того, під час узгодження плану члени ЄС відмовилися від норми щодо надання Єврокомісії повноважень накладати обов’язкові газові обмеження на країни без їхньої згоди.

Пропозиція Єврокомісії щодо обов’язкових цільових показників заощадження газу потребувала схвалення 15 із 27 країн-членів ЄС. Разом вони повинні були становити не менше 65% від загальної чисельності населення Європейського Союзу.

Водночас існує ризик, що через послаблення умов країни ЄС не зможуть досягнути головної мети: економії 45 млрд кубометрів природного газу, необхідного для того, щоб пережити зиму у разі припинення постачання від російського Газпрому.

Днями російський газовий монополіст Газпром оголосив про зменшення постачання газу через Північний потік-1 – до близько 20% від пропускної здатності трубопроводу.

Раніше Газпром припинив постачання на 10 днів нібито через планово-технічне обслуговування. 21 липня постачання блакитного палива відновили, проте лише на 40% від проєктної потужності.

Читайте також
Єврокомісія запропонувала план скорочення споживання газу на 15% до наступної весни
Єврокомісія

Джерело: Spiegel, Deutsche Welle, Politico, Євросоюз
Єврокомісія, Європейський Союз, Газ, Газпром, Росія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка