Війна в Ізраїлі: як довго триватиме і чому атака ХАМАСу стала несподіванкою

У суботу, 7 жовтня, ХАМАС заявив про початок масштабної військової операції проти Ізраїлю. Близько 6:30 ранку з території сектору Гази по Ізраїлю було випущено 2200 ракет, за підрахунками Тель-Авіву, (очільник ХАМАСу Ісмаіл Ханія заявляв про 5000 тисяч ракет).
Одночасно з цим палестинські бойовики на пікапах малими групами вторглися на територію Ізраїлю з сектору Гази й захопили кілька населених пунктів країни.
Прем’єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу у зверненні до громадян заявив, що Ізраїль перебуває у стані війни, і сектор Гази “заплатить” за цей напад.
Враховуючи, що ізраїльсько-палестинський конфлікт триває вже понад 70 років і весь цей час перемога була на боці Тель-Авіва, постає питання, як ХАМАСу вдалося прорватися в Ізраїль та окупувати частину території.
Чому бойовикам ХАМАСу вдалося захопити частину території, яка подальша доля сектору Гази та як загострення війни в Ізраїлі вплине на фінансову допомогу Україні з боку США – читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Як ХАМАСу вдалося вторгнутися на територію Ізраїлю
На думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, однією з причин є провал з боку розвідки та спецслужб.
– Я сам шокований. Пам’ятаю свій візит у Сдерот та військову базу і не можу уявити, як це так сталося. Утім, в історії невдачі спецслужб – річ сама по собі не нова. В самому Ізраїлі ті самі граблі були 50 років тому. Очевидно, розрахунки на раціональну поведінку ХАМАСу, а це витікає з повідомлень газети Гаарец, не спрацювали. З іншого боку ізраїльські спецслужби гарантовано мали в секторі Гази агентуру. Підготовка до такої операції точно не справа одного дня, – пояснює експерт.
Що буде робити Ізраїль з сектором Гази
Як зазначає Семиволос, все залежить від того, наскільки довго буде здійснюватися наземна операція і які цілі ставитимуться.
Здобуття повного контролю над сектором Гази дуже виснажливе і практично неможливе. Знищення інфраструктури без повного контролю території теж не є можливим.
– Також все залежить від того, як поводитимуться інші країни. Той самий Іран, Хезболла та інші араби, позиція яких змінюватиметься з нейтральної на ворожу в міру зростання кількості жертв. Багато запитань. Думаю, в ізраїльському уряді самі до кінця не розуміють, яка остаточна мета. Зараз домінують емоційні реакції, – наголосив директор Центру близькосхідних досліджень.
Чи було на меті у ХАМАСу зірвати угоду між Саудівською Аравією та Ізраїлем
Ігор Семиволос вважає, якби ХАМАС діяв одноосібно, то метою могло бути захоплення заручників для подальшого обміну їх на ув’язнених в ізраїльських в’язницях. Подібні операції палестинці проводили і раніше. Але цього разу, за словами експерта, щось пішло не так і відкрилася можливість для захоплення ізраїльських територій.
– Якщо припустити, що за всім цим стоїть Іран, а станом на зараз я схиляюся до такої версії, то це наміри зірвати угоду між Саудівською Аравією та Ізраїлем. Хоча до її укладання було ще далеко. Можливо, метою було завдавати стратегічної поразки Ізраїлю та Заходу в цілому.
Чи вплине ситуація в Ізраїлі на фінансову допомогу Україні з боку США
За словами експерта, загострення конфлікту в Ізраїлі може побудити Штати збільшити військову підтримку України.
Загалом це дає аргументи Байдену у діалозі з опонентами для підтримки України. Тим паче, що вже очевидно, принаймні для мене, що це не локальна подія, а частина глобального конфлікту, як сказав Путін, – за формування “нового порядку”, який має підірвати західне домінування. Іншими словами, надія є, – резюмував Семиволос.
Раніше ми розповідали, якими ракетами ХАМАС обстрілює Ізраїль.
Про історію ізраїльсько-палестинського конфлікту, який точиться понад 70 років, можна почитати за посиланням.