
5 грудня 1994 року президент України Леонід Кучма на саміті Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) підписав міжнародний договір Про нерозповсюдження ядерної зброї з лідерами США, Росії та Великої Британії, який став відомий як Будапештський меморандум.
Згідно з документом, Україна, маючи третій за розміром ядерний потенціал у світі, взяла на себе зобов’язання стати без’ядерною державою. До 1996 року ми виконали свої зобов’язання та знищили 2 тис. стратегічних ядерних боєзарядів, успадкованих від СРСР.
Зі свого боку США, Росія та Британія зобов’язувалися поважати незалежність, суверенітет та наявні кордони України, утримуватися від застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, а також від економічного тиску, що може порушити її суверенітет.
Анексувавши у 2014 році Кримський півострів, Росія грубо порушила не лише Будапештський меморандум, а й низку інших міжнародних договорів.
Знакові події в історії України
До 30-ї річниці Незалежності сайт Факти ICTV разом з істориками, викладачами та медіа-експертами визначив топ-100 знакових подій в історії України.
Визначні постаті, що вплинули на українську мову, поезію, театр, парламентаризм і міжнародну політику – кого з українців ви пригадаєте?
Хрещення Русі, заснування Запорозької Січі, Національно-визвольна війна Богдана Хмельницького чи революція 1917-1921 років – що залишило визначальний слід в історії України?
Які епізоди нашої історії стали вирішальними – визначають лише українці. Обирай 5, реєструйся та голосуй.
24 серпня сайт Факти ICTV представить 10 найбільш знакових подій, за які проголосувало найбільше українців: стежте за оновленнями і залишайте свою думку.