Українська мова посварила депутатів. Хто має рацію та при чому тут Росія

Проблема з мовами
За результатами соцопитування Центру Разумкова в грудні 2015 року, 60% громадян вважають рідною мовою українську, 15% – російську. Однак, 22% українців вважають мови однаково рідними.
На Донбасі ситуація виглядає інакше: 40% вважають російську рідною мовою, 20% – українську, 34% однаково ставляться до обох мов.
Читайте: Наскільки добре ви знаєте українську мову? ТЕСТ
На цій темі часто спекулює Росія. Це можна легко визначити за промовами президента РФ Володимира Путіна. Ось, наприклад, цитата російського глави в червні 2014-го:
– Ми завжди будемо захищати і ту частину українського народу, яка відчуває свій нерозривний культурний, мовний зв’язок з Росією, відчуває себе частиною широкого “русского мира”… Сподіваюся, що збройні сили для цього не потрібні.
І навіть у 2017 році в Гаазькому суді Москва на слуханнях за позовом України розповідала, що Київ нібито хотів позбавити “офіційного” статусу російської мови.
Хоча, як відомо, ні російська, ні будь-яка інша мова, крім української, ніколи не і не мала таких статусів.
Мова депутатів Ради
Деякі депутати Опозиційного блоку у Верховній Раді виступають російською. Це викликає невдоволення у колег.
14 березня нардеп Олександр Вілкул виступав з трибуни російською мовою. До нього підійшов його колега Юрій Тимошенко і став вимагати говорити українською. Між парламентарями почалася словесна сутичка.
Подібна ситуація була і в 2016-му. Вілкул виступав російською, а Володимир Парасюк та Тимошенко намагалися йому завадити. Віце-спікеру Ради Ірині Геращенко тоді довелося закрити засідання.
А сьогодні, 22 березня, конфлікт набрав нових обертів. Олександр Вілкул почав спіч російською, на що у відповідь у залі деякі депутати почали кричати: Українською!
У ситуацію втрутилася Ірина Геращенко. Вона попросила Вілкула говорити українською. Віце-спікер зазначила, що вчора точно таке ж зауваження зробила нардепу від Опозиційного блоку Наталії Королевській.
Але Вілкул парирував, вказавши, що Україні не потрібна націоналістична диктатура, а право на гідні зарплати і пенсії:
– Україні не потрібна націоналістична диктатура. Людям потрібно право на мир (це право на життя), людям потрібно право на мову, бо людям треба говорити рідною мовою, людям потрібно право на працю, гідну пенсію і зарплату. Для цього в країні має працювати економіка.
Усі слова нардепа від Опозиційного блоку супроводжувалися вигуками окремих депутатів “українською!”.
Тоді Ірина Геращенко відповіла у більш жорсткій формі:
– Я вас дуже прошу не провокувати зал… Ми з вами депутати Верховної Ради, а не Російської Федерації. Російська мова може абсолютно спокійно бути в Україні, нею можна розмовляти вдома, в кулуарах, в ресторанах, з виборцями, будь ласка. Але в українському парламенті, Верховній Раді, з трибуни повинна звучати українська мова. Тим більше нею всі добре володіють.
Законопроект про мову
Ще більше підігріває цю тему проект закону Про державну мову, де за порушення передбачені штрафи та кримінальна відповідальність.
Зазначимо, що ініціаторами законопроекту виступили понад 30 народних депутатів. Зараз документ перебуває у стані опрацювання у профільному комітеті.
Читайте: Наскільки добре ви знаєте українську літературу? ТЕСТ
У пояснювальній записці зазначається, що термін “мовна політика” спеціально був нав’язаний для того, щоб послабити державну мову.
– Громадяни України повинні володіти українською мовою як мовою свого громадянства та використовувати її у сферах публічного спілкування.
Знання української мови є неодмінною умовою набуття громадянства України. При цьому кожен громадянин України є вільним у виборі мови або мов у приватному спілкуванні, – зазначено в записці.
Згідно з законопроектом, українська мова має стати обов’язковою для усіх органів держвлади і місцевого самоврядування.
Факти ICTV вже докладно писали про те, які покарання передбачені в законі і де хочуть зобов’язати використовувати тільки українську мову.
Квоти на українську
З листопада 2016-го радіоефир зобов’язали транслювати не менше 35% україномовних пісень.
У березні 2017 року президент Петро Порошенко запропонував ввести квоти на українську мову в телевізійному ефірі.
Читайте: Новий закон про українську мову на ТБ. Яким буде ефір в Україні
До речі, закон про збільшення частки української мови на ТБ ухвалили у першому читанні 244 голосами народних депутатів.
У законі передбачена обов’язкова українізація 75% телеефіру.
Петро Порошенко також наполягає, що необхідно продовжити роботу з розширення простору для національного культурного продукту.
Закон про держслужбу
У 2016 році ввели в дію закон Про державну службу, в якому чимало сказано про українську мову і про те, хто повинен нею говорити.
У другій статті закону зазначається, що українська мова – державна і має статус мови офіційного спілкування посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування у робочий час.
Читайте: Відомий дизайнер створив колекцію футболок з унікальними українськими літерами
У документі також наголошується, що українська – це мова діловодства і документації державних органів та посадових осіб.
Але штрафних санкцій за порушення закону не передбачено.