
Про це в колонці заявив Валентин Землянський директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародної політики НАНУ, пише РИА Новости Украина.
Експерт підкреслив, що раніше подібна ситуація існувала на ринку газу, коли трейдери купували дешевий український газ і перепродували за формулою Дюссельдорф+.
Відійти від цієї схеми дозволило тільки встановлення єдиної ціни на імпортний і український газ.
Крім іншого, такий крок став імпульсом до збільшення газовидобутку всередині країни.
– Трейдер отримує доступ до дешевого українського газу, який західні партнери вимагають віддавати у вільний продаж. А далі – продає його за ціною європейського за формулою Дюссельдорф+ тим же підприємствам комунальної енергетики або газопостачальним організаціям, – зазначив він.
Аналогічна ситуація, на думку експерта, буде і у вугільній галузі, якщо будуть діяти дві ціни: на імпортне і вітчизняне вугілля.
Читайте: Землянський: Оскарження формули Роттердам+ в ЄСПЛ – абсурдне і приречене
– До речі, аналогічну схему намагаються провернути і на ринку вугілля, пропонуючи тарифікувати українське вугілля за нижчими цінами і віддавати його у вільний ринок, де трейдери радісно будуть заробляти на різниці українських та імпортних цін. І, якщо в газовій схемі державно-приватного трейдингу ціни будуть бити безпосередньо по споживачеві, то у вугільній – по українським шахтарям і тепловій генерації. І тоді вже формульне ціноутворення на вугілля за принципом Роттердам+ буде виглядати як вершина державного протекціонізму по відношенню до шахтарів і ТЕС, – підкреслив Валентин Землянський.
Нагадаємо, у 2016 році за ініціативою міжнародних організацій і донорів Україна почала процес лібералізації системи ціноутворення на енергоресурси, в результаті чого були затверджені формули розрахунку ціни на газ для промисловості і населення (Дюссельдорф+) і розрахунку ціни вугілля (Роттердам+).
Головний економічний радник прем’єр-міністра України Іван Міклош заявляв, що регульовані тарифи на енергоносії довгі роки створювали грунт для корупції в країні.
– Коли газ для населення коштував тільки 12% ринкової ціни, що робили багато олігархів? Вони купували газ за цінами для населення, а продавали його компаніям за ринковими цінами. На цьому заробляли мільярди доларів, – сказав він.
Аналогічну думку висловлював директор ЄБРР в Україні Шевкі Анджунер. Він підкреслював важливість ринкового ціноутворення для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.