Укр Рус
, випусковий редактор

Газова криза в Україні: чому виникла та що буде далі

Газова криза

Чому в Україні виник дефіцит газу

Всього можна виділити три причини, через які в України зараз дефіцит газу. Одна з причин – аномальні холоди, які тривають більше тижня. Через це в країні зросло споживання газу.


Крім того, дві інші проблеми створив російський Газпром. По-перше, на початку березня компанія заявила, що відмовляється постачати газ і повернула передоплату за нього. По-друге, Газпром навмисно тримав на нижній межі тиск на вході в українську газотранспортну систему.

Чому Україна купує газ в РФ

Україна перестала купувати газ у Росії, проте рішенням Стокгольмського арбітражу країну зобов’язали відновити закупівлі російського газу, проте у значно менших обсягах, ніж того вимагала Москва – 5 млрд кубометрів на рік, з можливістю зменшення до 4 млрд.

Зараз дивляться

Тому Україна сподівалася, що Газпром почне постачання газу з 1 березня і перерахувала гроші. Проте цього не сталося.

Через передоплату стало неможливим шукати іншого постачальника газу й виник дефіцит ресурсу.

Чому не використовують газ з підземних сховищ

Наразі у підземних сховищах України знаходиться трохи менше 10 млрд кубометрів газу, що майже на 2 млрд більше, ніж минулого року, тому його більш ніж вистачає.

Проте його неможливо використовувати у повному обсязі, оскільки такі сховища мають обмеження на потужність підйому газу. А наприкінці опалювального сезону падає тиск і швидкість відбору зменшується.

Читайте: Газпром розриває контракти: Нафтогаз вимагатиме компенсацію

Зараз країні не вистачає близько 15-20 млн кубометрів газу, аби покривати відбір. Швидко купити імпортний газ через поведінку Газпрому було досить складно, тим більше, що у Європі ціни на ресурс дуже високі.

Проте Нафтогазу вдалося підписати контракт з Польською державною компанією PGNiG на постачання 60 млн кубометрів газу у березні, чого має вистачити, аби покрити дефіцит.

Чому Газпром так діяв і що буде далі

Існує думка, що у даному випадку Газпром діяв не як комерційна компанія, а як політичний інструмент. Скоріш за все, Путіну не сподобалося, що Стокгольмський арбітраж зобов’язав Росію виплатити $4,63 млрд – як компенсацію за менші обсяги поданого для транзиту газу.

Оскільки це рішення остаточне і не підлягає оскарженню, Росію чекають значні наслідки – штрафи у мільярди доларів. Навіть якщо Москва відмовиться платити, російське майно можуть заарештувати за рішенням міжнародного суду. Тим більше, Газпром показав Європі, що не може бути надійним постачальником газу.

Для України цей вчинок не принесе великих складнощів, оскільки незабаром почнеться потепління.

До слова, США розраховують на те, що Газпром відновить поставки газу в Україну і не використовуватиме ресурс в якості політичної зброї.

За матеріалами: texty.org.ua

Газпром, Нафтогаз, Україна-Росія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка