PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Можна знизити на 40%: що буде з цінами на комунальні послуги у 2020 році

Чи чекати українцям низьких тарифів у своїх платіжках? Ще влітку Україна запустила ринок електроенергії, наприкінці 2019 року таки підписала контракт на транзит російського газу до Європи, а зима виявилась рекордно теплою.

Якими будуть ціни на електроенергію, що формує українські ціни на газ та чи вигідний контракт з РФ підписала Україна – розібрались Факти ICTV.

Газовий контракт на п’ять років

Наприкінці 2019 року сталась одна з найочікуваніших подій в енергетичній сфері – НАК Нафтогаз та ПАТ Газпром підписали новий контракт на транзит газу територією України строком на п’ять років з можливою пролонгацією.

Читайте: Транзит на 5 років, але відмова від позовів: подробиці газового контракту України і РФ

Однією з причин через які Росія пішла на цей крок, стала затримка у будівництві Північного потоку-2, який мав транспортувати блакитне паливо в обхід України.

Натомість, вже 8 січня РФ відкрила новий газопровід Турецький потік, що з’єднує Краснодарський край з Туреччиною та країнами Південної Європи.

Потужності цією труби дають змогу транспортувати частину газу в обхід України. Так, голова Оператора ГТС України оцінив недонадходження України у $450 млн на рік.

Та якщо транспортувати російський газ українськими ГТС продовжать, то переговорів щодо прямого постачання в Україну не ведуть.

Хоча у Нафтогазі запевняють – будь-який гравець ринку може прийти до оператора ГТС, забронювати потужності і отримувати постачання російського газу. Нагадаємо, з 2015 року Україна закуповує газ на європейському ринку.

Дійсно перемога?

Натомість, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин називає контракт на транзит серйозною поступкою з української сторони.

Експерт підраховує, технічна спроможність української труби – 120-130 млрд кубометрів газу, Північний потік відтягнув на себе 35-40 млрд кубометрів, ще 15 млрд – Турецький потік, Північним потоком-2 транспортуватиметься 20-25 млрд вже з наступного року. Відтак, виходимо на 40 млрд кубометрів, на які і домовились сторони.

Фото: Олег Пендзин

– Але точкою беззбитковості функціонування української ГТС є 40 млрд. Якщо менше – ми транзитуватимемо у збиток, – говорить Пендзин.

Газ для українських споживачів

Водночас, Олег Пендзин наголошує – ситуація з контрактом на транспортування газу напряму на ціну для споживачів не вплинула.

– Відсутність транзиту трошки зрушила б ринок, ціна пішла б в гору, але прямого співвідношення не було.

Натомість сьогодні на ціну на газ впливають погодні умови. Зокрема, тепла зима в Україні та Європі.

– Європейці на відміну від нас мають ринок газу, тому чим менший попит, тим менша ціна. Більше того, був острах, що українці стоятимуть на своєму і не пустять транзит, тому ще й закачали в сховища Австрії величезну кількість газу. Сьогодні його в Європі дуже багато, і він тисне на ринок.

Радник AFC Ukraine, економіст Олексій Лупоносов пов’язує ціну на блакитне паливо ще й з цінами на нафту.

Фото: Олексій Лупоносов

– У світі останні роки було здешевлення нафти. Саме це призводило до того, що ціна на газ падала. Сьогодні у світі закупівлі газу вже сягнули бар’єру від $160 до $200.

До того ж експерт нагадує, внаслідок недосконалого законодавства, ми могли тільки підвищувати вартість енергоносіїв, зокрема тих, що використовуються для населення, і не могли їх зменшувати. Окрім того, сьогодні Україна не контролює якість блакитного палива.

– У Німеччині стоять лічильники, що дозволяють домогосподарству з’ясовувати енергомісткість газу і виставляти відповідний тариф. У нас же можна продавати газ будь-якої якості, а ціна залишиться сталою.

Коли газ подешевшає?

У грудні уряд повідомив, що ухвалив рішення, яке дозволяє враховувати зміну ціни на газ під час формування тарифу на опалення, що знижує ціни для населення.

– Поки що ми зниження ціни в платіжках не побачили. В кращому випадку отримаємо його у лютому за січень, – прогнозує Пендзин.

У короткостроковій перспективі ціна на опалення для населення має здешевшати щонайменше на 40%, впевнений Олексій Лупоносов:

– Через теплу зиму людина має сплачувати на 25% менше за центральне опалення. Окрім того, було певне корегування ціни – це має призвести ще до 20% здешевшаня. Отож, вже сьогодні має зменшитись ціна на 35-40%, якщо виконувати закони, які вже існують.

Втім, він попереджає, якщо цей опалювальний сезон і навіть початок наступного може пройти спокійно, то у довгостроковій перспективі газ дорожчатиме.

– Впливатиме ескалація конфлікту на Сході – сьогодні нафта вже почала продаватись майже під 70$, а газ зростатиме вслід за нафтою. Окрім того, ми втратили в транзиті через Турецький потік.

Ціни на електроенергію  

1-го липня 2019 року в Україні запрацював ринок електроенергії, запуск якого мав знизити ціни на електроенергію.

Та поки що споживачі не відчули значного покращення – в деяких областях  ціна впала на 10-12%. Лупоносов повязує це з корупцією та монополією серед постачальників електроенергії.

– Якщо подивитись на іноземний досвід, кожне домогосподарство має принаймні одну альтернативу, звідки може купувати електроенергію. У нас цього не спостерігаємо.

Поки що підвищення цін на електроенергію експерт не прогнозує, втім зазначає – наші технології тільки збільшують вартість електрики.

– Застарілі технології, які використовуються на наших ТЕС та АЕС, призводять до того, що подекуди краще купити або в іншій країні, або зелену енергетику, ніж виробляти.

До слова, Факти ICTV писали, що буде з доларом та цінами у 2020 році та чи очікувати на світову кризу.

Фото: Dreamstime

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка