, журналістка Факти ICTV, ведуча рубрики «Огляд соцмереж» та кореспондентка сайту

Майже в кожному обміні є українці, яких давно вважали зниклими безвісти – Юсов

Юсов: Майже в кожному обміні є українці, яких давно вважали зниклими безвісти
Фото: УНІАН

Україна паралельно працює над кількома серіями обмінів полонених, тому скоро будуть іще хороші новини.

Про це ексклюзивно Фактам ICTV повідомив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов, розповідаючи деталі звільнення 130 українських захисників і захисниць, що відбулося напередодні.

– Звичайно, чимало ще в полоні перебуває наших захисників і захисниць. Робота над цим триває. Я думаю, що найближчим часом ми почуємо й побачимо наступні добрі новини. Зрозуміло, в нас багато родин захисників чекають своїх рідних додому і обов’язково мають дочекатися. Головне, що вони живі, – наголосив Юсов.

Міжнародні організації не залучені до активної роботи. Переважно результатів Україна досягає сама.

Зараз дивляться

– Це така серйозна комплексна робота всієї держави, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, куди входять і представники сектору безпеки й оборони, уряд разом із командою Офісу президента. Це та ситуація, коли Україна самотужки, в двосторонньому форматі з агресором вириває буквально з полону своїх людей. Дуже хочеться вірити, що і міжнародна спільнота, і міжнародні інституції включаться активно, скажімо, дієво в цей процес із повернення наших захисників і захисниць, – каже він.

Майже в кожному обміні виявляються українці, яких давно вважали зниклими безвісти. Таке трапляєтсья регулярно, кажуть в координаційному штабі.

– Фактично в кожному обміні повертаються люди з різними статусами формальними. Серед них як ті, які підтверджені в полоні Міжнародним комітетом Червоного Хреста, так і ті, які не мали такого підтвердження. Але були безвісти зниклі.

Андрій Юсов пояснює, що робота в такому випадку теж ведеться. Головне, щоб інформація про захисника або захисницю була в Національному інформаційному бюро і в Координаційного штабу.

– А далі вже починається комплексна робота – зі збору інформації, зі звільнення з полону, закритих і відкритих джерел, а також агентурних даних, щоб встановити факт перебування людини в полоні, факт того, що людина жива, а далі вже організовувати роботу з повернення, – каже Юсов.

Читайте також
Жінки, діти, старости, листоноші, мери і двірники: Буданов назвав відсоток цивільних у полоні РФ
Кирило Буданов

Процес звільнення дуже складний ще й тому, що Україна має справу з ворогом, який часто нехтує або маніпулює міжнародним правом, Женевськими конвенціями.

– І тим не менш, Україна досягає своїх результатів, ми не чекаємо, скажімо, лише формальних дій за міжнародним правом. Інакше би довелося чекати завершення бойових дій і тоді повернення наших захисників, – каже він.

Звільнені напередодні захисники розповідають, що навіть під час посадки в автобус росіяни їм казали, що їх везуть на розстріл.

– На жаль, регулярний тиск і маніпуляції відбуваються навіть на остаточних етапах, “ні, вас не хочуть міняти”, “так, ви зараз їдете в один кінець”, “куди ви їдете – вже немає ніякої України, і ви там нікому не потрібні”. Це постійний тиск як на наших полонених, так і, часто, на їхніх рідних в Україні.

Це ілюстрація того, з ким ми маємо справу. Якщо хтось у світі думає, що це війна з дотриманням норм моралі й міжнародного права. Це не так. Ми маємо справу з дикунами, з ордою, з варварами в найгіршому розумінні цього слова. Тому так, такі історії трапляються, – каже Юсов.

Та українські захисники навіть у полоні тримаються мужньо. Андрій Юсов каже, попри те, що переживають наші люди у полоні, вони залишаються сильними, міцними незламними і знаходять в собі сили говорити Слава Україні. Він додав, що багато з них хочуть і надалі приносити користь своїй країні.

Читайте також
Як оформити довідку про перебування в полоні: що знадобиться та куди звертатися
Звільнення військових з полону РФ

Андрій Юсов, Війна в Україні, звільнені з полону
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка