Укр Рус
, редактор стрічки

Падіння цін на нафту не вплине на можливості РФ продовжувати війну – Bloomberg

видобуток нафти
Фото: Unsplash

Нещодавнє падіння цін на нафту не стане переломним моментом у здатності Росії фінансувати свою військову машину, оскільки зростаючі доходи від неенергетичних секторів і резерви на чорний день допоможуть компенсувати втрати, пише Bloomberg.

Падіння цін на нафту майже не вплине на війну РФ

Як зазначає видання, хоча російський Фонд національного добробуту скоротився від початку повномасштабного вторгнення в Україну, його коштів все ще достатньо, щоб компенсувати нестачу доходів від продажу нафти протягом наступних 18-24 місяців, якщо російська нафта коштуватиме близько $50 за барель, згідно з оцінками Bloomberg Economics.

– Цього часу цілком достатньо для відновлення сировинних ринків, що робить малоймовірним скорочення військових витрат найближчим часом, – вважає видання.

Цього тижня ціна на нафту марки Brent впала до чотирирічного мінімуму нижче $60 за барель після того, як Китай і США загострили свою торговельну війну, а група ОПЕК+ пообіцяла збільшити видобуток наступного місяця.

Зараз дивляться

Незважаючи на те, що Brent дещо зменшила оберти на тлі паузи в реалізації плану президента США Дональда Трампа щодо введення всеосяжних тарифів, вона, як і раніше, торгується на 15% нижче за рівень початку цього року.

Нафта Urals, основна експортна суміш Росії, впала до $52,76 за барель у порту Приморська на Балтійському морі в п’ятницю, свідчать дані Argus Media. Востаннє нижче $50 вона опускалася в червні 2023 року.

Тоді як країни Групи семи запровадили обмеження на ціни на російську нафту, щоб позбавити Кремль можливості фінансувати своє вторгнення в Україну, а також обмеження на страхування і транспортування, Росія обійшла ці обмеження, зібравши тіньовий флот танкерів для доставки нафти клієнтам в Азії та Латинській Америці.

Росія вже давно використовує бюджетні резерви як своєрідну страховку від падіння цін на нафту. Цей механізм дає змогу державі перераховувати надлишки доходів від продажу енергоносіїв до національного фонду, коли російська нафта коштує понад $60 за барель. Накопичені кошти потім допомагають компенсувати зниження цін на нафту.

Глава Банку Росії Ельвіра Набіулліна заявила в Держдумі раніше цього тижня, що “тектонічні зміни” у світовій торгівлі створюють серйозні ризики для Росії, але бюджетні резерви забезпечують уряд ресурсами для підтримки видатків, навіть за умов нещодавнього зниження цін на нафту.

За даними російського Міністерства фінансів, станом на 1 квітня обсяг грошових коштів, що зберігаються у фонді добробуту, становив 3,3 трильйона рублів ($38,4 млрд). З початку 2022 року вона скоротилася більш ніж на 60%, незважаючи на сприятливу кон’юнктуру на ринку енергоносіїв, оскільки Кремль використовував резерви для покриття бюджетного дефіциту, спричиненого військовими витратами.

Цього року Росія планує витратити 41,5 трлн рублів ($483 млрд), причому близько третини цієї суми піде на військові потреби Кремля.

Читайте також
Обмеження G7 щодо цін на нафту РФ втратили значення після обвалу ринку – Guardian
Ціна на нафту

Ціни на нафту в США продовжать падати

Паралельно з цим Міненерго США знизило прогноз ціни нафти сорту Brent на 2025 рік з $74,22 до $67,87 за барель, про що свідчать останні дані щомісячного прогнозу управління енергетичної інформації (EIA) міністерства.

Згідно з прогнозом на 2026 рік, ціна опуститься ще нижче – з $68,47 до $61,48 за барель.

EIA припускає, що в другому кварталі 2025 року почнуть зростати комерційні запаси нафти, “раніше, ніж очікувалося”, в основному через нарощування видобутку ОПЕК+ і зниження прогнозу щодо попиту на нафту.

У Міненерго США очікують, що світові комерційні запаси нафти в II кварталі 2025 року зростуть на 0,6 млн барелів на добу (б/д) та на 0,7 млн б/д у середньому в II півріччі 2025 року, та продовжать накопичуватися такими самими темпами у 2026 році.

– Хоча ми очікуємо, що члени ОПЕК+ почнуть збільшувати видобуток у квітні 2025 року, ми очікуємо, що вони вироблятимуть нижче свого поточного цільового плану протягом більшої частини наступних двох років, щоб обмежити зростання світових запасів нафти та підтримати ціни.

Ми очікуємо, що виробники ОПЕК+ збережуть видобуток нафти здебільшого без змін цього року порівняно із середньорічним показником 2024 року, перш ніж збільшити видобуток на 0,5 млн б/д у 2026 році, – ідеться у звіті.

Відповідно, в енергетичному відомстві США вважають, що головний приріст постачань нафти буде забезпечено за рахунок країн, що перебувають за межами ОПЕК+ (США, Канада, Бразилія та Гайана).

Однак в EIA окремо вказують, що в таких прогнозах існує безліч факторів невизначеності, оскільки нова політика США впливає на точні оцінки.

Читайте також
Інфляції немає: Трамп заявив про зниження цін на нафту після запровадження мит
Дональд Трамп

Brent, Війна в Україні, нафта, Росія, США, ціни на нафту
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка