
Околиці Широкиного, де ще недавно гомоніли бази відпочинку, тепер суцільна замінована смуга. Трохи далі – за Маріуполем – ситуація набагато спокійніша. Але чи їдуть туди відпочивальники?
Ще два роки тому на цих пляжах відпочивали люди, на набережній були елітні готелі та санаторії, але після місяців запеклих боїв Широкине з курортного містечка перетворилося на обстріляну військову базу.
Читайте: Угорщина вирішила захистити угорське населення Закарпаття
Колишні пансіонати та будинки відпочинку перетворилися на позиції. Товсті стіни цих будівель слугували укриттям під час постійних обстрілів. Тепер вони навряд чи підлягають ремонту.
До війни у Широкиному жило півтори тисячі мешканців. Всі цивільні давно звідси виїхали. А повертатися уже нема куди.
– Відсотків 20 будинків так, абсолютно цілі. А так, більшість тих, що на лінії вогню, то так, вони, на жаль, згоріли, – говорить Дімітос, боєць полку Азов.
Та й небезпечно, хоч в останні дні не стріляють. Терористи відійшли від Широкиного недалеко.
Читайте: Волочкова відповіла заздрісникам – показала нові мікробікіні (фото)
По сусідству з Широкиним – село Бердянське. Курортний сезон тут теж не розпочався. Колись квітучі курортні містечка війна перетворила на руїни. Тепер це узбережжя закрито для відпочивальників на роки.А море лише на перший погляд лагідне. Бійці купатися не радять.
– Купу мін лягає на море, тобто море буде непридатним для купання ще багато років, поки не розмінують, – говорить боєць Азову Молот.
– Купатися тут категорично заборонено. Берег прострілюється, – каже Артем, продавець на пляжі.
Тож навіть прогулянка пляжем – з ризиком для життя, адже на пляжі вдосталь снарядів, що не розірвалися.
Читайте: Втікачів із Правого сектору оточили
А від колишньої інфраструктури лишилися рештки. Тепер селище – суцільний пам’ятник війні. Курортом тут і не пахне. Від позицій бойовиків до півмільйонного Маріуполя 25-30 км суходолом або 15 км через море. Окрім металургії та машинобудування, місто відоме ще й своїми пляжами. Втім, через загрозу наступу терористів деякі з них виглядають дещо незвично.
– Тут обладнано дротяне загородження і колючий дріт. І розставлені заздалегідь підготовлені ділянки з мінами. Міни спрямованої дії поки стоять без детонаторів. У разі необхідності будуть вкручені і вони будуть приведені в дію, – розповів заступник командира підрозділу 79-ї бригади.
Укріплення саме на цій береговій частині встановили невипадково. Тут зручне місце для висадки ворожого десанту – є необхідна глибина для заходу десантних кораблів та катерів.
– На сьогоднішній день відомо, що з боку Новоазовська сепаратисти обладнують легкі катери АГСами, кулеметами. З метою здійснення саме висадки і ведення вогню з моря на малих глибинах, – додав військовослужбовець.
Читайте: Як Гіві і Захарченко день народження святкували (відео, фото)
Наразі підпливати до Маріуполя бойовики не наважуються. А місцеві мешканці потроху починають звикати до сусідства із оборонними спорудами – відпочивають поруч із ними. А от гостей, скаржаться, майже нема.
Продавець пахлави Артем каже, навіть порівняно з минулим роком, його щоденний заробіток впав у рази.
Курортну ситуацію у Маріуполі могли б врятувати туристи. Місцеві кажуть – про постріли майже забули, тож запрошують до себе гостей – мовляв, боятися нічого. Юрій, власник приватного готелю у курортному селі Мелекине, що за 20 кілометрів від Маріуполя, проводить нам екскурсію апартаментами, які пропонує за 50 гривень з людини.
Заради того, щоб отримати клієнтів, місцеві підприємці готові працювати майже в нуль. Але навіть це не допомагає.
Знайти тут вільне житло простіше простого. Пляжі села у самий розпал сезону майже порожні. Якщо і є хто немісцевий, то хіба що з Маріуполя.
Читайте: У “ДНР” підготувалися до повернення переселенців – узаконили тортури
Втім, попри те, що до лінії зіткнення десятки кілометрів і снаряди сюди не долітають, інколи постріли все ж-таки можна почути. Це українські військові та прикордонники із зенітних установок стріляють по ворожих беспілотниках. Вони тут з’являються чи не щоночі.
Втім, нас запевняють, такі стрільби для відпочивальників загрози не несуть.Чим далі на захід від Маріуполя, тим більше шансів зустріти туристів.
Читайте: Бійці АТО одягли невидимки (фото)
Українське Приазов’я замість окупованого Криму. Мешканці та відпочивальники Бердянської коси впевнені – тут нічим не гірше. Сімейні номери зі всіма зручностями, у престижному за місцевими мірками готелі коштують від 400 до 500 гривень.
Порівняно із минулим роком ціни на житло знизили. Найдешевші номери на Бердянській косі будуть коштувати 50-60 гривень за людину. Втім, і в цій частині Азовського узбережжя справи у місцевих підприємців кепські. Цей готель, як і сусідні, виставлений на продаж.
– Ось продаю, продаємо. Все продається. Нереально, у нас 60 тисяч треба віддати витрати на місяць, а доходу 70. От було в тому місяці, – говорить співвласниця готелю Тамара.
Більшість туристів, котрих тут звикли приймати, були з Росії та окупованого Донбасу. Тепер – ні тих, ні інших. А для багатьох українців з мирної землі ці курорти просто невідомі. Хоча, кажуть місцеві, у них не гірше ніж, наприклад, в розрекламованій Затоці.
Українське Приазов’я чекає на своїх відвідувачів. А власники готелів та кафе запасаються надією і терпінням пережити складні часи та зберегти свій бізнес. // Ярослав Мінервін, Факти тижня, ICTV