Наступ бойовиків: як атакуватимуть, чи готова Україна та які плани Москви

Вчора в українській розвідці заявили, що найближчим часом бойовики можуть піти у наступ.
Факти ICTV вирішили розібратися, наскільки ця заява правдива та чи готова Україна дати відсіч.
Що сталося?
Українська розвідка повідомила: 4-8 серпня російські війська на Донбасі можуть піти в атаку для розширення підконтрольних територій.
У відомстві кажуть, що на Донецькому та Слов’янському напрямку помітили, як проросійські найманці активно готуються до бойових дій.
Чи готова Україна?
У Генеральному штабі Збройних сил України вже встигли розробити план адекватного реагування у відповідь на можливу атаку бойовиків.
Як заявив речник Генштабу Владислав Селезньов, українська армія готова до будь-яких агресивних дій з боку противника.
Та якщо наступ бойовиків все-таки буде – секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов обіцяє нову хвилю мобілізації.
– У разі серйозного загострення на фронті сьома хвиля мобілізації буде оголошена негайно, – сказав Турчинов.
Військовий експерт Олег Жданов впевнений, що у разі наступу Україна навіть встигне підтягнути важку техніку та авіацію.
– Якщо буде висування техніки з метою атаки наших позицій, ми висунемо техніку. Це називається критична ситуація або загроза прориву оборони. Час на розгортання артилерії цілком може бути, а якщо гіпотетично допустити, що зав’яжеться бій з боку супротивника, то ми можемо підтягнути такі сили як армійська авіація, – зазначив Жданов.
Як будуть наступати?
Секретар РНБО назвав два сценарія розвитку агресії Росії на території України.
– Найбільш небезпечний – військовий сценарій, а саме – повномасштабна військова агресія, яка є найбільш проблемною і небезпечною для самого Кремля, але до здійснення якого РФ готується…
Другий сценарій не менш небезпечний. Це сценарій так званий гібридний, який на сьогодні залишається найбільш вірогідним. Він передбачає продовження бойових дій малої інтенсивності на Донбасі, але не виключає можливості локальних наступальних операцій російських регулярних і нерегулярних підрозділів, а також підривну діяльність на решті частини країни, – розповів Турчинов.
У народного депутата України Юрія Берези теж є свій прогноз: атака бойовиків може бути у напрямку Дебальцевської дуги 24 серпня, на День незалежності України.
– Йде доукомплектація противника на Горлівському та Донецькому напрямках. Найцікавіше в тій інформації, що у мене є звідти, те, що військові і медики з Донецька, Макіївки, Горлівки, Єнакієвого посилено починають працювати. Відкриті пункти здачі крові, з відпусток відкликані всі лікарі-хірурги, травматологи та реаніматологи, – розповів нардеп.
Тему наступу бойовиків на Донбасі не пропустили повз вуха і у Росії.
Москва може почати військові дії на Донбасі під виглядом “гуманітарної миротворчої операції”, впевнений російський військовий експерт Павло Фельгенгауер.
Та чи справді буде наступ?
Військовий експерт Олег Жданов вважає, що ймовірність наступу бойовиків дуже низька.
– Є підрозділи, які на 40% не укомплектовані людьми і технікою. Це говорить про те, що ні про які наступальні дії зараз мови бути не може.
При цьому чисельність угрупування ми оцінюємо в 45-50 тисяч осіб максимально. У нас на лінії розмежування зосереджено близько 60 тисяч військ. Плюс ми в глибоко ешелонованій обороні. У нас три лінії фортифікаційного обладнання на трьох оборонних рубежах, – розповів Жданов.
Навіть речник штабу АТО В’ячеслав Петровський не вірить, що наступ бойовиків можливий найближчим часом.
– Якщо російські окупаційні війська переступлять лінію розмежування, то це з їхнього боку буде розцінюватися як порушення мінських домовленостей. І це, по суті, зрив мирного процесу врегулювання кризи на сході України, – впевнений Петровський.
Начальник відділу стратегії кредитування компанії Nomura Тімоті Еш вважає, що президент Росії Володимир Путін занадто зайнятий для того, щоб провокувати “велику війну” на Донбасі. У російського лідера нові проблеми – вибори в парламент у 2016 році та президентські вибори у 2018 році.
Як пише 24tv.ua, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик допускає, що Москві взагалі не потрібен фронтальний наступ. Росія бряцає зброєю, щоб вбити принципову згоду на проведення так званих “виборів” на окуповнаих територіях і на зміни у Конституції України.
Екс-міністр міністр закордонних справ Володимир Огризко теж вважає залякування Росії “ми почнемо війну” несправжніми.
Як пояснює колишній чиновник, Росія таким чином залякує Захід, який зробить що-завгодно, тільки б не було війни, а Москва цим користується.
Богдан Амінов