Пояснюємо
, випускова редакторка

Новий етап єВідновлення: хто і як може отримати компенсацію за знищене житло

Зруйнований під час війни будинок
Фото: УНІАН

У вівторок, 1 серпня, в Україні запустили другий етап державної програми єВідновлення. Відтепер громадяни зможуть подавати заявки через Дію на компенсацію не лише за пошкоджене, а й за зруйноване житло.

Як відомо, з травня українці подавали заяви, щоб отримати кошти на ремонт пошкодженого під час повномасштабної війни майна. А з 1 серпня програму розширюють на тих, чиє житло було знищене через російське вторгнення.

Що передбачає новий етап єВідновлення та як подати заяву – далі в матеріалі.

Зараз дивляться

Хто може претендувати на компенсацію за зруйноване житло

Отримати компенсацію можуть громадяни-одноосібні власники житла, яке:

  • було зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто під час повномасштабної війни);
  • не може бути відновлене;
  • розміщене на неокупованій території України;
  • не розташоване в зоні активних бойових дій;
  • внесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (потрібно зареєструвати житло, якщо цього ще не сталося; зробити це можна онлайн на порталі Дія).

Тобто поки що компенсацію надаватимуть за зруйновані домівки, які мають одного власника. Як зазначив віцепрем’єр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, в Кабміні планують скоро розширити послугу і на житло, що має кількох власників.

Також розробляється механізм компенсації для власників житла, розташованого на окупованих територіях чи в зоні бойових дій.

Пріоритет під час розгляду заявок надаватимуть: учасникам бойових дій, ветеранам, особам з інвалідністю внаслідок війни, мобілізованим, багатодітним сім’ям, особам з інвалідністю I та II груп.

Читайте також
У Дії запустили єВідновлення: як отримати кошти на ремонт житла, пошкодженого війною
Як підписати петицію через Дію

Як виглядатиме компенсація

Компенсацію надаватимуть у вигляді електронного житлового сертифікату для придбання нової квартири чи приватного будинку. Людина отримає сертифікат у Дії або на електронну пошту.

Його можна буде використати для купівлі житла як на первинному, так і на вторинному ринку, а також для інвестиції в нерухомість, яка будується.

Людина сама обиратиме, в якому населеному пункті хоче придбати житло.

Другий етап єВідновлення: як подати заяву

Для початку потрібно подати інформаційне повідомлення про знищене житло. Це можна зробити в застосунку чи на порталі Дія.

Другий крок – подання заяви на компенсацію через застосунок Дія. Потрібно буде:

  • обрати пільгову категорію, якщо є;
  • ввести контактні дані;
  • замовити довідку про несудимість у Дії.

Згодом має з’явитися можливість подавати заяви через ЦНАП, нотаріуса та орган соціального захисту.

Заяви розглянуть спеціальні комісії, створені при органах місцевого самоврядування. Вони ж оглянуть зруйноване житло, затвердять надання компенсації і визначать її суму.

Далі людина отримає сертифікат для купівлі нової квартири чи будинку. Із цим сертифікатом потрібно звернутися в ЦНАП (центр надання адміністративних послуг) або до нотаріуса та відмовитися від прав на зруйноване житло.

Крім того, після отримання компенсації потрібно буде відмовитися від майбутніх репарацій від РФ.

– Знищену нерухомість буде замінено новою, на яку отримаєте право власності… Якщо людина отримує компенсацію від держави, то вона вже не зможе претендувати на цю суму коштів із репарацій від країни-агресора, – наголосив Михайло Федоров.

Читайте також
єВідновлення: кому дають 200 тис. грн, чи можуть занизити суму та що робити тим, хто зробив ремонт самостійно
гроші, гривні

Наступний етап програми єВідновлення

Наступним етапом стане виплата коштів для будівництва нового приватного будинку на власній земельній ділянці. В уряді зараз розробляють механізм.

Кабмін також працює над механізмом компенсації для тих громадян, хто власним коштом відремонтував пошкоджене під час війни житло.

Компенсація за пошкоджене житло: скільки заяв уже подано

З травня надійшла 31 тис. заявок на компенсацію за пошкоджене житло, повідомив Михайло Федоров в ефірі телемарафону Єдині новини.

Спеціальні комісії вже схвалили майже 5 тис. із них, і люди почали отримувати виплати на ремонт пошкоджених війною домівок. Максимальна сума становить 200 тис. грн.

Кошти надходять на віртуальну картку єВідновлення. Вона має спеціальний режим використання: кошти можна витрачати в безготівковій формі лише для купівлі будівельних матеріалів та замовлення ремонтних послуг.

– Ця технологія унікальна для світу… Кошти можна використовувати тільки в магазинах, купуючи будівельні матеріали. Тобто неможливо ці кошти зняти і, наприклад, купити продукти. На сьогодні доєдналися вже близько 700 партнерів: від маленьких магазинчиків до великих відомих мереж, де можна купувати будівельні матеріали, – розповів Федоров.

Якщо в якомусь магазині неможливо придбати будівельні матеріали – це означає, що він не доєднався до програми єВідновлення.

Перелік партнерів-учасників програми, в яких можна придбати матеріали та послуги, є на сайті програми.

Читайте також
Як отримати відшкодування за пошкоджене Росією майно: покрокова інструкція
Пошкоджене житло, війна в Україні

Джерело: Міністерство відновлення України

Джерело: Дія, Міністерство цифрової трансформації
Війна в Україні, житло, Житло в Україні, Кабінет міністрів, Мінцифри, Михайло Федоров
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка