Статті

5 км пішки вгору – через струмки та яри. Медреформа у гірській Франківщині

В Україні триває кампанія з вибору сімейного лікаря. За даними МОЗ, після старту медичної реформи декларації з лікарями підписали більше півмільйона українців. Та ось на на Івано-Франківщині є цілий район, де досі жодного підписаного документа. Відсутність доріг, медобладнання, транспорту та лікарів. Проблеми медицини, особливо у гірських районах, вирішити складно.

Людмила Кімейчук – єдиний фельдшер на понад тисячу мешканців гірського села Красник. Аби дістатися на виклик, жінці в будь-яку погоду доводиться пішки підніматися вгору до 5 км, через перелази, струмки та яри.

Верховинський район – найвисокогірніший в Україні. Тут жодного рівнинного села. На понад 30 тис мешканців – районна та дільнича лікарні та лише 3 амбулаторії. У поліклініці всього 3 сімейні лікарі. Тож у села вони приїжджають зрідка, спеціального транспорту немає, дістаються автобусом, а далі пішки. Людям, аби здати найпростіші аналізи та отримати фахову допомогу, треба долати чималий шлях.

Дивіться: Унікальна операція – в Україні вперше виправили ваду серця малюкові вагою 1 кг

У поліклініці сімейні лікарі туляться у невеличкому кабінеті. Два старенькі столи та умивальник. Технічного оновлення тут чекають роками. На цілий район один кардіограф. А рентген-апарату понад 30 років, його  двічі на рік доводиться ремонтувати.

Про медреформу тут чули тільки з новин, окрім розподілу на первинну і вторинну ланки, змін ніяких. Із сімейним лікарем не укладена жодна угода, бо немає комп’ютерів, щоб під’єднати до електронної системи.

Гірська медицина нині у скруті. До міністерських нормативів щодо якості і доступності медицини дотягнути неможливо, через бездоріжжя та особливість місцевості. Тож у районі просять фінансової допомоги.

Без сантранспорту та медобладнання працюють не тільки у поліклініці. Старі корпуси районної лікарні – з минулого століття, новий будуть уже 30 років. Зарплату не віддали ще за минулий рік. Виживають за рахунок благодійних коштів і доброчинців, грошей вистачить лише на півроку.

До слова, Кабінет міністрів затвердив тариф на оплату медичних послуг первинної медичної допомоги.

Пов'язані теми:

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка