Ірина Тимчишин, Журналістка Факти ICTV
Ірина Тимчишин, Журналістка Факти ICTV
Генератори, пічки на дровах та повербанки: як українці готуються до блекаутів
4 години без світла – мінімум, який ми вже зараз періодично переживаємо. Взимку буде важче.
В Андрія троє дітей – раніше жив на Київщині, там родину застав початок великої війни. Він добре знає, як це — без світла. Тому на Прикарпатті звів енергоощадний будинок. Бойлер замінив на теплонасос, який використовує енергії в рази менше. Влітку автономність дому дають сонячні панелі потужністю 13,6 кіловатів.
– В літній період цього вистачає. В зимовий період, наприклад цього грудня, за місяць мені сонце згенерувало 350 кіловатів. За споживання майже 3 тис. кіловатів, – розповідає житель Івано-Франківська Андрій Поданенко.
Тож для обігріву дому Андрій має ще дизельний генератор та пічку на дровах. Каже, в домі альтернативним джерелом енергії може бути потужний повербанк або навіть електромобіль.
– Сонце зараз дає 4 кіловати в годину енергії. Разом з чайником будинок споживає 3,4 кіловатів енергії. Навіть в похмуру погоду мені сонце, крім того, що дає можливість користуватися чайником, ще й заряджає акумулятори, які розряджені з ночі, – каже Андрій.
Навчені досвідом українці почали готуватись до блекаутів. Більшість не так масштабно, але щоб мати хоча б енергію і зв’язок.
– Щойно почали відключати світло, попит зріс радикально. Насамперед на повербанки, щоб бути на зв’язку. Місткість різна – від 20 до 40 тис. міліампер, що дозволить 5-8 разів зарядити ваш сучасний ґаджет, можливо, wi-fi-роутер до нього підключити. Вартість варіюється від 2 до 4 тис. гривень, – розповідає Костянтин Єрмаков, територіальний керівник мережі магазинів побутової техніки.
У квартиру можна придбати портативні зарядні станції . Безшумні. Коли є світло – заряджаються. Коли немає – заряджаємося від них. Можуть бути і на 500 кіловатів, і на 1,5 тис. Тієї, що на 500, вистачить на 4-5 годин, щоб зарядити ноутбук, роутер, телевізор, телефон. Потужнішої вистачить на маленький офіс.
– Беремо собі станцію на 1,5 тис. кіловатів, стоїть у нас в офісі, заживлюємо 3 комп’ютери, плюс роутер, плюс сервер, нам цього вистачає на 8 годин, це один робочий день. Також її великий плюс у тому, що вона може заряджатися від сонячних панелей – від мобільних або стаціонарних, – зазначає директор магазину Олександр.
Великі станції приблизно за 100 тис. гривень беруть і на цілий будинок. Її може вистачити на кілька діб за ощадливого використання.
Знову є попит на генератори. Це варіант для маленьких бізнесів і приватних будинків. Є кілька типів. До 10 кВт – для домашнього вжитку, та від 20 – для комерційних цілей. Важить до 100 кг, працює за температури до -20 градусів. Дизельний – економніший, водночас гучніший. Потужність – від 2 кВт. Працює за температури до -5. І газовий – відносно екологічний, менш гучний. Але дорожчий. Потужність для дому – до 10 кВт.
– Генератор не можна встановити у квартирі, він шумний, габаритний.. Його споживча потужність – 2 літри бензину чи газу на годину, якщо блекаут 8 годин буде тривати, то це 800-1000 гривень, каже Єрмаков.
Нині товару вдосталь, дефіциту не прогнозують. А от вартість може зрости. Бо курс росте, вже підняли акцизи, планують підняти й податки.